28 procent českých firem má ve vedení ženu, ukazuje analýza CRIF

Vedení společností je v Česku mužskou doménou. Z půl milionu firem, u kterých je známé složení jejich vrcholových orgánů, se ženy na vedení podílí u 140.000 společností, tedy u 28 procent. Podíl těchto firem v posledních šesti letech výrazně klesl. V roce 2014 podíl firem s ženským vedením činil 33 procent. Vyplývá to z analýzy společnosti CRIF.

Ilustrační foto
doporučujeme

Podíl společností s ženským vedením se výrazně snížil i přes to, že jejich absolutní počet mírně vzrostl. "V roce 2014 bylo společností s ryze ženským nebo smíšeným vedením 130.000, tedy o 10.000 méně než dnes. Za posledních šest let však na jedné straně vzrostl celkový počet společností a na druhé straně se snížil počet společností, u kterých nebylo možné zjistit složení statutárních orgánů," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková. Aktuálně tak v ČR podniká 353.000 firem s mužským vedením, 78.000 s ženským vedením a 62.000 společností, které mají ve vrcholných orgánech muže i ženy.

Počet společností, u kterých je známé složení statutárních orgánů, se za šest let zvýšil o 95.000. Počet společností s čistě mužským vedením se zvýšil o 86.000 a počet společností s ryze ženským vedením o 22.000. Naopak počet společností, v nichž se na vedení podílí muži i ženy, klesl o 14.000.

Poměrně významný rozdíl mezi společnostmi vedenými ženami a muži lze nalézt v tom, jestli jsou řízeny individuálně, nebo jestli se na jejich vedení podílí více osob. Tři čtvrtiny společností, které mají ve vedení pouze muže, je řízeno jedním člověkem, 18 procent má ve statutárních orgánech dva lidi a pět procent tři a více lidí. U společností s ryze ženským vedením přitom výrazněji převažují ty, které mají ve vedení pouze jednu osobu. Konkrétně jde o 91 procent těchto společností. Dalších osm procent firem vedených ženami má potom dva členy vedení a jedno procento má tři nebo více statutárních zástupců.

"Z našich statistik dlouhodobě vyplývá, že ženy výrazně častěji podnikají samy, případně v tandemu s muži. Ať už jde o členství ve statutárních orgánech, nebo o konečné vlastnictví společností, spolupráce mezi více ženami je poměrně vzácná. Zajímavé přitom je, že tento individualismus v průběhu let roste i mezi muži," upozornila Kameníčková.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Fitch potvrzuje Česku rating AA-. Rizikem je déletrvající nestřídmá…

24.01.2021 05:16 Světově významná ratingová agentura Fitch Ratings včera opět potvrdila hodnocení úvěrové…

Portál pro žádosti podnikatelů o podporu po selhání serveru opět funguje

23.01.2021 15:22 Po opakovaných problémech a výpadku se dnes ráno znovu spustil portál AIS MPO, kde mohou podávat…

Asociace: Situace skiareálů je neúnosná, vláda je musí otevřít

22.01.2021 21:59 Vláda podle Asociace horských středisek (AHS) bere skiareály jako rukojmí. Situace se již stává…

Strategie: Česko má být ekonomikou založenou na inovacích

22.01.2021 15:18 Národní výzkumná a inovační strategie pro inteligentní specializaci ČR chce cílit na to, aby Česko…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama