V domově s koronavirem v Havířově chystají hygienici další testy

Hygienici přistoupí v Domově pro seniory Havířov zřejmě k dalším testům na koronavirus. ČTK to za hygieniky řekl Petr Kopřivík. Po dalších testech v domově volal ředitel zařízení Milan Dlábek, který se obával případného šíření nákazy i v jiných částech zařízení. V zařízení se k dnešnímu dni covidem-19 nakazilo 12 klientů a osm zaměstnanců.

Covid-19, koronavirus SARS-CoV-2, ilustrační foto
doporučujeme

"Považujeme za nešťastné, že zatímco lidé v sociálních zařízení v jiných krajích jsou testováni plošně, v havířovském domově seniorů testuje krajská hygienická stanice pouze epidemiologicky významné kontakty," řekl ráno ČTK Dlábek. Podle něj hygienici udělali testy jen u lidí, kteří mají příznaky onemocnění, nebo u lidí, kteří jsou umístění či se pohybují v odděleních, na nichž se onemocnění covid-19 objevilo. "Nemáme tak jistotu, že na jiných netestovaných blocích se nám nepohybuje bezpříznakový pacient, o kterém nevíme a který dále nákazu šíří," řekl Dlábek.

Kopřivík v poledne řekl, že hygienici se na další testy v domově už připravují. Zaměřit se chtějí na středisko Luna, v němž je situace horší než ve středisku Helios. V Luně zatím testovali v traktu C, kde se nákaza vyskytla. V nejbližších dnech by se mělo testovat i v traktu A, kde jsou rovněž pacienti, ale zatím se tam žádný pozitivní případ neobjevil. Testování je podle Kopřivíka nutné domluvit a připravit odběrový tým.

Dlábek toto řešení uvítal. "Tam je problém v tom, že zdravotní sestry, které mají noční, tak je jedna pro céčko i áčko, čili to mohla zavléct. Nicméně pravdou je, že tam (v traktu A) nejsou nějaké projevy toho koronaviru, ale to není směrodatné," doplnil ředitel.

V obou střediscích domova se nakazilo 12 klientů a osm zaměstnanců. Od pondělí přibyl jeden pozitivní zaměstnanec. Ve středisku Helios je tak jeden nakažený senior a dva zaměstnanci, jeden klient v souvislosti s nákazou zemřel. Ve středisku Luna je devět pozitivních uživatelů a šest nakažených zaměstnanců, také v tomto středisku jeden senior zemřel.

V úterý se v části zařízení dělaly testy na koronavirus. Zatím bylo 49 klientů negativních a na výsledek pěti testů se ještě čeká. Na místě bylo otestováno také pět zaměstnanců, další budou na testy docházet na vyzvání hygieniků přímo na odběrová místa.

Pět nakažených klientů z Luny je v nemocnici v Karviné, čtyři v havířovské nemocnici, která má v péči i jednoho uživatele z Heliosu. Zaměstnanci jsou doma na neschopence.

V obou zařízeních se pravidelně plošně dezinfikují prostory, platí zpřísněné užívání osobních ochranných prostředků pro personál, zejména respirátorů třídy FFP2 a jednorázových rukavic. Oddělení, na nichž byli pozitivní zaměstnanci a uživatelé, jsou v režimu karanténních opatření v plném rozsahu. Pro zaměstnance tedy platí navíc používání ochranných plášťů, štítů nebo brýlí.

Domov pro seniory Havířov má celkem 215 zaměstnanců - 140 v Luně a 75 ve středisku Helios a celkem 270 klientů - 184 v Luně a 86 v Heliosu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kde číhá na děti nebezpečí? Hřiště prochází kontrolou, problém je se…

10.08.2020 13:00 Jak rozpoznat bezpečné hřiště, kam si mohou jít děti zahrát, aniž by jim cokoliv hrozilo?Spočívá to…

Vandalové poničili výstavu o Miladě Horákové. Zcela nepochopitelné,…

10.08.2020 11:07 V noci na dnešek někdo poničil panely z výstavy připomínající vraždu Milady Horákové a procesy 50.…

Pandemie si vybírá daň, propouštění teprve přijde. Proč a kdo může přijít…

10.08.2020 10:54 Aktualizováno Dopady už půl roku trvající pandemie nového typu koronaviru stále neskončily. Naopak, jak…

Vražda dítěte v Přerově: Matka bila dceru pěstmi, pak ji ubodala nůžkami,…

10.08.2020 10:45 Aktualizováno Třiadvacetiletá žena souzená za loňskou vraždu tříleté dcery v Přerově vraždila podle obžaloby pod…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama