Zavinil požár chaty Libušín? Začal soud, obžalovanému hrozí až osm let

Okresní soud ve Vsetíně dnes začal projednávat případ požáru památkově chráněné chaty Libušín na Pustevnách v Beskydech v roce 2014. Podle obžaloby způsobil neštěstí čtyřiapadesátiletý Pavel Pryszcz z Karviné, který v roce 2007 zanedbal opravu komínů. Za obecné ohrožení z nedbalosti mu hrozí dva až osm let vězení. Obžalovaný odmítl u soudu vypovídat.

Soud, ilustrační fotografie
doporučujeme

Státní zástupce Jiří Sachr uvedl, že Pryszcz zajišťoval opravu havarijního stavu komínů. Práci podle obžaloby zadal dvěma zaměstnancům, kteří nebyli odborně způsobilí, a vyvložkování komína provedli v rozporu s platnými předpisy. "Obžalovaný Pryszcz jako odpovědná osoba závady nezjistil a neodstranil. Vydal revizní zprávu, že kouřové cesty jsou bez zjevných závad," uvedl Sachr.

Když se potom v chatě topilo, vysoké teploty spalin poškozovaly podle obžaloby trámy mezi komínem a dřevěnou trámovou stěnou v kuchyni, což později vedlo k rozsáhlému požáru budovy. Vzniklou škodu vyčíslil státní zástupce na nejméně 38 milionů korun.

Jelikož Pryszcz odmítl u soudu vypovídat, přečetla předsedkyně trestního senátu Alena Matochová jeho výpověď z přípravného řízení. Muž v ní připustil, že revizní zprávu skutečně vydal, ale v dokumentu uvedl, že není provedeno zaústění, což znamená, že nejsou připojeny žádné spotřebiče. Z fotografií po požáru podle Pryszcze vyplývá, že oheň vzplál pravděpodobně v okapové části a ne v komíně. Z toho usuzuje, že nebyly řádně provedeny pozdější revize a čištění komínů.

Jeden ze zaměstnanců obžalovaného, který komín opravoval, připustil, že nemá výuční list na kominické práce. Uvedl, že každý rok absolvoval bezpečnostní školení. Nadřízený Pryszcz mu prý převážně ústně určoval, jakou práci má na Libušíně s kolegou dělat. "Jezdil na kontroly, některé dny tam byl s námi. Dělal hlavně dozor a radil. Komín byl v dezolátním stavu," řekl svědek. V komíně podle něj žádný trám nebyl, pouze zdivo.

zdroj: YouTube

Nájemce restaurace, která v chatě fungovala, uvedl, že se komín průběžně čistil, naposledy v listopadu 2013. V kamnech prý topil dřevem, několikrát vyzkoušel i uhlí. V chatě byl nainstalován protipožární systém, který však podle muže před požárem několikrát vyhlásil falešný poplach. Manželka nájemce řekla, že před ničivým požárem byla akustická signalizace zařízení vypnutá. Hlavní líčení bude pokračovat ve čtvrtek.

Chata Libušín postavená v roce 1899 podle návrhu architekta Dušana Jurkoviče, na jejíž výzdobě se podílel malíř Mikoláš Aleš, shořela v noci na 3. března 2014. Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm, které Libušín spravuje, požaduje náhradu škody přes 112 milionů korun, pojišťovna za více než 38 milionů korun. Muzeum rozhodlo po požáru o obnově chaty, která byla od roku 1995 národní kulturní památkou. Stavba nového Libušína začala v létě 2017, veřejnosti se má otevřít příští rok.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Matka vyhodila dítě z okna a pak za ním skočila, soud jí snížil trest

05.08.2020 12:30 Mladé ženě, která v Českých Budějovicích vyhodila z okna svého dvouletého syna a vyskočila za ním,…

Ukrajina zařadila ČR a SR do červené koronavirové zóny

05.08.2020 12:23 Ukrajinské ministerstvo zdravotnictví zařadilo do tzv. červené zóny s nepříznivou koronavirovou…

V Praze byl zatčen slovenský podnikatel Majský, ukrýval se na psychiatrii

05.08.2020 12:10 Policisté v Praze zadrželi slovenského podnikatele Jozefa Majského, který byl na Slovensku odsouzen…

Spor pražského strážníka s hygienou pokračuje. Jeho šéf si za vyjádřením…

05.08.2020 11:00 Hádka mezi hygieniky a pražským strážníkem, jehož rodina se nakazila koronavirem, nekončí. Městská…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama