Jak na jaře probíhala online výuka? U řady dětí byly zaznamenány nedostatky

Podle průzkumu firmy Avast "Škola během koronakrize" mělo během epidemie koronaviru pouze 29 % rodičů dohled nad virtuálním životem svých dětí. Ty vyjma vzdálené výuky trávily na počítači až čtyři hodiny denně. Potvrdila to bezpečnostní expertka Julia Szymańska.

Kybernetická bezpečnost
doporučujeme

Firma Avast se zabývala online vyučováním nejen v Česku, nýbrž i dalších 11 státech. Zaměřila se výhradně na spokojenost rodičů s přístupem pedagogů, technologickým vybavením domácností, technologickou gramotností učitelů a kybernetickou bezpečností. Informovala o tom CNN Prima NEWS. 

Podle Szymańské je přitom právě bezpečnost jednou z největších překážek vzdálené výuky v Česku. "V oblasti soukromí a bezpečí je problém s tím, že pětina dětmi odevzdaných prací je veřejně dostupná. Může to vést ke srovnávání a nepříjemnostem, ze strany rodičů je to citlivá záležitost,“ vysvětlila s tím, že ochranu osobních údajů žáků řešila pouze necelá polovina pedagogů.

Se zajištěním bezpečnosti mají ale problémy i samotní rodiče. Pouhých 29 % respondentů například využívá software pro kontrolu pohybu svých dětí na internetu a jenom pětina zná přístupové údaje na sociální sítě svých ratolestí.

"Otázka on-line bezpečnosti je však daleko širší. Děti se potřebují na síti vyznat, měly by umět rozpoznat fake news, odlišit balast od podstatných věcí, obzvlášť pokud v síti hledají informace ke studiu,” sdělila spoluautorka výzkumu, socioložka a psycholožka Kateřina Müllerová.

Jenom půlka dětí měla na svém počítači antivirový program. Podle Szymańské je to vesměs stejné, jako když se děti učí jezdit na kole, ale rodiče jim neposkytnou přilbu. "Rodiče by měli dbát o bezpečnost pomocí aplikaci, ale také se s dětmi bavit a snažit se, aby myslely kriticky,“ nechala se slyšet.

Vyjma nebezpečného nakládání s citlivými údaji byl podle Avastu u učitelů také zaznamenán problém s technologiemi. "Učitelé se potýkají s problémy s technologickými dovednostmi, málo využívají interaktivní platformy,“ řekla počítačová expertka. I tak ale byla více než polovina českých rodičů s prací pedagogů během koronakrize vesměs spokojena ve srovnání s Němci a Rusy.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Google bude po volbách v USA blokovat volební reklamu

26.09.2020 10:25 Společnost Google bude po amerických prezidentských volbách, které se uskuteční 3. listopadu, na…

Vláda USA zřejmě podá antimonopolní žalobu na Google, píše agentura AP

25.09.2020 11:21 Americké ministerstvo spravedlnosti zřejmě v příštích týdnech podá antimonopolní žalobu na…

Vláda USA žádá soud, aby nařídil odstranění čínské aplikace WeChat z…

25.09.2020 09:36 Americké ministerstvo spravedlnosti požádalo soud, aby vládě prozatímně umožnil nařídit odstranění…

Google implementuje do map nástroj, jenž ukáže rozšíření koronaviru

23.09.2020 20:44 Společnost Google na své mapové aplikaci Google Maps spouští nástroj, díky kterému se uživatelé…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama