KOMENTÁŘ | Budou letos české Vánoce jiné? I cenovky u stromků se změní

Je zajímavé, že právě probíhající výprodeje z akcí „Černého pátku“ se dějí snad ve všech částech obchodních menu, jen ty vánoční stromky žádné Black Friday nemají. A bylo by to potřeba. Vždyť tuzemští pěstitelé říkají, že cena tradiční vánoční ikony českých domácností půjde letos zřejmě s cenou nahoru prý o deset až patnáct procent oproti loňsku. A když připočteme dennodenní zprávy, reportáže a titulky o tom, že stále více lidí nemá kvůli rostoucím cenám třeba ani na základní potraviny, bude to znamenat, že letos budou Vánoce v Čechách bez stromků? Problém totiž je, jak zjistila agentura ČTK, že ani možné náhrady živého jehličí, totiž umělé stromky, nebudou se zvýšením ceny otálet. 

Jak se dá rychle zjistit ve virtuálním prostoru, na odbyt jdou údajně nejvíce živé vánoční stromky 150 až 200 centimetrů vysoké. Jak uvádějí zpravodajské zdroje, za jedli kavkazskou v této výšce letos lidé zaplatí okolo 690 až 990 korun, za smrk pichlavý 350 až 450 korun, u smrku ztepilého se cena může pohybovat od 300 do 400 korun, borovice by měla stát zhruba 400 až 550 korun. Zájemci o neživou náhradu připomínky Vánoc prý musejí počítat s tím, že si letos připlatí možná až o dvacet procent víc než v loňském roce. 

Tak co s tím? V internetových diskusích se hodně objevuje rada zajít si na nejbližší velkopěstírnu stromků, kde se dá uspořit nějaké to procento, jiná rada zase s úsměvem sobě vlastním říká, že vypěstovat si vánoční stromek na vlastní zahradě je to nejlepší čím se bránit rostoucím cenám. Jenže takoví obyvatelé Jižního města v Praze či jiného velkého sídliště si při takové radě jistě už vztekle ťukají na čelo, protože žádné vlastní zahrady před vchodem do domu většinou nemají. No jo no. Na druhou stranu, s jistým potěšením, i když se určitě ozve řada čtenářů, kteří to vidí jinak, musím konstatovat, že se obvyklá rada ve smyslu „uříznout si stromek někde v lese“ moc v online reakcích nyní neobjevovala. Možná to ještě přijde. Přičítám to ale únavě lidí z neustálého oznamování, co všechno bude nejen na Vánoce dražší. Tak snad to i přes cenovou skepsi lidem s neřezáním stromků v lese vydrží.

Ale vážně. Nemá asi cenu vypočítávat důvody, proč i vánoční jehličnany a jejich plastové či jiné náhražky zdražují. Jenom pro jistotu ‒ stačí připomenout tři položky, které v letošním roce výrazně podražily: energie, hnojiva a doprava. Možná i kvůli tomu se v letošním roce výrazně změní statistiky o prodaných kusech vánočních stromků. Možná také letos zmizí tradiční otázka, proč jsou v prodeji, veřejností také často označované jako košťátka, ne vysoce kvalitní stromky, jaké se dají třeba vidět v Německu nebo Francii.

Na to si, milí čtenáři, asi dokážeme odpovědět sami. Je to proto, že ve jmenovaných zemích jsou zákazníci i přes podobné ekonomické problémy jako u nás, ochotni za kvalitu připlatit. Sami přece víme, že i před inflačními potížemi a všeobecným zdražováním, či covidovou pandemií, jsme nejčastěji nakupovali během slev supermarketů a nejrůznějších prodejců. Pak se nesmíme divit, že ani vánoční stromečky nejsou možná pro někoho tak „pěkné“ jako u zákazníků jinde v Evropě. Jak se říká, nikde nedostanete nic zadarmo. A řeči o tom, že tohle neplatí v nějaké vymyšlené beztřídní společnosti, jsou jen utopistické žvásty. Platí totiž, že když čeští zákazníci chtějí nakupovat hlavně levně, dostanou jen levné zboží. 

Možná si řeknete, tak ať třeba vláda zařídí, abychom nebyli odpadištěm Evropy, podobně jako to bylo u potravin a spotřebního zboží (ale upřímně ‒ máte za to, že se něco výrazně změnilo, když máte pocit, že „všichni“, bez ohledu na dnešní okolnosti, nakupují jen ve slevách?). Nařídit, ať se prodávají nejkvalitnější věci za nízké ceny, to by se určitě veřejnosti líbilo. Jenže tak to bohužel nefunguje. Tak až půjdete pro stromek k prodejci a budete chtít ten nejkvalitnější, nezapomeňte na to, co říkají odborníci. Totiž, že si ho musíte prohlédnout, jestli není seschlý, poničený či pomačkaný. Ale kvalitní stromek prý stoprocentně poznáte až potom, co ho doma rozbalíte a usadíte v teple. Ten opravdu top bude prý totiž nejen nádherně vonět, ale ani nezačne třeba do týdne opadávat. Tak ať i o Vánocích platí, že Ať mír dál zůstává nejen s touto krajinou.

Související

Robert Fico, slovenský premiér Komentář

Fico otočil a podporuje Ukrajinu. Anebo ne?

Poslední dobou se mohlo zdát, že slovenský premiér Robert Fico se stal definitivně moskevskou hlásnou troubou, která neváhá veřejně prohlašovat, že Ukrajina není suverénní stát, Rusko k válce vyprovokovala, s oblibou prohlašoval, že v Kyjevě žádná válka není, že tam vládnou ukrajinští fašisté, a tak podobně. 
Sjezd ODS v Ostravě

Fiala získal srdce členů ODS, český volič ho ale odmítá. Musí přeskočit zeď a dostat se k lidem

Současný premiér Petr Fiala v sobotu obhájil post předsedy Občanské demokratické strany, ministr financí Zbyněk Stanjura zůstává prvním místopředsedou. Fiala se ale nachází ve složité situaci. Musí překonat vysokou zeď, která ho odděluje od běžného českého voliče. Ten před jménem totiž nemá zkratku prof. a situace na Ukrajině je pro něj velice abstraktním tématem. Sdílení informací s veřejností je klíčem k úspěchu. Pokud Fiala chce obhájit i premiérský post, potřebuje běžného českého voliče. 

Více souvisejících

komentář Vánoce Vánoční strom Vánoční stromky inflace

Aktuálně se děje

před 11 minutami

před 33 minutami

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

před 44 minutami

před 53 minutami

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Ministerstvo zdravotnictví, ilustrační fotografie.

Svrčinová na vlastní žádost končí jako hlavní hygienička

Vláda ve středu odvolala hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou na její vlastní žádost, uvedlo ministerstvo zdravotnictví. Do jmenování jejího nástupce bude kompetence hlavního hygienika v plném rozsahu vykonávat její zástupce a ředitel odboru ochrany veřejného zdraví Ministerstva zdravotnictví Matyáš Fošum. Výběrové řízení má být vypsáno v nejbližších dnech.

Aktualizováno před 4 hodinami

před 4 hodinami

Důchody, ilustrační fotografie.

Valorizace důchodů v lednu 2025: První odhady už naznačují, jak penze porostou

Až na začátku příštího roku se lidem opět zvýší důchody. O výši příští valorizace by mělo být jasno v létě, vyšší penze pak budou senioři pobírat od ledna 2025. Podle odhadů ministerstva práce a sociálních věcí vedeného Marianem Jurečkou (KDU-ČSL) by důchody měly vzrůst přinejmenším o dvě procenta. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Vlivná Kim Jo-čong, sestra diktátora na archivních snímcích.

Sestra vůdce KLDR hrozí: Vybudujeme ohromnou vojenskou sílu

Severní Korea hodlá pokračovat v budování "ohromující a nejsilnější vojenské síly" na ochranu své suverenity a míru v regionu, prohlásila Kim Jo-džong, která je vlivná sestra severokorejského vůdce Kim Čong-una, jak informoval ve středu server The Korea Times s odkazem na tamní tiskovou agenturu KCNA.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fico definitivně zatočil s RTVS. Stanice se přejmenuje a bude povinně vysílat hymnu

Vláda slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) ve středu schválila kritizované změny fungování veřejnoprávních médií. Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) se má změnit na Slovenskou televizi a Rozhlas (STVR), jejíhož ředitele bude volit devítičlenná rada se čtyřmi nominanty ministerstva kultury. Slovenská vláda dnes schválila příslušný návrh zákona, uvedla agentura TASR.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy