Obavy lidí v ČR z koronaviru opadly, stoupl zájem o očkování

Lidé v Česku koncem března mírně polevili v dodržování preventivních opatření proti šíření koronaviru, lehce opadly také jejich obavy z epidemie. Dál se zvýšil zájem o očkování proti nemoci covid-19 a vzrostla míra testování na koronavirus. Testem prošlo 69 procent zaměstnanců na pracovištích. Vyplývá to z nové verze výzkumu Život během pandemie společnosti PAQ Research.

Na 44 procent se na konci března zvýšil podíl lidí, kteří ze 13 sledovaných preventivních opatření dodržují menšinu. V polovině měsíce to bylo 40 procent, zatímco během vrcholu podzimní vlny epidemie na konci října kolem 35 procent. Velké starosti dělala koncem března epidemie 45 procentům dotázaných, počátkem měsíce to byla polovina. "Pokles obav v minulosti predikoval další mírné uvolnění chování v následujících týdnech," uvedli autoři výzkumu.

Kontakty zůstávají omezené, ukázal výzkum. Lidí, se kterými byli za týden v podstatném kontaktu, hlásili respondenti koncem března v průměru 11,5, v polovině měsíce to bylo 10,5. Přibylo setkání mezi přáteli a s rodinou. Oba údaje jsou ale znatelně nižší než během vrcholu podzimní vlny.

Očkovat se proti covidu-19 chtělo koncem března 61 procent lidí, v polovině měsíce to bylo 59 procent a na počátku roku 51 procent. Detailnější analýza podle PAQ Research ukazuje, že ochota silně narostla mezi staršími, vzdělanějšími a vysokopříjmovými lidmi, naopak mezi lidmi do 54 let s nižším vzděláním či z menších obcí a mezi nízkopříjmovými oproti podzimu poklesla. "Může to být dáno poklesem důvěry v instituce, menšími pociťovanými riziky (věk) a benefity očkování (omezená motivace nižších tříd umožněním cestovat)," podotkli autoři průzkumu.

Nějakým typem testu prošlo v posledním měsíci 38 procent dotázaných a 69 procent zaměstnanců docházejících na pracoviště. "Míra protestovanosti je výrazně vyšší než na podzim či začátku zimy, kde testy procházelo jen okolo třetiny rizikových," uvedla PAQ Research. Nadále ale podle ní platí doporučení expertů, že antigenní testy by se měly používat častěji a víc by se měly využívat dražší a spolehlivější testy PCR.

Pandemie nevede k velkému nárůstu nezaměstnanosti, ale k jistému omezení pracovního života, zjistil také výzkum. Problémy se splácením dlouhodobých závazků stabilně od počátku roku hlásí kolem 12 procent lidí. "Z negativních dopadů sledujeme během února a března 2021 mírný nárůst příznaků deprese a úzkosti. Nejvíce narostly mezi lidmi do 24 let, ženami s dětmi v domácnosti, nízkopříjmovými a lidmi zasaženými epidemií," doplnila PAQ Research.

Související

Den beze spěchu ovlivní i chod orloje na Staroměstském náměstí.

Dnes je den beze spěchu. Lidem připomíná, že si tak mohou i zachránit život

Odložit některé aktivity může zachránit život, upozorňuje iniciativa, se kterou přišla Česká asociace pojišťoven. Třetí duben je dnem, kdy se symbolicky zpozdí některé události našeho života, abychom si uvědomili, že spěcháme zbytečně a často v těch nejhorších okamžicích, tedy i za volantem. Jen v loňském roce zemřelo podle Police ČR na českých silnicích kvůli nepřiměřené rychlosti 138 lidí.

Více souvisejících

Lidé Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) očkování průzkumy

Aktuálně se děje

před 3 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy