Oslava na střeše arcibiskupství? Pokud se potvrdí, obraz církve utrpí, říká Pospíšil

Europoslanec Jiří Pospíšil přiznává, že pokud se potvrdí informace o nepovoleném úterním večírku na střeše pražského arcibiskupství, jehož se podle deníku Blesk zúčastnilo až dvanáct lidí, bude zklamán. Během koronavirové pandemie se mohou nyní lidé scházet maximálně ve dvou. „Pořád doufám, že se jedná o nějaký omyl, protože jinak by proběhnutá akce mohla katolickou církev v očích veřejnosti poškodit a její pověst utrpět. Mnozí ji totiž považují za důležitou morální autoritu,“ říká pro EuroZprávy.cz Jiří Pospíšil z TOP 09.

Oslava na střeše Arcibiskupského paláce mohla souviset s pondělními osmasedmdesátými narozeninami kardinála Dominika Duky, jenž ale v bujaré společnosti nebyl zachycen. Podle Blesku se večírku měl zúčastnit kardinálův sekretář a pravá ruka Vojtěch Mátl či Zdeněk Bergman, jehož společnost Pražské Benátky vozí turisty po Vltavě. Party v době koronavirové karantény měla trvat  nejméně od půl šesté večer asi do jedné hodiny ranní. Tiskový mluvčí Arcibiskupství pražského Jiří Prinz uvedl, že se k situaci nebude vyjadřovat.

Europoslanec Jiří Pospíšil, člen poslaneckého klubu Evropské lidové strany, otevřeně tvrdí, že by jej celá kauza velice mrzela, pokud se potvrdí její pravdivost. „Od katolické církve bych případné pochybení a porušování předpisů neočekával. Jejím posláním je opatření lidem odpovědně vysvětlovat a upozorňovat, co se může stát, pokud nařízení budou ignorovat. Její obraz může v očích veřejnosti utrpět,“ domnívá se. Bývalý ministr spravedlnosti v Topolánkově i Nečasově kabinetu označuje jakékoli večírky během koronavirové za akt bezohlednosti. „Mohou vést k dalšímu šíření nákazy i ztrátě na lidských životech.“

I když bývalý předseda TOP 09 neustále opakuje, že nezná podrobnosti ke zmíněné oslavě, na jeho hlasu byl znát údiv i rozladěnost. „Katolickou církev totiž pokládám za důležitou složku v moderní společnosti. Zvláště nyní při koronavirové pandemii projevila solidaritu, empatii a navíc neustále pomáhá chudým a nemajetným.“ Podle Pospíšila má tedy zcela jasnou hodnotovou orientaci. „Pořád proto doufám, že se vše vysvětlí a půjde o pouhý omyl. Jinak by mě aféra opravdu dost mrzela a měla by náznak určitého papalášství,“ konstatuje Pospíšil.

Na excesy jsou lidé citliví, hrozí zesílení infekce

Od vypuknutí infekce, která zemi zachvátila loni na jaře, se nejedná o první exces mocných. Porušování předpisů odstartoval loni v říjnu tehdejší ministr zdravotnictví Roman Prymula, který se ve vyšehradském podniku Rio´s sešel s bývalým I. místopředsedou hnutí ANO Jaroslavem Faltýnkem, a to v době, kdy ostatní restaurace museli mít podle vládního nařízení zavřeno. Prymula na post šéfa v resortu rezignoval, Faltýnek opustil čelní funkci, ale poslanecký mandát mu zůstal.

Další skandál se odehrál letos v lednu v teplickém hotelu Prince de Ligne, kde i přes epidemiologický zákaz probíhala oslava padesátých narozenin severočeského podnikatele Petra Bendy, který bývá označován za kmotra. Večírku se mimo jiné zúčastnil expremiér Jiří Paroubek, bývalý policejní prezident Vladislav Husák, člen Rady České televize Jiří Šlégr či jeho hokejový parťák ze zlatého olympijského turnaje v Naganu Milan Hnilička. Bývalý gólman po vypuknutí aféry rezignoval na poslanecké místo ve Sněmovně, ale předsedou Národní sportovní agentury zůstal. Husák byl současným policejním prezidentem Janem Švejdarem odvolán z pozice ředitele policie v Libereckém kraji a začal působit jako jako metodik Útvaru policejního vzdělávání a služební přípravy.

Veškeré zakázané večírky v době vládních restrikcí považuje Jiří Pospíšil za politováníhodné. „Pokud ústavní či katoličtí představitelé nedodržují pravidla, vysílají špatný signál směrem ke společnosti. Lidé si řeknou, že když mocní předpisy nerespektují, pak nechápou, proč ostatní by je měli dodržovat. Pochopitelně jim to nedává logiku.“ Bývalý místopředseda Poslanecké sněmovny upozorňuje, že populace zmíněné excesy vnímá velmi citlivě. „Veřejnost je už unavená, doslova otrávená. Můžeme si o restrikcích myslet své, ale jednou jsou nařízené, tak je nutné se podle toho chovat. Jenže řada smrtelníků je už na přešlapy známých tváří alergická, a tak hrozí, že když nebudou ctít pravidla, může nákaza opět zesílit a zbytečně vyhasnou další životy,“ uzavírá pro EuroZprávy.cz Jiří Pospíšil.

Související

Eurozpravy.cz

Stahování certifikátů ke covidu nefunguje, systém bude upravený večer

V současné době je problém z webového portálu stahovat certifikáty o nákaze, testu či očkování na covid-19, informovala na twitteru Chytrá karanténa. Systém bude upravený večer. Podle zjištění ČTK jsou problémy už od rána. Možnost vytvořit si na webu elektronický certifikát mají lidé od začátku června, ve středu byla přidána možnost stáhnout ho pro děti či cizince.

Více souvisejících

EZ

Aktuálně se děje

před 27 minutami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Důchody v květnu 2025 s jednou drobnou změnou. Peníze vám mohou přijít v jiném termínu

Každoročně státní svátky posouvají výplatní termíny důchodů. Letos poprvé se tak stane v květnu, v jehož úvodu jsou rovnou dva svátky. Kvůli jednomu z nich přijdou některým důchodcům peníze s jednodenním předstihem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy