V Česku se znovu objevila ptačí chřipka, měly ji labutě

V Česku se po necelém roce znovu objevila ptačí chřipka. Zatím je potvrzená u dvou uhynulých labutí na Zlivickém rybníku na Písecku, oznámili dnes ČTK zástupci Státní veterinární správy (SVS). Nákaza se v poslední době vyskytla v mnoha evropských zemích, kde kvůli ní vybíjejí chovy drůbeže. Subtyp choroby je H5N8, virus nebezpečný pro ptačí populace, který se nicméně na člověka nepřenáší.

Na Písecku má firma Agpi v chovech asi 150.000 nosnic, řekl dnes ČTK místopředseda představenstva Agpi Jan Čech. Drůbež mají zavřenou. Veterináři žádají chovatele drůbeže v regionu, aby ji zabezpečili, řekl ČTK ředitel jihočeské veterinární správy František Kouba.

V pátek se sejde krizový štáb ministerstva zemědělství. Podle ministra Miroslava Tomana (ČSSD) je nejdůležitější zamezit šíření nákazy do chovů.

"Chovatelé by proto měli z preventivních důvodů zabránit kontaktu volně žijících a domácích ptáků. Je nutné přijmout opatření, která minimalizují rizika kontaminace vody, krmiva a podestýlky trusem volně žijících ptáků," řekl ministr. Mrtvé labutě ohlásil veterinářům starosta obce Čížová.

"Máme pořád preventivní opatření, už nemáme co zvýšit. Všechno máme zavřené, zabezpečené proti letu malých ptáčků," řekl Čech.

"Vyzýváme všechny občany, kteří chovají drůbež, aby si ji zabezpečili a nekontaminovalo se krmení a voda, aby byla zvířata nejlépe v zasíťovaném prostoru, aby tam volně žijící ptáci neměli přístup. Pokud by se vir dostal do chovů, budeme dělat opatření jako v roce 2017 - vyhlášení ohnisek, ochranných pásem, utracení veškeré populace," uvedl Kouba. V Evropě je podle něj teď asi 170 ohnisek nákazy přímo v chovech.

V ČR se ptačí chřipka kromě loňska, kdy muselo být vybito kolem 137.000 ptáků, objevila po deseti letech v roce 2017 a také tehdy zasáhla i další evropské země. V Česku bylo kvůli nemoci tehdy vybito 98.000 ptáků, většinou v komerčních chovech. V zemi bylo skoro 40 ohnisek nákazy.

V okolí aktuálního výskytu veterináři tentokrát nevymezí ochranná pásma, to se u výskytu choroby u volně žijících ptáků dělá jen u subtypu H5N1, který by mohl být nebezpečný i člověku. "Přesto provede SVS v aktuálním případě v oblasti deseti kilometrů kolem místa nálezu soupis komerčních chovů drůbeže a kontrolu dodržování biologické bezpečnosti," dodal mluvčí SVS Petr Vorlíček.

Veterináři doporučují drobným chovatelům drůbeže, aby ji drželi v uzavřených prostorech a chránili před kontaktem s volně žijícími ptáky. "Zároveň vyzýváme občany, aby v případě nálezu uhynulých volně žijících ptáků v této oblasti ptáky nesbírali, ale informovali o této skutečnosti místně příslušnou krajskou veterinární správu," dodal ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.

Ptačí chřipka se loni v lednu objevila ve Štěpánově nad Svratkou na Žďársku v domácím chovu s 15 kusy drůbeže. Loni v únoru se v komerčním chovu ve Slepoticích na Pardubicku zlikvidovalo 7000 krocanů a 130.000 brojlerů.

Viry ptačí chřipky jsou běžné u volně žijících ptáků a přenášejí se zejména trusem, který kontaminuje vodu nebo krmivo chovaných ptáků. Subtyp H5N8 potvrzený v komerčním chovu je nebezpečný pro ptáky, lidem neublíží. Naposledy kvůli nákaze omezilo obchod s ČR Rusko, Ukrajina, Filipíny, Tchaj-wan, Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty, Kuvajt, Hongkong, Maledivy a Peru.

Virus takzvané ptačí chřipky se poprvé objevil v Hongkongu v roce 1997. Od té doby se rozšířil mezi drůbeží zpočátku hlavně v Asii a pak po celém světě. Vakcinace v chovech se neprovádí, je dokonce zakázaná. Postižená hejna se likvidují. Vysoce patogenní subtyp H5N8 způsobil rozsáhlé výpadky v produkci drůbežího masa počátkem roku 2014 v Asii a ještě do konce téhož roku se choroba přenesla do Evropy.

Související

Ptáci, zvířata, ilustrační foto

Vědci ví, která nemoc by mohla způsobit další pandemii. Začala se neviditelně šířit

Ptačí chřipka H5N1, která je v současnosti považována za jednoho z hlavních kandidátů na příčinu příští pandemie, se podle nové studie může šířit mezi koňmi bez viditelných příznaků. Vědci z Glasgowské univerzity objevili protilátky proti této nemoci v krevních vzorcích koní v Mongolsku, což vyvolává obavy, že koně po celém světě by mohli být na tento virus náchylní, zejména v oblastech, kde je přítomna ptačí chřipka.

Více souvisejících

ptačí chřipka ptáci Labutě Zlínský kraj

Aktuálně se děje

před 49 minutami

Donald Trump

Trump: Putin chce dál zabíjet, USA možná pošlou Patrioty na Ukrajinu

Americký prezident Donald Trump se vyjádřil k aktuálnímu vývoji války na Ukrajině a prohlásil, že ruský prezident Vladimir Putin podle všeho „nechce válku ukončit“. Řekl to během cesty prezidentským letounem Air Force One, kde také přiznal svou nespokojenost s nedávným telefonátem s Putinem.

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Prezident Trump

Trump podepsal kritizovaný rozpočtový zákon. Opět z toho udělal divadlo

Prezident Spojených států Donald Trump v pátek odpoledne podepsal klíčový zákon o daních a vládních výdajích, jen den poté, co návrh těsně prošel Kongresem. Bílý dům se při slavnostním podpisu, který předcházel oslavám Dne nezávislosti, proměnil v dějiště triumfu pro prezidenta i jeho spojence.

před 11 hodinami

včera

Ilustrační fotografie.

První Vary bez Bartošky. Začal 59. ročník filmového festivalu

V Karlových Varech začal 59. ročník Mezinárodního filmového festivalu. Po letech na něm chybí jeho dlouholetý prezident Jiří Bartoška, který počátkem května zemřel ve věku 78 let. Už dnes dorazili první hvězdní hosté, konkrétně americký herec Peter Sarsgaard a jeho lucemburská kolegyně Vicky Krieps. Oba si převzali Cenu prezidenta MFF Karlovy Vary. 

včera

včera

včera

včera

Diogo Jota

Útočník Liverpoolu Jota je po smrti. Zemřel tragicky se svým bratrem při autonehodě

Ještě nedávno slavil se svým Liverpoolem zisk anglického titulu a hrál s Portugalskem v Lize národů. Po konci sezóny se navíc otec tří malých dcer oženil. Vypadalo to na růžovou budoucnost, jenže krátce po svatbě přichází pro světový fotbal hrozivá zpráva. V pouhých 28 letech zemřel při tragické autonehodě u španělské Zamory portugalský útočník Liverpoolu Diogo Jota spolu se svým bratrem André Filipem.

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Rusku došla trpělivost. Zakáže výuku ukrajinštiny na okupovaných územích

Ruské úřady plánují od školního roku 2025/2026 zcela odstranit výuku ukrajinštiny na školách v okupovaných oblastech Ukrajiny. Vyplývá to z návrhu nařízení ruského ministerstva školství, který tento týden zveřejnil list Kommersant. Ačkoli podle oficiálních údajů byla výuka ukrajinštiny v posledním roce dostupná pouze jako „rodný jazyk“ v okupovaných částech Záporožské a Chersonské oblasti, nově už nebude možná ani tam. V anektovaném Krymu a v okupovaných částech Doněcké a Luhanské oblasti byla ukrajinština dostupná jen na žádost rodičů – tato možnost ale zcela zmizí.

včera

Rozsáhlý blackout zasáhl český průmysl. Problémy hlásily automobilky i operátoři

V pátek zasáhl rozsáhlý výpadek elektřiny části Česka a silně postihl průmyslovou výrobu v pěti krajích – Praze, Středočeském, Královéhradeckém, Libereckém a Ústeckém. Největší české automobilky byly nuceny na více než hodinu přerušit výrobu, problémy hlásí i chemičky, sklárny, potravinářské provozy a mobilní operátoři.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy