KOMENTÁŘ | Budou letos české Vánoce jiné? I cenovky u stromků se změní

Je zajímavé, že právě probíhající výprodeje z akcí „Černého pátku“ se dějí snad ve všech částech obchodních menu, jen ty vánoční stromky žádné Black Friday nemají. A bylo by to potřeba. Vždyť tuzemští pěstitelé říkají, že cena tradiční vánoční ikony českých domácností půjde letos zřejmě s cenou nahoru prý o deset až patnáct procent oproti loňsku. A když připočteme dennodenní zprávy, reportáže a titulky o tom, že stále více lidí nemá kvůli rostoucím cenám třeba ani na základní potraviny, bude to znamenat, že letos budou Vánoce v Čechách bez stromků? Problém totiž je, jak zjistila agentura ČTK, že ani možné náhrady živého jehličí, totiž umělé stromky, nebudou se zvýšením ceny otálet. 

Jak se dá rychle zjistit ve virtuálním prostoru, na odbyt jdou údajně nejvíce živé vánoční stromky 150 až 200 centimetrů vysoké. Jak uvádějí zpravodajské zdroje, za jedli kavkazskou v této výšce letos lidé zaplatí okolo 690 až 990 korun, za smrk pichlavý 350 až 450 korun, u smrku ztepilého se cena může pohybovat od 300 do 400 korun, borovice by měla stát zhruba 400 až 550 korun. Zájemci o neživou náhradu připomínky Vánoc prý musejí počítat s tím, že si letos připlatí možná až o dvacet procent víc než v loňském roce. 

Tak co s tím? V internetových diskusích se hodně objevuje rada zajít si na nejbližší velkopěstírnu stromků, kde se dá uspořit nějaké to procento, jiná rada zase s úsměvem sobě vlastním říká, že vypěstovat si vánoční stromek na vlastní zahradě je to nejlepší čím se bránit rostoucím cenám. Jenže takoví obyvatelé Jižního města v Praze či jiného velkého sídliště si při takové radě jistě už vztekle ťukají na čelo, protože žádné vlastní zahrady před vchodem do domu většinou nemají. No jo no. Na druhou stranu, s jistým potěšením, i když se určitě ozve řada čtenářů, kteří to vidí jinak, musím konstatovat, že se obvyklá rada ve smyslu „uříznout si stromek někde v lese“ moc v online reakcích nyní neobjevovala. Možná to ještě přijde. Přičítám to ale únavě lidí z neustálého oznamování, co všechno bude nejen na Vánoce dražší. Tak snad to i přes cenovou skepsi lidem s neřezáním stromků v lese vydrží.

Ale vážně. Nemá asi cenu vypočítávat důvody, proč i vánoční jehličnany a jejich plastové či jiné náhražky zdražují. Jenom pro jistotu ‒ stačí připomenout tři položky, které v letošním roce výrazně podražily: energie, hnojiva a doprava. Možná i kvůli tomu se v letošním roce výrazně změní statistiky o prodaných kusech vánočních stromků. Možná také letos zmizí tradiční otázka, proč jsou v prodeji, veřejností také často označované jako košťátka, ne vysoce kvalitní stromky, jaké se dají třeba vidět v Německu nebo Francii.

Na to si, milí čtenáři, asi dokážeme odpovědět sami. Je to proto, že ve jmenovaných zemích jsou zákazníci i přes podobné ekonomické problémy jako u nás, ochotni za kvalitu připlatit. Sami přece víme, že i před inflačními potížemi a všeobecným zdražováním, či covidovou pandemií, jsme nejčastěji nakupovali během slev supermarketů a nejrůznějších prodejců. Pak se nesmíme divit, že ani vánoční stromečky nejsou možná pro někoho tak „pěkné“ jako u zákazníků jinde v Evropě. Jak se říká, nikde nedostanete nic zadarmo. A řeči o tom, že tohle neplatí v nějaké vymyšlené beztřídní společnosti, jsou jen utopistické žvásty. Platí totiž, že když čeští zákazníci chtějí nakupovat hlavně levně, dostanou jen levné zboží. 

Možná si řeknete, tak ať třeba vláda zařídí, abychom nebyli odpadištěm Evropy, podobně jako to bylo u potravin a spotřebního zboží (ale upřímně ‒ máte za to, že se něco výrazně změnilo, když máte pocit, že „všichni“, bez ohledu na dnešní okolnosti, nakupují jen ve slevách?). Nařídit, ať se prodávají nejkvalitnější věci za nízké ceny, to by se určitě veřejnosti líbilo. Jenže tak to bohužel nefunguje. Tak až půjdete pro stromek k prodejci a budete chtít ten nejkvalitnější, nezapomeňte na to, co říkají odborníci. Totiž, že si ho musíte prohlédnout, jestli není seschlý, poničený či pomačkaný. Ale kvalitní stromek prý stoprocentně poznáte až potom, co ho doma rozbalíte a usadíte v teple. Ten opravdu top bude prý totiž nejen nádherně vonět, ale ani nezačne třeba do týdne opadávat. Tak ať i o Vánocích platí, že Ať mír dál zůstává nejen s touto krajinou.

Související

Ruský útok na ukrajinskou Oděsu Komentář

Tisíc dnů bezohledné agrese. Nová eskalace má jadernou pachuť

Válka na Ukrajině trvá už tisíc dnů. Ukázala, jak moc se změnila podoba moderní válka a způsobila, že zapomínáme na těžce vybojovanou svobodu a demokracii. Rusko pokračuje ve svém studenoválečném trendu, který začíná mít pachuť hrozící jaderné katastrofy.

Více souvisejících

komentář Vánoce Vánoční strom Vánoční stromky inflace

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy