Poslední vůle: Češi sepisují závěť u notáře stále častěji, zájem roste v období Dušiček

Na konci třetího čtvrtletí notáři v ČR sepsali 17.835 závětí, o 314 více než ve stejném období loni. Letošní pandemie covid-19 tak příliš neovlivnila zájem české veřejnosti o sepsání závětí od notáře. Největší zájem zaznamenávají notáři v čase Památky zesnulých, nejmenší v létě. ČTK o tom informovala Notářská komora ČR. Očekává, že celkový počet závětí sepsaných notářem v tomto roce dosáhne 24.000.

Ilustrační foto
doporučujeme

Lidé se pořízením své poslední vůle snaží vyhnout rozporům mezi příbuznými i možným problémům v průběhu dědického řízení kvůli chybně podomácku sepisovaným závětím. Taková poslední vůle navíc nemusí být nalezena, případně ji může její nálezce ostatním příbuzným zatajit.

"V posledních letech počty závětí sepsaných a zaevidovaných notářem narůstají. Stává se, že si lidé domluví s notářem konzultaci s tím, že si závěť eventuálně sepíší sami. Ale poté, co jim notář celou problematiku vysvětlí a upozorní je na možná rizika, obvykle změní názor," uvedl prezident Notářské komory ČR Radim Neubauer.

V ČR funguje osm regionálních komor, meziročně nejvíce sepisů posledních vůlí je registrováno v Notářské komoře v Brně. Nejméně v Českých Budějovicích.

Každá závěť, která je sepsaná u notáře, se stane součástí pozůstalostního řízení a nehrozí její ztráta ani opomenutí. Notář ji po podepsání zůstavitelem zapíše do centrální evidence a v případě potřeby si ji kterýkoli z notářů působících v ČR, který má jako soudní komisař řízení na starost, dohledá.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na Česko útočí ruské dezinformace, špuntovkama bojujeme proti laserovým…

25.11.2020 08:59 ROZHOVOR - Česká republika je v současné době pod útokem ruského státu, který pomocí dezinformací…

Zemřela Kamila Moučková (†92), tvář protiokupačního vysílání v roce 1968

24.11.2020 22:04 Aktualizováno Ve věku 92 let zemřela Kamila Moučková, televizní a rozhlasová moderátorka a hlasatelka, která v…

Rekonstrukce státu a Milion chvilek se postavily za svobodu České televize

24.11.2020 18:57 Iniciativa Rekonstrukce státu vyzvala radní České televize, aby odložili středeční volbu nové…

OBRAZEM: Rekonstrukce státu a Milion chvilek na happeningu před ČT

24.11.2020 18:55 Iniciativa Rekonstrukce státu vyzvala radní České televize, aby odložili středeční volbu nové…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama