Vydírání firmy OKsystem: Trest beze změny, Šiška neuspěl s dovoláním

Nejvyšší soud (NS) odmítl dovolání Vladimíra Šišky v kauze vydírání firmy OKsystem. Bývalý první náměstek ministerstva práce podle verdiktu porušil zákon, nedostal však žádný trest, protože jej už dříve justice poslala na čtyři roky do vězení za zmanipulování IT zakázek na provoz systému výplaty sociálních dávek. Výsledek řízení u NS je patrný z databáze InfoSoud.

Nejvyšší soud České republiky
doporučujeme

Odůvodnění zatím není dostupné. Na nejvyšší instanci se obrátil jen odsouzený Šiška, nikoliv státní zastupitelství, které v minulosti žádalo uložení souhrnného trestu kolem šesti let vězení.

Softwarová společnost OKsystem pro ministerstvo dlouhodobě zajišťovala čtyři informační systémy. Úřad se ale v roce 2011 domluvil bez výběrového řízení s jiným dodavatelem, společností Fujitsu Technology Solutions. Firma OKsystem v tom viděla rozpor se zákonem, a proto se obrátila na antimonopolní úřad.

Šiška pak podle rozsudku opakovaně při schůzkách s jednatelem OKsystemu podmiňoval získání jiné zakázky v hodnotě nejméně 100 milionů korun tím, že firma svou námitku stáhne. Šiška vinu od počátku odmítal. Podle obhajoby nebylo to, co se dělo mezi obchodními partnery, trestným činem.

Šiška čelil ještě další obžalobě, a to v kauze údajného pokusu o zmanipulování miliardové zakázky ve prospěch firmy IBM. Justice jej pravomocně zprostila viny. Nepravomocně zproštěn byl také v kauze údajného zneužití pravomoci ve prospěch firmy Atos.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vnuk zavraždil svou babičku, pak ji okradl. Soud mu potvrdil přísný trest

12.08.2020 13:38 Za loňskou vraždu své babičky v Brně si dvacetiletý mladík definitivně odpyká 17 let. Rozhodl o tom…

Matka souzená za vraždu dcery byla příčetná. Resocializace beznadějná,…

12.08.2020 13:20 Aktualizováno Třiadvacetiletá žena, která podle obžaloby loni v srpnu v Přerově pod vlivem drog brutálně…

Solidarita během epidemie má i stinnou stránku. Nadace se potýkají s…

12.08.2020 12:50 Lidé často zneužívají dobré mysli svého okolí, a to i v době, kdy by si všichni měli spíše pomáhat.…

Sčítání lidu 2021: Online formulář by mohlo využít až 60 procent Čechů

12.08.2020 11:55 Podle odhadu Českého statistického úřadu (ČSÚ) by při sčítání obyvatel příští rok mohlo až 60…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama