Soud potrestal zfetovaného řidiče. Vjel do podchodu, srazil seniora, ohrozil ženu s dítětem

Krajský soud dnes uložil 15 let vězení zdrogovanému řidiči, který v podchodu v Uherském Hradišti srazil seniora. Další lidi Roman Šupa z Hodonínska jízdou ohrozil, později vozem najížděl i na policisty. Soud ho uznal vinným z pokusu o vraždu a výrobu a držení předmětu k nedovolené výroby omamné a psychotropní látky a jedu. Hrozilo mu až 20 let vězení i výjimečný trest. Muž uvedl, že nikomu nechtěl ublížit.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie
doporučujeme

Rozsudek není pravomocný. Státní zástupce si nechal lhůtu pro případné podání odvolání, Šupa a jeho obhájkyně se k rozsudku nevyjádřili.

Předsedkyně trestního senátu Iveta Šperlichová označila Šupovo jednání za chladnokrevné, několikanásobného pokusu o vraždu se podle ní dopustil s rozmyslem. "Senát dospěl po zvážení všech okolností rozhodných k závěru, že bude postačovat uložení trestu na samé hranici zákonné trestní sazby v trvání 15 let. S ohledem na to, že ty nejzávažnější trestné činy vraždy zůstaly ve stádiu pokusu a nedošlo k fatálnímu neodvratitelnému následku smrti kterémukoliv ze šesti poškozených," řekla Šperlichová.

Podchodem pro pěší v Husově ulici ujížděl Šupa loni 4. července dopoledne před policejní hlídkou. Uvnitř srazil a přejel tehdy třiaosmdesátiletého muže s jízdním kolem. Senior utrpěl zlomeniny žeber, poranění hlavy a dalších částí těla. Podle žalobce Martina Malůše musely z podchodu před vozidlem vybíhat další dvě ženy, jedna měla v náručí batole. "Takovou míru lhostejnosti ve vztahu k následkům svého jednání jsem u obžalovaného ještě nezažil," uvedl Malůš.

Šestatřicetiletý Šupa řekl, že tři dny před událostí nespal a zkonzumoval během nich asi pět gramů pervitinu. Uvedl, že zákazu vjezdu si před podchodem nevšiml a uvnitř žádné lidi neviděl. Několik svědků však řeklo, že lidi v podchodu musel vidět, pravděpodobné je to i podle znalce z dopravy. Auto bylo podle znalce široké 1,85 metru, podchod dva metry.

Divokou jízdu ukončil muž až v Ostrožské Lhotě na Uherskohradišťsku. Vjel do sadu, kde podle obžaloby agresivně najížděl proti policistům, kterým se ho podařilo zadržet až po několika výstřelech a použití dalších donucovacích prostředků. Řidič prý chtěl jen ujet. Zasahující policisté řekli, že museli před jedoucím autem na poslední chvíli uskočit. "Udělal jsem fatální chybu, jsem si toho vědom, ale nikomu jsem nechtěl úmyslně ublížit nebo ho ohrozit na životě," uvedl Šupa.

Vůz Volkswagen Polo řídil muž pod vlivem pervitinu. Neměl řidičské oprávnění, policisté v autě navíc našli varnu pervitinu. Znalec z oboru psychiatrie uvedl, že Šupa trpí disociální poruchou osobnosti, jejímž důsledkem je zneužívání metamfetaminu. V době činu byl podle něj řidič ve stavu akutní intoxikace a jednal zkratkovitě.

Šupa byl už trestaný. Od března je ve výkonu trestu na 18 měsíců za maření výkonu úředního rozhodnutí, krádež, poškození cizí věci a výtržnictví. Dnes uložený trest je tedy souhrnný. Zraněnému seniorovi musí na jeho základě Šupa vyplatit za nemajetkovou újmu přes 253.000 korun, pojišťovně škodu téměř 51.000 korun. Státní zástupce pro muže žádal 18 až 19 let vězení. Jeho obhájkyně navrhla, aby byl její klient uznán vinným pouze z těžkého ublížení na zdraví a násilí proti úřední osobě.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Policisté zatím marně pátrají po seniorovi, bez léků je v ohrožení

20.10.2019 21:51 Aktualizováno Liberecká policie dál pátrá po sedmdesátiletém Janu Klosovi, který se v sobotu nevrátil z…

Gustáv Husák: Tušil konec socialismu? Nesnášel Dubčeka, prosazoval Havla

20.10.2019 21:38 Aktualizováno Třikrát byl vyloučen ze stejné strany, přes devět let strávil ve vězení a 14 let byl prezidentem.…

Přípravy na 30. výročí sametu vrcholí. Studenti budou v Brně hodně slyšet

20.10.2019 09:07 Při oslavách 30 let svobody budou v Brně hodně slyšet univerzity a jejich studenti, stejně jako v…

V Hurghadě zemřela Češka. Tělo Pavlíny našli až po několika dnech

20.10.2019 02:34 Aktualizováno V egyptské Hurghadě před několika dny zemřela osmatřicetiletá žena z České republiky. Její tělo…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama