Ministr Havlíček: U Olomouce má vzniknout závod na výrobu respirátorů

Americká společnost Honeywell pravděpodobně postaví u Olomouce závod na výrobu respirátorů s kapacitou pět milionů kusů měsíčně. Vybudován by měl být během čtyř měsíců. ČTK to dnes řekl vicepremiér a ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček (za ANO). Uvedl, že zástupci vlády a vedení firmy jsou těsně před uzavřením dohody. Podle Havlíčka nepůjde o investiční pobídku, stát se ale zaváže odebírat část produkce.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Karel Havlíček
doporučujeme

"V posledních dnech intenzivně jednáme společně s premiérem Andrejem Babišem (ANO) s vedením společnosti Honeywell. Jsme těsně před uzavřením dohody, v rámci které Honeywell vybuduje během čtyř měsíců závod na výrobu respirátorů s kapacitou pět milionů kusů měsíčně. Honeywell má v ČR velké průmyslové zázemí, takže by výrobna měla být situována v Olomouci, alokovala by tam 300 lidí," sdělil dnes na dotaz ČTK Havlíček.

Ministr na twitteru posléze upřesnil, že "závod na výrobu respirátorů s kapacitou pro celou střední Evropu" má společnost vybudovat ve svém areálu u Olomouce. Firma Honeywell Aerospace má v Hlubočkách nedaleko Olomouce továrnu, ve které vyrábí a opravuje letecké motory.

Stát podle Havlíčka neposkytne společnosti investiční pobídku, ale slíbí, že bude část vyrobeného zboží odebírat. "Dohoda není v režimu investičních pobídek, ale částečným odebráním produkce. Tu využijeme pro české zdravotnictví, energetiku, průmysl, pro správu hmotných rezerv a ještě budeme mít důležitý exportní artikl. Staneme se tak v této oblasti plně soběstačnými a nezávislými na dovozu," uvedl Havlíček.

Česká republika trpěla nedostatkem roušek i dalších ochranných pomůcek od počátku současné koronavirové krize, s přibývajícími dodávkami převážně ze zahraničí se situace postupně zlepšuje.

Náměstek ministra zdravotnictví Filip Vrubel v úterý uvedl, že strategií resortu je nakupovat hlavně české produkty, a podpořit tím tuzemský průmysl a tuzemské firmy, které vzhledem k omezením a mimořádným opatřením nemohou vyrábět nebo nemají dostatečný odbyt pro své dosavadní zboží. Ministerstvo bylo v minulých dnech mimo jiné kritizováno za to, že nevyužilo nabídku českého výrobce termokamer pro nemocnice.

V roce 1993 Honeywell otevřel vývojové středisko v Praze, bylo to první zařízení svého druhu mimo území USA. Další vývojáře firma zaměstnala v Brně, kam přišla v roce 2003. Kromě toho má v Olomouci a Brně výrobní závody. Mateřská společnost Honeywell International se sídlem v USA ve světě zaměstnává zhruba 130.000 lidí.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Doba uhelná má v ČR skončit. Komise stanoví postup útlumu těžby uhlí

05.06.2020 16:20 Uhelná komise do konce letošního roku stanoví postup útlumu těžby uhlí. Řekl to dnes po jejím…

"Uhlí patří pod zem." Ekologičtí aktivisté demonstrovali před elektrárnou…

05.06.2020 15:59 Před elektrárnou Prunéřov II na Chomutovsku se dnes sešli aktivisté, kteří žádají co nejrychlejší…

Záchrana Smartwings? Firma požádá stát o půjčku nebo garanci za 900 milionů

05.06.2020 15:56 Letecká skupina Smartwings požádá stát o půjčku ve výši 900 milionů korun. Další zhruba miliardu…

Elektrárna Prunéřov I. ukončí provoz k 30. červnu. Co bude se zaměstnanci?

05.06.2020 14:08 Hnědouhelná Elektrárna Prunéřov I. na Chomutovaku ukončí provoz k 30. červnu, postavená byla před…

Související:

Právě se děje

Další zprávy