MPO navrhuje prodloužit program COVID plus o půl roku

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) navrhuje prodloužit záruční program COVID plus pro velké exportně zamřené firmy zasažené v souvislosti s pandemií koronaviru do 30. června. Zatím se s jeho fungováním počítá do konce roku. Resort chce také upravit stávající podmínky, například o rok prodloužit dobu splatnosti nebo zvýšit krytí nesplacené jistiny až do 90 procent, proti dosavadním 80 procentům. Změny musí schválit vláda. Vyplývá to z materiálů, které má ČTK k dispozici.

ministerstvo průmyslu
doporučujeme

Program COVID plus je zaměřen na firmy s více než 250 zaměstnanci a minimálně pětinovým podílem vývozu na loňských tržbách, včetně výrobních dodávek pro jiného exportéra. Za záruky v něm ručí stát prostřednictvím Exportní garanční a pojišťovací společnosti (EGAP). Záruka je platná maximálně tři roky pro úvěry na pracovní kapitál a nejvýše pět let pro investiční úvěry. MPO chce umožnit poskytování záruky i na úvěry s lhůtou splatnosti šest let.

Prostřednictvím komerčních bank mohou podniky žádat o půjčky od pěti milionů do dvou miliard korun. Maximální výše úvěru odpovídá 25 procentům ročního obratu společnosti. EGAP garantuje 80 procent jistiny. V případě interního ratingu "B-" je to 70 procent. MPO v obou případech navrhuje zvýšení o deset procent.

Při posuzování způsobilosti žadatele o přiznání podpory nebude podle navrhovaných změn nutné, aby u něj byl nedostatek likvidity "náhlý". Závazky nejvýše deset procent bude moci mít po splatnosti až 30 dnů, nyní je stanovena lhůta 21 dnů.

Na úvěr z programu COVID plus nemají nárok firmy, které měly existenční problémy před vyhlášením prvního nouzového stavu 12. března.

Podle posledních zveřejněných dat České národní banky bylo u programu k 15. říjnu schváleno 48 žádostí za zhruba 7,1 miliardy korun. Podniky ke stejnému datu získaly 5,4 miliardy korun. Banky zatím u programu přijaly 84 žádostí za 13,4 miliardy korun.

Záruky poskytované EGAP umožnila dubnová novela zákona, podle které se rozšířila činnost EGAP o poskytování záruk za splacení úvěru vývozců, výrobních a obchodních podniků na provoz, pracovní kapitál, inovaci a zkvalitnění výroby s cílem posílení likvidity podniků. Záruka bude platná maximálně tři roky pro úvěry na pracovní kapitál a maximálně pět let pro investiční úvěry.

V důsledku koronavirové krize ministerstvo financí zvýšilo pojistnou kapacitu EGAP ze 142 miliard na 330 miliard korun.

Delší trvání programu umožňuje prodloužení tzv. dočasného rámce stanového Evropskou komisí. Jedná se o uvolnění pravidel státní pomoci. Členským státům umožnil okamžitě podpořit ekonomiku. Komise ho s ohledem na vývoj pandemie v říjnu prodloužila do konce června. Díky této změně česká vláda už posunula fungování programu COVID III pro živnostníky a firmy s až 500 zaměstnanci. Za půjčky zde ručí Českomoravská záruční a rozvojová banka.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V OKD skončí na konci února 1770 lidí, už absolvovali pohovory

19.01.2021 15:33 Aktualizováno Zaměstnanci těžební společnosti OKD, kteří ke konci února budou přecházet pod státní podnik Diamo,…

Zima nedopadla, v létě už ale Češi do ciziny chtějí. O zájezdy je již nyní…

19.01.2021 09:30 Ke koronavirem zasaženým oblastem podnikání patří také cestovní kanceláře. Probíhající zimní sezóna…

Vláda schválila návrh na příspěvek pro podnikatele v úpadku

18.01.2021 17:25 Podnikatelé v úpadku budou moci čerpat příspěvek, tzv. kompenzační bonus, 500 korun denně, a to…

Velké tuzemské firmy mají o očkování zájem, ale nemají vakcíny

18.01.2021 17:01 Významné české firmy mají zájem o očkování svých zaměstnanců proti koronaviru, ale vlastní očkovací…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama