Příjmy středočeských domácností byly nadprůměrné

Středočeské domácnosti měly v letech 2019 a 2020 čistý roční peněžní příjem na člena domácnosti téměř 213.000 Kč, skoro o 3000 korun více než činil celorepublikový průměr. Vyplývá to z výzkumu statistiků.

Ilustrační foto
doporučujeme

V domácnostech v regionu žilo také oproti tuzemskému průměru více členů. Častěji, než je průměr v ČR, bydlí Středočeši ve vlastním domě v bytech s více místnostmi. ČTK o tom dnes informoval Pavel Hájek z Krajské správy Českého statistického úřadu pro Středočeský kraj.

Loni hospodařilo v kraji zhruba 540.000 domácností a v nich 1,350 milionu lidí, na jednu domácnost tedy v průměru připadlo 2,5 člověka, což bylo nejvíce mezi kraji. "V souvislosti s demografickými charakteristikami zaznamenaly středočeské domácnosti v mezikrajském srovnání také nejvyššího průměrného počtu vyživovaných dětí na domácnost (0,63) a v kombinaci s vyšší zaměstnaností zároveň i nejvyššího průměrného počtu pracujících členů v domácnosti (1,21)," uvedli statistici.

Podle výzkumu patřil v regionu průměrný podíl výdajů na bydlení z čistého příjmu domácnosti k nejnižším mezi kraji. Jedním z důvodů je právě to, že lidé ve středních Čechách bydlí častěji ve vlastním domě, téměř polovina středočeských domácností žila ve svém. Měsíční výdaje na bydlení činily průměrně 5697 korun, tedy o 282 korun méně než v celé ČR.

Kvalitu bydlení podle Středočechů nejčastěji negativně ovlivňoval hluk z domu či ulice. "Tento faktor uvedlo 13 procent středočeských domácností, o něco méně častěji, než tomu bylo u českých domácností celkem. Naopak vandalství a kriminalita trápily středočeské domácnosti více než domácnosti v celé ČR," doplnili statistici.

I když jsou podle statistických šetření ve středních Čechách nadprůměrné životní podmínky, subjektivní názory domácností bývají podle statistiků častěji více negativní než u celostátního průměru.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Velký přehled: Co vše se od pondělí změní a co znamená konec nouzového…

11.04.2021 09:05 O půlnoci na 12. dubna skončí nouzový stav. Neznamená to však automaticky zrušení všech restrikcí…

Chebsko dnes zasáhlo zemětřesení o síle přes 3 stupně

10.04.2021 22:05 Aktualizováno Severovýchod Chebska zasáhlo dnes dopoledne zemětřesení, jehož nejsilnější otřes přesahoval…

V Česku se za 14 dní sečetla on-line už téměř polovina lidí

10.04.2021 13:06 Za 14 dní od začátku sčítání obyvatel, domů a bytů v Česku obdržel Český statistický úřad (ČSÚ) 2,5…

V pražské zoo uhynula gorilí samice Bikira

10.04.2021 11:32 V pražské zoo v pátek uhynula samice gorily nížinné Bikira. Zoo to uvedla na sociálních sítích a na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama