Zemřel Zdeněk Jičínský. Byl jednou z hlavních postav porevoluční ČSSD, vzpomíná Hamáček

V noci na dnešek zemřel po krátké těžké nemoci právník a někdejší poslanec, disident a signatář Charty 77 Zdeněk Jičínský, bylo mu 91 let. ČTK to řekl předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský a Jičínského syn Štěpán. Termín posledního rozloučení zatím nebyl stanoven.

Jičínský byl doyenem české a československé politické scény. Po listopadu 1989 byl členem Občanského fóra a v prosinci 1989 byl kooptován do Sněmovny národů a stal se členem vedení Federálního shromáždění. V roce 1992 vstoupil do ČSSD.

Jako odborník na teorii státu a práva je autorem řady knih. Podílel se i na přípravě první socialistické ústavy. V komisi pro přípravu nové ústavy působil Jičínský v letech 1959 až 1960. Koncem 60. let byl poslancem, v roce 1970 byl vyloučen z komunistické strany. V lednu 1977 patřil k prvním signatářům Charty 77 a aktivně se zapojil do disidentského hnutí.

Znovu se stal poslancem po sametové revoluci v listopadu 1989. Ve federálním parlamentu zasedal nejprve za Občanské fórum, po jeho rozpadu působil v Občanském hnutí. Za sociální demokracii byl poprvé zvolen poslancem v roce 1996 a členem dolní komory byl s přestávkou v letech 2002 a 2003 až do roku 2010, kdy ze zdravotních důvodů nekandidoval. Většinou pracoval ve sněmovním ústavně-právním výboru.

"Zdeněk Jičínský byl jednou z hlavních postav porevoluční sociální demokracie v naší zemi a také jeden z největších odborníků na českou ústavu. Bude nám všem moc chybět," uvedl dnes předseda ČSSD Jan Hamáček. Jičínský vstoupil do ČSSD v roce 1992.

Zasáhla nás velmi smutná zpráva. Zemřel Zdeněk Jičínský. Velká postava porevoluční sociální demokracie v naší zemi a také jeden z předních odborníků na českou ústavu. Děkujeme za všechno pane profesore, budete tu chybět. pic.twitter.com/3LEm5BIXYD

— ČSSD (@CSSD) April 9, 2020

"Pana profesora Zdeňka Jičínského jsem měl rád a vážil jsem si ho. Bude mi chybět. Upřímnou soustrast jeho rodině a blízkým," napsal na twitteru Babiš.

Pana profesora Zdeňka Jičínského jsem měl rád a vážil jsem si ho. Bude mi chybět. Upřímnou soustrast jeho rodině a blízkým.

— Andrej Babiš (@AndrejBabis) April 9, 2020

"Pan profesor Zdeněk Jičínský opustil tento svět. Smutná zpráva na prahu velkých svátků. Pan prezident vyjadřuje upřímnou soustrast rodině. Profesora Jičínského si nesmírně vážil, jak vyjádřil loni v osobním dopise k životnímu jubileu," uvedl na twitteru prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Zeman Jičínskému v říjnu 2014 udělil medaili Za zásluhy I. stupně.

Pan profesor Zdeněk Jičínský opustil tento svět. Smutná zpráva na prahu velkých svátků. Pan prezident vyjadřuje upřímnou soustrast rodině. Profesora Jičínského si nesmírně vážil, jak vyjádřil loni v osobním dopise k životnímu jubileu. pic.twitter.com/zwLXpAhxZq

— Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci) April 9, 2020

Na tiskové konferenci po jednání vlády řekl ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD), že jej zpráva o Jičínského úmrtí zasáhla. "Znal jsem se s profesorem Jičínským 30 let. Diskutovali jsme spolu pořád, i nedávno jsme se domlouvali, že ho navštívím v Nymburce. Profesor Zdeněk Jičínský byl pro mě mimořádnou osobností české politiky. Rád bych na něm vyzvedl, že to byl člověk, který stejně jednal, jako myslel, a myslel pronikavě. I proto jsem s ním tak často diskutoval," uvedl.

Nezapomenutelnou osobností byl Jičínský také podle bývalého prezidenta Václava Klause. "I když stál na druhé straně politického spektra, vždy jsme si dobře rozuměli," uvedl. "V listopadu 1989 jsme spolu v podzemí Laterny magiky psali programový dokument Občanského fóra 'Co chceme'. V roce 1992 jeho politické seskupení ve volbách sice neuspělo, on ale nezatrpknul. Nevýhra ve volbách pro něho neznamenala zlobu vůči vítězům. Tím se diametrálně lišil od většiny svých kolegů. Bylo to proto, že byl důsledným stoupencem skutečné demokracie, jejíž výsledky respektoval nejen tehdy, když vyhrál," uvedl Klaus.

"Vedl jsem s ním ve Sněmovně ostré spory. Pozval mě na oslavu svých osmdesátin, kde na něj paján ve verších recitoval V. Komárek. Tak už si, pánové, zase spolu povídáte. Odpočívejte v pokoji, pane profesore," uvedl předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek.

"Odešel další ze skvělých kolegů, kterých jsem si velmi vážila a naslouchala jim. Byl skvělý právník, politik a člověk, který neuhýbal a vždy mu šlo o to, aby se lidem v této zemi žilo lépe a aby právo nebylo trhací kalendář. Upřímnou soustrast rodině," uvedla europoslankyně Kateřina Konečná (KSČM).

Související

Miroslav Kalousek /TOP 09/, předseda strany

Spojení Sobotky s Kalouskem? V ČSSD může být horko

Praha - Projednávaný sněmovní bod „daňové podvody ministra financí“ překvapivě spojil opozici s některými členy vládní koalice. Jako zneužití sněmovní půdy pro hru opozice proti ministrovi financí Andreji Babišovi (ANO) to vnímá Zdeněk Jičínský, profesor ústavního práva a bývalý poslanec soc. demokracie.

Více souvisejících

Zdeněk Jičínský Jan Hamáček Andrej Babiš úmrtí Česká republika ČSSD Miroslav Kalousek Miloš Zeman Václav Klaus Lubomír Zaorálek

Aktuálně se děje

před 53 minutami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Prezident Trump

Trump podepsal kritizovaný rozpočtový zákon. Opět z toho udělal divadlo

Prezident Spojených států Donald Trump v pátek odpoledne podepsal klíčový zákon o daních a vládních výdajích, jen den poté, co návrh těsně prošel Kongresem. Bílý dům se při slavnostním podpisu, který předcházel oslavám Dne nezávislosti, proměnil v dějiště triumfu pro prezidenta i jeho spojence.

před 8 hodinami

včera

Ilustrační fotografie.

První Vary bez Bartošky. Začal 59. ročník filmového festivalu

V Karlových Varech začal 59. ročník Mezinárodního filmového festivalu. Po letech na něm chybí jeho dlouholetý prezident Jiří Bartoška, který počátkem května zemřel ve věku 78 let. Už dnes dorazili první hvězdní hosté, konkrétně americký herec Peter Sarsgaard a jeho lucemburská kolegyně Vicky Krieps. Oba si převzali Cenu prezidenta MFF Karlovy Vary. 

včera

včera

včera

včera

Diogo Jota

Útočník Liverpoolu Jota je po smrti. Zemřel tragicky se svým bratrem při autonehodě

Ještě nedávno slavil se svým Liverpoolem zisk anglického titulu a hrál s Portugalskem v Lize národů. Po konci sezóny se navíc otec tří malých dcer oženil. Vypadalo to na růžovou budoucnost, jenže krátce po svatbě přichází pro světový fotbal hrozivá zpráva. V pouhých 28 letech zemřel při tragické autonehodě u španělské Zamory portugalský útočník Liverpoolu Diogo Jota spolu se svým bratrem André Filipem.

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Rusku došla trpělivost. Zakáže výuku ukrajinštiny na okupovaných územích

Ruské úřady plánují od školního roku 2025/2026 zcela odstranit výuku ukrajinštiny na školách v okupovaných oblastech Ukrajiny. Vyplývá to z návrhu nařízení ruského ministerstva školství, který tento týden zveřejnil list Kommersant. Ačkoli podle oficiálních údajů byla výuka ukrajinštiny v posledním roce dostupná pouze jako „rodný jazyk“ v okupovaných částech Záporožské a Chersonské oblasti, nově už nebude možná ani tam. V anektovaném Krymu a v okupovaných částech Doněcké a Luhanské oblasti byla ukrajinština dostupná jen na žádost rodičů – tato možnost ale zcela zmizí.

včera

Škoda Kodiaq

Rozsáhlý blackout zasáhl český průmysl. Problémy hlásily automobilky i operátoři

V pátek zasáhl rozsáhlý výpadek elektřiny části Česka a silně postihl průmyslovou výrobu v pěti krajích – Praze, Středočeském, Královéhradeckém, Libereckém a Ústeckém. Největší české automobilky byly nuceny na více než hodinu přerušit výrobu, problémy hlásí i chemičky, sklárny, potravinářské provozy a mobilní operátoři.

včera

Teroristé Hamásu

Hamás zvažuje příměří v Gaze, požaduje silnější záruky

Hnutí Hamás je podle blízkých zdrojů blízko přijetí návrhu na příměří v Pásmu Gazy, ale trvá na silnějších garancích, že dočasné zastavení bojů povede k trvalému ukončení více než dvacetiměsíční války s Izraelem. Vedoucí představitelé hnutí se sešli ve čtvrtek v Istanbulu, kde projednali podmínky dohody, a oznámili, že před oficiální odpovědí konzultují s dalšími palestinskými frakcemi. 

Aktualizováno včera

Ilustrační foto

Mimořádná zpráva Česko ochromil rozsáhlý blackout. Zastavilo se metro i vlaky, lidé se zasekli ve výtazích

Části České republiky dnes kolem poledne postihl masivní výpadek elektrické energie. Nejvíce zasáhl hlavní město Prahu, kde přestaly fungovat tramvaje, metro, semafory, ale také platební terminály a bankomaty. Bez proudu se ocitla část centra i okrajových čtvrtí. Problémy se objevily i v řadě dalších krajů. Odpoledne postupně elektřina ve většina částí Česka naskočila, rozjely se vlaky i hromadná doprava.

včera

Česko se zotavuje z blackoutu, rozvodny jsou zprovozněny, příčina se stále vyšetřuje

Rozsáhlý výpadek elektřiny, který dnes kolem poledne ochromil velkou část České republiky, měl dopad na dopravu, zdravotnictví, zásobování i běžný chod domácností. Kolem 15. hodiny oznámil provozovatel přenosové soustavy ČEPS, že všechny klíčové rozvodny byly opět uvedeny do provozu. Postupně se obnovují dodávky elektřiny na úrovni distribučních sítí ve všech dotčených krajích.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy