Soud projednává kauzu zdrogovaného řidiče. Vjel do podchodu, srazil seniora

Zlínský krajský soud začal projednávat případ zdrogovaného řidiče, který loni v podchodu v Uherském Hradišti srazil a zranil seniora. Další lidi Roman Šupa z Hodonínska riskantní jízdou ohrozil, později vozidlem najížděl i na policisty. Je obžalovaný z pokusu o vraždu a těžké ublížení na zdraví a z výroby a držení předmětu k nedovolené výrobě omamné látky a jedu. Hrozí mu 15 až 20 let vězení, případně výjimečný trest. Muž řekl, že nikomu nechtěl ublížit.

Přidejte svůj názor

soudy
doporučujeme

Podchodem pro pěší v Husově ulici, který je podle žalobce Martina Malůše široký dva metry, ujížděl Šupa loni 4. července dopoledne před policií. Uvnitř srazil a přejel tehdy 84letého muže s jízdním kolem. Senior utrpěl zlomeniny, poranění hlavy a dalších částí těla. "Měl jsem strašné bolesti. Celý jsem byl zalitý krví. Křičel jsem bolestí, aby nejel," řekl zraněný. Dodnes trpí bolestmi nohy a kulhá, obžalovaný se mu prý neomluvil.

Podle obžaloby musely z podchodu před vozem vybíhat nejméně další dvě ženy, jedna měla v náručí batole. Řidič zdemoloval i opodál stojící kočárek. "Do dneška jsem přesvědčená, že kdybych zakopla a spadla, tak auto bylo na mně," řekla jedna z nich. Kvůli potížím se srdcem byla po incidentu na jednotce intenzivní péče. Další dvě ženy, které stály poblíž, uvedly, že na ně řidič po projetí podchodu vyplázl jazyk.

Šestatřicetiletý Šupa řekl, že tři dny před událostí nespal a zkonzumoval během nich asi pět gramů pervitinu. Zákazu vjezdu si prý před podchodem nevšiml. "(Uherské) Hradiště moc neznám, neuvědomil jsem si, že jedu podchodem pro chodce. Žádné lidi jsem v podchodu neviděl. V daný moment jsem měl za to, že mám pod autem kolo, proto jsem se snažil vycouvat," uvedl Šupa ke zranění seniora, kterého se podle obžaloby pokusil vozem třikrát přejet. Několik svědků však u soudu řeklo, že lidi v podchodu musel řidič vidět.

Divokou jízdu ukončil až v Ostrožské Lhotě na Uherskohradišťsku, kde sjel z cesty do sadu. Pak podle obžaloby agresivně najížděl proti policistům, kterým se ho podařilo zadržet až po několika výstřelech. Obžalovaný odmítl, že by chtěl policisty zranit nebo usmrtit. "Jediné, co jsem chtěl, bylo ujet, Proto jsem projel mezi nimi a ne na ně," řekl Šupa. Zasahující policisté ale uvedli, že museli před jedoucím autem na poslední chvíli uskočit.

Žalobce označil řidičovu jízdu za bezohlednou, nerespektoval podle něj dopravní předpisy a značky. Vůz Volkswagen Polo řídil muž pod vlivem pervitinu. Neměl řidičské oprávnění, policisté v automobilu objevili varnu pervitinu. Znalec z oboru psychiatrie Pavel Konečný uvedl, že Šupa trpí disociální poruchou osobnosti, jejímž důsledkem je zneužívání metamfetaminu. "V době činu byl ve stavu akutní intoxikace. Jednal zkratkovitě. Pervitin ovlivnil jeho rozpoznávací a ovládací schopnosti, ale v žádném případě nebyly vymizelé," řekl znalec.

Obžalovaný byl v minulosti několikrát soudně trestaný. Hlavní líčení bude pokračovat ve středu.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kolik je v Česku bezdomovců? Na ulicí žijí i děti, ukázalo sčítání

17.10.2019 17:10 Aktualizováno V Česku žilo na jaře letošního roku 23.830 bezdomovců, z toho 2600 bylo mladších 18 let. Nejvíce…

Jan Kraus kárá Čechy: Karel Gott zemřel a vy ho kádrujete? Tak to tedy ne

17.10.2019 17:09 Aktualizováno Moderátor Jan Kraus ve své středeční show promluvil o smrti Karla Gotta. Místo osobní vzpomínky ale…

Na střelnici v Třinci hořely pneumatiky, z areálu se valil hustý dým

17.10.2019 16:06 V areálu střelnice poblíž sídliště Borek v Třinci na Frýdecko-Místecku dnes odpoledne vzplály…

Neštěstí v Berouně: Popelářský vůz srazil chodkyni, přišla o nohu

17.10.2019 15:47 Popelářský vůz dnes v centru Berouna srazil pětašedesátiletou chodkyni a těžce ji zranil. Vrtulník…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama