Hackeři napadli na začátku dubna ČEZ Distribuci

Společnost ČEZ Distribuce čelila v minulých dnech kybernetickému útoku. Hrozbu se podle mluvčího ČEZ Ladislava Kříže podařilo eliminovat. Píšou o tom dnešní Lidové noviny (LN). S poznatky z útoku, který byl vyhodnocen jako méně závažný, se ČEZ obrátil na Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Ten o dva dny později vydal varování, aby strážci kritické infrastruktury státu byli na pozoru kvůli hrozbě kyberútoků.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

ČEZ, ilustrační foto
doporučujeme

"3. a 8. dubna byla zaznamenána podezřelá aktivita na perimetrových komunikačních prvcích společnosti ČEZ Distribuce. Podle zjištěných informací bylo cílem narušení dostupnosti těchto komunikačních prvků," potvrdil deníku mluvčí ČEZ. Podle něj byla tato aktivita díky instalovaným bezpečnostním opatřením bezprostředně odhalena a dostupnost komunikačních prvků a jejich služeb byla zachována v maximálním možném rozsahu, dodal.

Firma ČEZ Distribuce provozuje vedení v délce asi 164.000 kilometrů a má 3,7 milionu odběrných míst. Působí na území Plzeňského, Karlovarského, Ústeckého, Středočeského, Libereckého, Královéhradeckého, Pardubického, Olomouckého a Moravskoslezského kraje a částečně ve Zlínském kraji a na Vysočině.

Mluvčí NÚKIB Radek Holý se k incidentu v ČEZ Distribuci podle listu nevyjádřil. Zmíněné varování jeho úřadu z minulého čtvrtka se týkalo především útoků na zdravotnická zařízení. Napadení hlásily koncem týdne fakultní nemocnice v Ostravě i Olomouci, nemocnice v Karlovarském a Pardubickém kraji i samotné ministerstvo zdravotnictví. Že v posledních dnech zaznamenalo několik kybernetických útoků na svou IT infrastrukturu a další systémy, které používá, oznámilo v pátek i Letiště Praha. Hackeři se pokoušeli získat především přístupové údaje do systémů. Všechny útoky byly zatím odraženy.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zahrádky otevřely téměř dvě třetiny restaurací

23.05.2020 12:46 Možnost přivítat hosty na zahrádkách využilo podle společnosti Storyous, která dodává do restaurací…

Hotely se v pondělí naplno otevřou, čekají první hosty

23.05.2020 09:17 Tuzemské hotely, penziony, venkovní kempy a další ubytovací zařízení se mohou od pondělí po…

Dvě velké české cestovní kanceláře zrušily všechny prázdninové zájezdy

22.05.2020 21:01 Cestovní kanceláře Exim Tours a Fischer kvůli epidemii koronaviru zrušily všechny zájezdy plánované…

Budou se odpouštět odvody i větším firmám? Svazy podnikatelů to chtějí

22.05.2020 18:35 Podnikatelské svazy žádají prodloužení kurzarbeitového programu Antivirus nejméně do konce srpna a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy