Odpůrci očkování se připnutím Davidovy hvězdy trestného činu nedopustili, shodují se experti

Jejich chování považují za nevkusné, ale neoznačují je jako protiprávní. Advokát Ronald Němec a právní expert na extremismus Miroslav Mareš se shodují, že demonstranti, kteří si v pátek připnuli na bundy Davidovu hvězdu na protest proti očkování na covid-19, se nedopustili trestného činu. „Protestující se jen symbolicky pasovali do role Židů. Netvrdili, že jsou Židé špatní,“ říká pro EuroZprávy.cz Němec. Aby se aktivisté podle Mareše dostali do konfliktu se zákonem, museli by popírat holocaust, hanobit Židy, podněcovat k nim nenávist či něco podobného. „A k tomu nedošlo,“ tvrdí.

Připnutí Davidovy hvězdy, jež je smutným symbolem nacistické genocidy namířené proti Židům ve druhé světové válce, není podle expertů samo o sobě trestné. Odpůrci očkování proti covidu-19 tak dali najevo, že pokud odmítnou aplikaci vakcínou, budou vyřazeni ze společnosti. Karlovarský advokát Ronald Němec se domnívá, že židovská hvězda není z pohledu zákona chráněna jako výlučný symbol určitého etnika anebo národa. „Není mně znám judikát, který by tak stanovil, nemyslím si, že se může jednat o trestný čin anebo přestupek, pokud jde jen o samotné užití.“

Zneuctění symbolu není zákonem příliš chráněné

S jeho názorem souhlasí i specialista na pravicový i levicový extremismus Miroslav Mareš, rovněž doktor práv. „Zneuctění symbolu v podstatě není zákonem zase až tak chráněné,“ má jasno. Ronald Němec, majitel advokátní kanceláře Ronald Němec Legal, s.r.o., připouští, že pokud by demonstrující ohledně hvězdy zvolili dehonestující způsob,  pak si v  takovém případě umí představit, že může dojít k naplnění skutkové podstaty trestného činu hanobení. „Trestní orgán by ale musel zkoumat, jak a proč došlo k užití hvězdy, zkrátka, zda užití symbolu bylo namířeno vůči Židům. Co se týče pátečního protestu, tam k zneužití nedošlo, ale jednalo o pouhou symboliku. Podle mého názoru zákon porušený nebyl, spíše došlo k porušení etiky, byť  je to sporné, nevíme, kdo vše na demonstraci byl.“

Mareš se jednoznačně domnívá, že k překročení etiky došlo. „Alespoň z mého pohledu se jedná o porušení společenských norem,“ říká odborník na terorismus, který míní, že bude velmi těžké prokázat, zda na páteční demonstraci došlo k trestnému jednání. „Zřejmě k takovému posouzení nedojde. K celé události by se nejvíce blížil trestný čin výtržnictví, ale z hlediska trestně právního se nedomnívám, že zmíněné výtržnictví budou orgány činné v trestním aplikovat.“

Oba doktoři práv vylučují, že by na pražském Václavském náměstí došlo k projevům extremismu. „Nedošlo k němu, protože protestující neříkali, že by Židé byli něčím vinni anebo že jsou špatní. Demonstranti se jen symbolicky pasovali do role Židů za nacistického Německa,“ popisuje Němec ze svého úhlu pohledu. Jeho odborný kolega tvrdí, že známky extremismu na protestujících nezaznamenal. „Nebyl tam a priori přítomný, protože hvězdu si mohli připnout i lidé, kteří se vůbec nehlásí k extremistickým organizacím,“ míní Mareš, ale dodává, že i extrémisté tímto způsobem mohou zneužívat židovskou hvězdu ke své propagaci.

Brněnský politolog upozorňuje, že aby do případu vstoupily orgány činné v trestním řízení, museli by aktivisté zcela jasně popírat holocaust. „Na Václavském náměstí se ale nic takového neodehrálo. Skupina, která odmítá očkování, se jen nevhodně přirovnala k pronásledovaným Židům.“ Podobnou rétoriku užívá i Němec. „Aby mohli být demonstrující stíhaní, museli by se de facto chovat protižidovsky. Například, kdyby tvrdili, že koronavirus vypustili Židé a že se jedná o jakési spiknutí židovského establishmentu, a právě proto oni hvězdou vůči nim vyjadřují odpor. Pak by v této chvíli mohla být kauza trestně stíhatelná,“ přibližuje problematiku a poukazuje na trestní zákoník. „Judikatura ohledně extremismu směřuje do případu, že někdo chce dehonestovat určitou skupinu z hlediska barvy, rasy či náboženského vyznání. A rovněž k tomu na shromáždění nedošlo“, říká odborník na církevní právo a náboženství.

U neočkovaných zatím k žádné segregaci nedojde 

Mareš zatím nezaznamenal, že by někdo kvůli užívání Davidovy hvězdy, na níž demonstranti měli napsáno Neočkovaný, podal trestní oznámení. „Zatím nedisponuji žádnou informací, že by někdo tak učinil,“ praví pro EuroZprávy.cz Mareš, garant oboru Bezpečnostní a strategická studia z Katedry politologie Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity, kterou kromě Právnické fakulty v Brně absolvoval a kde i přednáší.

Policie už navíc avizovala, že podle ní nedošlo k žádnému protiprávnímu jednání, což ale neznamená, že by někdo trestní oznámení nemohl podat. Němec, absolvent práva a teologie  Univerzity Karlovy a Univerzity Jana Pavla II. v Lublinu, soudí, že Židovská obec, popřípadě konkrétní fyzická osoba, která byla symbolikou dotčená, se může domáhat projednání. „A to jak ve formě civilního, to znamená žalobou na ochranu osobnosti, tak ve formě trestně právního, právě z hlediska hanobení náboženství, víry. Oznamovatel by ale musel  dokázat, že k zásahu jednak došlo úmyslně, ale že především vznikla škoda anebo byl porušen právem chráněný zájem společnosti.“

Němec se vymezuje proti počinu lidí, kteří svůj nesouhlas s očkování na covid-19 projevili připnutím židovského symbolu. „Rozhodně se jedná o část společnosti, která nezná historii,“ konstatuje advokát, který v roce 2016 od poroty Innovative Legal Services Forum obdržel ocenění Inovativní právník a vyučuje na vysoké škole v Praze. Od pražského shromáždění se distancuje i Miroslav Mareš. „Připnutím židovské hvězdy zcela jednoznačně urazili pietu obětí holocaustu,“ praví mimo jiné specialista na fotbalové chuligánství.

Bývalý předseda Mensy Karlovy Vary Němec demonstraci lidí, kteří se nechtějí dát očkovat,  nerozumí. „Je potřeba být ve střehu, pokud by legislativně byla přijata skutečnost, že opravdu neočkovaní lidé budou mít méně práv a dojde u nich k viditelné segregaci, potom by zmíněná demonstrace mohla mít jakousi paralelu,“ domnívá se. Podle experta na trestní, občanské i církevní právo ale v současnosti žádný takový právní předpis neexistuje. „Jde ale zatím spíše o úvahy některých politiků, jejichž schválení by nepochybně přezkoumával Ústavní soud, a tak si myslím, že připnutí židovské hvězdy ze strany protestujících je naprosto zbytečné a neparalelní,“ uzavírá diskuzi advokát Ronald Němec. 

Související

Ronald Němec Rozhovor

Vítkovští žháři si před 10 lety vyslechli rozsudky. Tresty splnily účel, neonacisté se zklidnili, říká pro EZ advokát Němec

ROZHOVOR – Způsobili nepředstavitelnou bolest, utrpení a zničili budoucnost malé Natálie. Přesně před deseti lety si vítkovští žháři vyslechli u Krajského soudu v Ostravě rozsudky v rozmezí 20 až 22 let odnětí svobody. Tehdejší prezident Václav Klaus označil uložené tresty čtyřem českým neonacistům za nepřiměřeně vysoké. „Domnívám se, že politici by neměli komentovat konkrétní trestní kauzy z pohledu výše uděleného odnětí svobody. Vyřčené tresty považuji za přiměřené, a to vzhledem k tomu, že se jednalo o útok, který měl opravdu závažné následky,“ říká v rozhovoru pro EuroZprávy.cz advokát Ronald Němec.

Více souvisejících

Ronald Němec Miroslav Mareš (bezpečnostní analytik) zákony očkování trestní řád Lenka Tarabová

Aktuálně se děje

před 39 minutami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy