Rozsvěcování vánočních stromů v Praze je letos bez diváků, ruší se tradiční akce

Rozsvěcování vánočních stromů v Praze bude letos bez účasti veřejnosti. Některé radnice slavnostní akt divákům zprostředkují přes sociální sítě. Mnohé městské části kvůli pandemii koronaviru ruší tradiční akce, jako jsou vánoční trhy nebo adventní koncerty. Na dotaz ČTK to uvedli oslovení zástupci městských částí.

Ilustrační foto
doporučujeme

Vánoční výzdoby se poprvé dočká část Zahradního města, uvedl mluvčí Prahy 10 Jan Hamrník. Městskou část ozdobí deset vánočních stromů v jednotlivých čtvrtích, které na Kubánském náměstí doplní 33 malých stromků. Rozsvítí se na první adventní neděli, letos však kvůli epidemické situaci bez veřejnosti a doprovodného programu. Rozsvěcení radnice podle místostarosty pro školství a kulturu Davida Kašpara (VLASTA/STAN) zveřejní na sociálních sítích.

V neděli se bez doprovodných akcí rozsvítí osvětlení rovněž v Praze 7 a 9 a ve Kbelích. Vánoční stromy ozdobí Strossmayerovo a Ortenovo náměstí, řekla místostarostka Prahy 7 Hana Třeštíková (Praha Sobě). Ve Vysočanech vedle radnice bude svítit desetimetrová jedle, kterou podle místostarosty Prahy 9 Adama Vážanského (ODS) doplní jedle na Proseku v parku Přátelství a v Hrdlořezích u zvoničky. V plánu je i osvětlení vybraných ulic a náměstí.

Rozsvěcení vánočního stromu na náměstí Jiřího z Poděbrad, které se za doprovodu zpěvu koled odehraje v neděli vpodvečer, bude streamovat Praha 3. Radnice však letos nepočítá s akcí k Mikuláši a zatím ani s adventními trhy, uvedla mluvčí Zuzana Křížková. Naopak na Andělu Praha 5 vánoční trhy plánuje. "S ohledem na vládní nařízení budou ve výrazně omezeném měřítku. Nabízet se bude výhradně sortiment, který povolují nařízení vlády," řekl mluvčí Prahy 5 Tomáš Kopečný.

Obyvatelé Stodůlek se dočkají vánočních stromů na čtyřech místech, mimo jiné před radnicí a na Šostakovičově náměstí. Radnice koupila nové, úspornější LED osvětlení, řekl starosta městské části David Vodrážka (ODS). Novou podobu získal také betlém v Centrálním parku u Kuželkárny, o což se přičinili lektoři a děti tamního Domu dětí a mládeže.

Vánoční stromy už září v Praze 8. První se rozsvítil v pondělí na Karlínském náměstí. Slavnostního aktu se podle mluvčího radnice Martina Šalka zúčastnilo minimum lidí, většinou kolemjdoucí. Do vánočního dění radnice podle Šalka investuje 1,2 milionu. Z této částky zaplatí i tradiční Adventní koncerty, které budou letos on-line. Koncerty chce přes internet zprostředkovat i Praha 3, naopak Praha 4 podle mluvčího Jiřího Bigase koncerty zrušila.

Praha 1 do vánoční výzdoby letos investuje 1,1 milionu, uvedl mluvčí městské části Martin Šebesta. Podobnou částku utratí podle Kopečného i Praha 5. Okolo 400.000 korun bude výzdoba stát Prahu 7, uvedl mluvčí radnice Martin Vokuš. Asi 700.000 korun dá za uliční osvětlení a osvětlení radnice podle mluvčího Praha 4.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Palach před svým protestem uvažoval o útoku na sovětského vojáka a vyzýval…

19.01.2021 22:00 Aktualizováno ROZHOVOR – V aktovce s sebou nosil pistoli, uvažoval, že by zaútočil na sovětského vojáka. Historik…

Dlužníci budou moci mít nezabavitelné peníze na zvláštním účtu

19.01.2021 21:27 Nezabavitelné peníze budou moci mít dlužníci v exekuci na zvláštním bankovním účtu. Příslušnou…

Skiareály požadují po vládě otevření, ideálně od soboty

19.01.2021 17:15 Skiareály a zástupci cestovního ruchu a sportu žádají vládu o otevření středisek, ideálně od této…

Pražané vyrazili pro dětské oblečení, fronty se netvořily

19.01.2021 16:33 Aktualizováno Pro dětské oblečení dnes dopoledne v Praze do znovuotevřených obchodů vyrazili rodiče i prarodiče.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama