Vietnamci v Česku se zapojili do "bitvy" s novým koronavirem

Vietnamci v České republice se zapojili do boje s onemocněním COVID-19. Nabízejí hasičům, policistům či záchranářům kávu či nápoje zdarma, šijí roušky či finančně i materiálně pomáhají nemocnicím. I když mnozí jakožto cizinci nemají nárok na finanční kompenzace od státu, Vietnamci podle Minh Maie, koordinátora z organizace Viet Up, opatření vlády vítají a respektují. Někteří lidé si naopak stěžují na to, že se v některých vietnamských večerkách prodávají předražené dezinfekční gely a roušky. Podle ministerstva financí však jejich cena není regulovaná státem a může být jakákoliv.

"Vietnamci pomáhají našim nemocnicím, IZS i občanům materiálně i finančně jako jediní cizinci u nás. Dokazují touto svojí konkrétní pomocí, že Česká republika je pro ně druhým domovem," řekl dnes ČTK čestný předseda a mluvčí Česko-vietnamské společnosti Marcel Winter.

Mnozí majitelé večerek po celé zemi podle Minh Maie označili své obchody červeným srdíčkem na znamení, že členové integrovaného záchranného systému (IZS) dostanou čaj, kávu či jiné občerstvení zdarma. V Ústeckém kraji se Vietnamci skládají na nákup plicních ventilátorů pro Masarykovu nemocnici. V Praze i dalších městech Vietnamci šijí roušky, které putují k lékařům, policistům či seniorům.

Například přes 200 švadlen v rámci organizace Viet Up nyní šije roušky pro pražské nemocnice, vietnamští obyvatelé Jižního Města v Praze předali radnici Prahy 11 látkové roušky 23. března pro potřeby tamních domovů seniorů. Uvedli to nezisková organizace Viet Up, která se věnuje soužití české společnosti a vietnamské diaspory v Česku, a městská část Praha 11 na svých facebookových profilech.

Vládní opatření budou mít vliv i na ekonomickou situaci vietnamské minority v Česku. Uzavření provozoven postihlo podnikatele v pohostinství, obchodníky s obuví či textilem i pracovníky v salonech krásy či nehtových studiích. Dotkne se i nejnovější vlny vietnamských migrantů, kteří pracují v továrnách, kde se dá podle koordinátora aktivit Viet Up očekávat redukce pracovních míst.

Mnoho Vietnamců, žijících a pracujících v Česku, jsou občany Vietnamu. Nevztahuje se tedy na ně nárok na finanční kompenzace. "V případě potřeby budeme žádat vládu, aby při kompenzacích zohlednila to, jak Vietnamci jako jediní cizinci v Česku pomáhají," řekl dnes Winter.

V některých večerkách či obchodech s potravinami je stále možné zakoupit dezinfekční gely či ochranné pomůcky, a to mnohdy za vysoké ceny. "Nelze říci, že jsou tyto gely či roušky předražené. Jejich prodejní cena není omezena žádnou vládní vyhláškou či jinou právní úpravou," řekl dnes na dotaz ČTK mluvčí České obchodní inspekce (ČOI) Jiří Fröhlich. Dodal, že ČOI nemá kontrolu gelů, u nichž nebyla stanovena maximální cena, v kompetenci.

Cenovou regulaci ochranných pomůcek má na starost ministerstvo financí a dohlíží na ni specializovaný finanční úřad. Maximální prodejní cena je podle zástupce mluvčího ministerstva Jakuba Vintrlíka nyní určena pouze u respirátorů FFP3 a u dalších ochranných pomůcek se nepředpokládá. "K regulaci přistupujeme na základě požadavku příslušných resortů a v současnosti neevidujeme žádný požadavek na regulaci dalších takových komodit," řekl dnes ČTK Vintrlík.

Vietnamci jsou třetí nejpočetnější menšina po Slovácích a Ukrajincích, v Česku jich podle ČSÚ na konci roku 2018 žilo 61.000.

Související

soudy

Soud zpřísnil trest inspektorovi ČOI, který napadl vietnamského obchodníka

Soud zpřísnil trest pro inspektora České obchodní inspekce (ČOI), který loni v Jindřichově Hradci napadl vietnamského obchodníka Šona Chunga. Jindřichohradecký soud mu původně uložil peněžitý trest 25.000 korun za výtržnictví a poškození cizí věci, krajský soud to rozšířil o ublížení na zdraví a pokutu zvýšil na 35.000 korun.

Více souvisejících

Vietnamci Česká republika Roušky a respirátory Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 20 minutami

Aktualizováno před 48 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Daň z nemovitosti v roce 2024 vzrostla. Platební údaje už míří k poplatníkům

Finanční správa začala informovat poplatníky o nové výši daně z nemovitosti. Lidé mohou obdržet platební údaje do datové schránky, na email či poštou. Lhůta pro zaplacení daně či její první splátky končí 31. května. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy