Soud poslal do vazby soudce Sováka v kauze ovlivňování případů

Obvodní soud pro Prahu 1 dnes poslal do vazby soudce pražského vrchního soudu Zdeňka Sováka a další dva obviněné v kauze údajného ovlivňování soudních kauz a korupce. Novinářům to řekl státní zástupce Zdeněk Štěpánek. Žalobce požadoval vazbu pro čtyři z pěti obviněných, u většiny se obává zejména možného ovlivňování svědků.

Vrchní soud v Praze
doporučujeme

"Obviněný soudce vrchního soudu byl vzat do vazby, stejně jako druhá osoba, se kterou byl v kontaktu," řekla mluvčí obvodního soudu Pavla Hájková, která zároveň o vazbě rozhodovala. Podle ní by obvinění mohli působit na dosud nevyslechnuté svědky nebo mařit prověřování případu. Jednoho ze stíhaných poslala do vazby, protože by podle soudkyně mohl uprchnout. Jde totiž o cizince, který má vazby v zahraničí, uvedla Hájková.

Policie pětici zadržela v sobotu, obvinila je z přijímání úplatku, podplácení, zneužití pravomoci úřední osoby, legalizace výnosů z trestné činnosti a nadržování. V případě odsouzení za tyto trestné činy hrozí až dvanáctileté vězení. Jedním ze stíhaných je podle informací Radiožurnálu i známý pražský právník Jiří Teryngel.

Hospodářské noviny (HN) dnes uvedly, že dalšími obviněnými jsou arménský podnikatel a malíř Gagik Tonyan, podnikatel Milan Bíba a jeho partnerka. Tonyanovým případem se Sovák podle HN zabýval letos v březnu, kdy zrušil odsuzující rozsudek pražského městského soudu. Policie se podle Hospodářských novin domnívá, že byl následný osvobozující verdikt vrchního soudu ovlivněn.

Z informací vyplývá, že do vazby byli posláni Tonyan a Bíba, přítelkyni podnikatele soud naopak propustil. Sováka policisté k soudu přivezli před 18:00 , na dotaz novinářů odpověděl, že úplatky nebral. Okolo 18:30 ho musela kvůli nevolnosti od soudu odvézt záchranná služba, po hodině a půl ho přivezla zpět, vazební zasedání tak mohlo pokračovat. "Jeho zdravotní stav asi není dobrý, ale výslechu byl schopen a také vypovídal," řekla Hájková.

Teryngel, pro kterého podle HN žalobci vazbu nechtěli, odmítl, že by někomu předal peníze. "Bylo mi sděleno obvinění pro nepřímé úplatkářství se sazbou do dvou let vězení. Ale v době, kdy jsem měl předat úplatek, na vrchním soudu neleželo žádné moje odvolání, za které bych mohl lobbovat," řekl Hospodářským novinám.

HN také uvedly, že se společnost Metrostav obrátila na příslušné orgány s oznámením možného zneužití svého jména k pokusům ovlivnit soudní jednání. Podle deníku ale oznámení bylo podáno v posledních dnech, případ přitom policie prověřuje několik měsíců. Kauzu související s Metrostavem má v příštích týdnech vrchní soud podle HN posuzovat, Sovákův senát ho však řešit neměl.

Kriminalisté v sobotu zasahovali kvůli případu na vrchním soudu. Zásahu se podle serveru Lidovky.cz účastnil i předseda soudu Luboš Dörfl. Policie mu předložila jednak povolení k prohlídce soudních kanceláří, ale i souhlas prezidenta Miloše Zemana se stíháním jeho podřízeného. Dörfl HN řekl, že jakékoli podezření nad Sovákovou prací nezaznamenal.

Sovák působí na pražském vrchním soudu jako předseda senátu. V minulosti byl dvakrát dočasně zbaven funkce a nesměl soudit. K 31. prosinci mu ze zákona zanikne jeho soudcovská funkce, je mu 70 let. Zproštění funkce tak předseda soudu navrhovat nebude.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vláda o otevření skiareálů ani nehlasovala, potvrdil Havlíček

27.01.2021 21:15 Vláda dnes o otevření skiareálů podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) ani…

Dbalý si za korupci při ovlivňování zakázek odsedí sedm let

27.01.2021 17:32 Aktualizováno Někdejší ředitel Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý si za ovlivňování zakázek a přijímání úplatků…

Před 25 lety odešla Olga Havlová. Žádná z dalších prvních dam se jí nemůže…

27.01.2021 15:35 Byla morální autoritou, zdobila ji odvaha a upřímnost. Z první polistopadové dámy Olgy Havlové, od…

S kontrolami na horách bude pomáhat i ČOI, tvrdí Havlíček

27.01.2021 11:59 Na kontrolách dodržování protiepidemických opatřeních na horách by se podle ministra průmyslu a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama