Prostředků bylo v místě zasaženém tornádem dost, míní šéf hasičů

Sil a prostředků bylo v oblasti zasažené tornádem podle ředitele jihomoravských hasičů Jiřího Pelikána dost. Nebylo proto zapotřebí v masivnějším měřítku nasazení armády, řekl dnes Pelikán novinářům. Hasiči tento týden v místě likvidační práce ukončují. Tornádo na Břeclavsku a Hodonínsku 24. června poničilo v několika obcích asi 1200 budov, šest lidí zemřelo.

Následky tornáda na Moravě (24.6.2021)

"Síly a prostředky hasičů byly dostatečné k řešení situace. Naopak, ta místa v důsledku toho, jak okolí vypadalo a jaké byly možnosti průjezdu a transportu, by větší soustředění techniky nesnesla," uvedl Pelikán při hodnocení prvních dní po tornádu. Stávalo se podle něj například to, že kontejner měli hasiči naplněný za tři minuty, ale pak půl hodiny bojovali s proudem dobrovolníků, nákladních automobilů a těžké techniky, která se do obcí sjela poskytnout pomoc. "Sil a prostředků tady bylo dost. V okamžiku nejvyššího nasazení to bylo nějakých 1200 až 1300 mužů, u kterých bylo zajištěno střídání a obměna," uvedl Pelikán.

Mandát hasičů se vztahoval na záchranné a likvidační práce. Záchranné práce se uskutečnily v řádech hodin, hasiči je ukončili v odpoledních hodinách den po tornádu, likvidační práce končí tento týden. "Likvidační práce směřují k likvidaci následků mimořádné události, byla to skládkařina a tesařina. Likvidovali jsme zbytky střech, zbytky materiálů, které jsme odklízeli na skládky, zajišťovali jsme provoz těch skládek těžkou technikou," uvedl Pelikán.

Tornádo poničilo asi 1200 domů, bezmála 200 jich bylo určeno k demolici. Z toho osm desítek řídili přímo hasiči, zbytek lidé zvládli svépomocí. Hasičům zbývá zbourat ještě několik objektů v Hodoníně.

Pelikán uvedl, že demoliční práce hasiči prováděli za přímé podpory záchranného útvaru z Hlučína, který dodal těžkou techniku. Uvedl, že bylo nasazeno 50 příslušníků tohoto útvaru s desítkami kusů techniky. V současné době v lokalitě působí 35 příslušníků záchranného útvaru z Hlučína. Pelikán uvedl, že hasiči od začátku do oblastiy směřovaly odřady z jednotlivých krajů, kdy se vystřídaly všechny kraje. "Každý poskytl odřad o síle 30 až 50 mužů s těžkou technikou, působily tady těch prvních deset až dvanáct dní, než jsme síly a prostředky začínali redukovat. V situaci nejvyššího nasazení ten první týden tady každý den působilo 1000 hasičů a zhruba 200 příslušníků armády," uvedl Pelikán. Hasičů je v současné době asi osm desítek.

Z lokality by hasiči podle Pelikána měli odjet ve středu, maximálně ve čtvrtek, po ukončení demoličních prací v Hodoníně. Po odchodu hasičů v místě zůstane armáda a policie.

Osobnosti z řad katolíků žádají Duku, aby se distancoval od Lipovské a…

29.07.2021 22:06 Aktualizováno Dvě desítky osobností z katolické církve dnes v otevřeném dopise kardinálu Dominiku Dukovi…

Člověk v tísni ujišťuje, že peníze ze sbírek nebudou krýt dluhy lidí v…

29.07.2021 15:00 Pracovníci organizace Člověk v tísni zjišťovali v jihomoravských obcích zasažených na konci června…

Letos očkovaní státní zaměstnanci by mohli dostat dva dny volna, navrhl…

28.07.2021 22:04 Aktualizováno Vláda v pátek ráno projedná návrh, podle kterého by státní zaměstnanci očkovaní proti covidu-19 od…

Hasiče zaměstnala bouřka na Hranicku, evakuovali i cestující z vlaku

28.07.2021 21:40 Zatopené zahradnictví, popadané stromy i evakuaci cestujících z vlaku zapříčinila bouřka, která…

Jizerskohorské bučiny se dostaly na seznam UNESCO

28.07.2021 16:40 Na seznam světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO patří nově Jizerskohorské bučiny v…

Češi jsou letos v létě kvůli koronaviru opatrnější než loni, ukázal průzkum

28.07.2021 15:05 Češi jsou s ohledem na riziko nákazy covidem-19 v současnosti opatrnější než loni v létě. Častěji…

NSS zrušil opatření o nošení respirátorů ve vnitřních prostorách

27.07.2021 22:04 Aktualizováno Aktuálně platné opatření ministerstva zdravotnictví o nošení respirátorů ve vnitřních prostorách…

Česko žádá o uznání statusu země bez výskytu ptačí chřipky

27.07.2021 14:57 Česká republika zažádala Světovou organizaci pro zdraví zvířat (OIE) o uznání statusu země bez…

Pandemické období se negativně podepsalo na vztazích, naznačuje studie

27.07.2021 10:55 Náročné období pandemie koronaviru se negativně podepsalo na partnerských vztazích. Podle pilotní…

Odhad nákladů na obnovu majetku po tornádu na Jižní Moravě činí 5,3…

26.07.2021 20:27 Odhad nákladů na obnovu majetku v Jihomoravském kraji, který poničilo tornádo, činí podle…

Související:

Právě se děje