Pandemie covidu mění Česko. To co většina nenáviděla, není vhodné, říká expert

Pandemie nového typu koronaviru zasáhla mnoho oblastí lidského života. Promítá se jak do způsobu, jakým pracujeme, tak i do bydlení řady lidí. Ukazuje se například, že nenáviděné open space kanceláře nejsou pro práci vhodné, a podle architekta hrozí jejich zánik.

Podle architekta Zdeňka Lukeše se pandemie promítne i do architektury. "Ukazuje se, že to, co u nás většina lidí nenáviděla, tedy open space kanceláře, je věc, která není úplně vhodná," řekl Českému rozhlasu.

Některé práce se totiž dají dělat doma a na jiné se lidé mohou střídat, tudíž nepotřebují tak velké prostory. Firma díky tomu může podle odborníka ušetřit obrovské finanční prostředky.

"Určitě to promluví i do toho, jak se budou navrhovat další kancelářské provozy. A možná to bude konec open space kanceláří," tvrdí vysokoškolský pedagog.  

To se ale promítne do způsobu, jakým lidé žijí. "Lidé budou potřebovat doma nějaké soukromí, oddělený prostor, kde nebude nikdo rušit a kde budou moct pracovat. A třeba i nějaké technické vybavení, které do teď nepotřebovali," vysvětlil.

Jedním z nových trendů tak může být odchod části lidí z měst na venkov. Lidé mohou chtít trávit více času v přírodě a dětem se tam bude více líbit. Ty navíc podle něj možná nebudou muset už tak často chodit do školy.

"Určitě je záležitost s koronavirem velký vpád do všeho, co nás obklopuje a přinese to nějaké změny," je přesvědčen odborník a dodává, že řada věcí z modernistické architektury byla přímým důsledkem strachu z nemoci.

"Ta vlna přišla především ve druhé polovině devatenáctého století. Jedno z center byla Anglie. Možná už předtím, v době kolem francouzské revoluce, vznikaly modely utopických měst, kde je nějaká symbióza s přírodou, ale která mají přesná uspořádání, třeba geometrická. Na těchto principech byl třeba vystavěn i Washington," uvedl.

"My to v malém máme třeba na Ořechovce nebo na Hanspaulce v Praze. Stavěly se domečky, častokrát řadové s nějakými zahrádkami, tak, aby si to mohli dovolit třeba i chudší lidé. V tom hledali spásu moderní doby. Podařilo se jim to samozřejmě jen částečně, protože je to drahá záležitost," dodal architekt.

Související

Vláda ČR

Vláda chce, aby pokračovala podpora firem exportujících na Ukrajinu

Vláda na středečním jednání rozhodla o pokračování podpory firmám vyvážejícím své zboží a služby na Ukrajinu. Schválila také dar pěti nevyužívaných vozů Službě státní ochrany Ukrajiny a rozvojový program státu pro realizaci záměru podpory bydlení, který má pomoci obcím zajistit vhodné pozemky pro výstavbu nájemních obecních bytů.
Ilustrační foto

Kiwi se potýká se ztrátami. Propustí stovky zaměstnanců

Brněnská společnost Kiwi.com, specializující se na vyhledávání letenek, prochází významnými změnami. Přestože firma v roce 2022 zaznamenala růst o více než sto procent a dosáhla příjmů přesahujících šest miliard, stále se potýká s ročními ztrátami. V minulém roce byly náklady o téměř půlmiliardu vyšší než příjmy. 

Více souvisejících

firmy Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 3 hodinami

Česko - Finsko 1:0 (po sn)

Češi vstoupili do mistrovství světa infarktovým zápasem. Finy porazili až v nájezdech

V zahajovacím duelu mezi Českem a Finskem na Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze to byla bitva až do samotného konce. Ani v základní hrací době, ani v prodloužení nepadl jediný uznaný gól, a tak o vítězi rozhodly až samostatné nájezdy. Ondřej Kaše a kapitán Roman Červenka se blýskli góly, zatímco brankář Lukáš Dostál zůstal na stodesetprocent čistý.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Nelson Mandela, bývalý prezident Jihoafrické republiky a jeden z hlavních bojovníků proti apartheidu. Byl spoluzakladatelem ozbrojeného křídla Afrického národního kongresu Umkhonto we Sizwe, které bylo vládami Jižní Afriky a Spojených států označeno za teroristickou organizaci. Za svou činnost byl režimem apartheidu 27 let vězněn.

Mandelu jako hlavu státu uznávali prakticky všichni Jihoafričané, uvádí afrikanista Skalník

Uplynulo 30 let od chvíle, kdy se jihoafrickým prezidentem stal čelní bojovník proti rasovému apartheidu Nelson Mandela. Během pětileté vlády procházela země především transformací, kdy klíčové státní i ekonomické pozice přebírali černí Afričané, připomíná Petr Skalník v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Afrikanista, antropolog a bývalý diplomat v něm také upozorňuje, že Mandela byl mnohem více nacionalistou než socialistou a za jeho prezidentství Jihoafrická republika získala mezinárodní prestiž a začala hrát rozhodující politickou i hospodářskou roli na kontinentu. Mandelovo působení v čele státu tak považuje za úspěšné, navzdory tomu, že se první hlavě státu černé pleti nepodařilo zkrotit bující kriminalitu a překlenout majetkovou propast ve společnosti.

včera

Ilustrační fotografie.

Pro Kämpfa uvolnil místo v národním týmu Kousal, kapitánem se stal veterán Červenka

Čtvrtečního tréninku v pražské O2 Areně se zúčastnil poprvé útočník Toronta David Kämpf, který se tak připojil k týmu. Musel ho naopak opustit někdo ze stávajících nominovaných, vyšlo to na Pavla Kousala. Realizační tým v čele s Radimem Rulíkem pak počítá s Kämpfem do prvního utkání turnaje, který Češi odehrají v pátek proti Finsku. Kromě toho ve čtvrtek taktéž vybrali kapitána a jeho asistenty. Čéčko bude nosit podle očekávání ten nejzkušenější Roman Červenka a jeho pobočníky se pak stali obránce Radko Gudas (Anaheim) a útočník Ondřej Palát (New Jersey).

včera

včera

včera

Izraelská armáda se připravuje k útoku na Hamás

Izraelské tanky obklíčily východní část Rafahu. Městem zní exploze a střelba

Podle agentury Reuters dnes izraelské tanky zablokovaly hlavní silnici oddělující východní a západní část Rafahu na jihu Pásma Gazy, což v podstatě obklíčilo celou východní část tohoto města. Obyvatelé východní a severovýchodní části města hlásí téměř nepřetržité exploze a střelbu, přičemž intenzivní boje mezi izraelskou armádou a ozbrojenci z hnutí Hamás a Palestinského islámského džihádu pokračují.

Aktualizováno včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruská armáda zahájila pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny

Ruské jednotky spustily v pátek ráno pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny v Charkovské oblasti a u města Vovčansk postoupily přibližně o jeden kilometr. Uvedla to agentura Reuters odvolávajících se na ukrajinské ministerstvo obrany a zdroj z prostředí ukrajinské armády.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Rusko poslalo balistické rakety na Charkov. Samo přiznalo požár v další rafinérii

Během noci na pátek se město Charkov na severovýchodě Ukrajiny opět stalo cílem útoku ruské armády, tentokrát s nasazením pravděpodobně balistických střel. Informovala o tom britská stanice BBC s odvoláním na ukrajinské úřady.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy