Nejvyšší soud vyhověl firmě KKCG Industry, spor o 225 milionů se znovu otevře

Nejvyšší soud vyhověl společnosti KKCG Industry ve sporu o 225 milionů korun, které z pozice menšinového akcionáře strojírenského podniku Vítkovice a.s. žádala od členů představenstva. Podle žaloby v roce 2008 při koupi Spojených sléváren v Krnově nepostupovali s péčí řádného hospodáře. Vrchní soud v Olomouci žalobu zamítl, nyní musí rozhodovat znovu.

Nejvyšší soud České republiky
doporučujeme

Nejvyšší soud svůj verdikt zpřístupnil na elektronické úřední desce. Vrchní soud podle rozhodnutí chyboval, když neprovedl některé důkazy a dostatečně svůj postup neodůvodnil. Konkrétně šlo o tvrzení, že podnikatelský plán Spojených sléváren a dokument označený jako Investiční příležitost byly antedatovány, tedy opatřeny dřívějším datem.

"Jestliže odvolací soud nezdůvodnil, proč nebyly provedeny dovolatelkou navržené důkazy, které měly tuto námitku prokázat, jde o tzv. opomenutý důkaz," uvedl mluvčí Nejvyššího soudu Petr Tomíček.

KKCG žalobu podávala jménem Vítkovic z oprávnění menšinového akcionáře. Mířila původně na čtyři manažery. Krajský soud v Ostravě opakovaně rozhodl, že dva z nich, Jan Světlík s Pavlem Filipčíkem, mají Vítkovicím vrátit 225 milionů korun, protože neprokázali, že jednali s péčí řádného hospodáře. Vrchní soud v Olomouci ale v roce 2017 žalobu zamítl.

Podle názoru KKCG byly slévárny bezcenné a jediným účelem jejich koupě bylo vyvést ze společnosti Vítkovice a. s. téměř čtvrt miliardy korun. Světlík to od počátku odmítal, už dříve uvedl, že v době nákupu měla firma cenu, kterou za ni Vítkovice zaplatily.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

O příspěvek požádal milion OSVČ. Bonus pro dohodáře je mnoho povyku pro…

10.08.2020 16:10 Finanční správa přijala 919.341 žádostí o vyplacení příspěvku osobám samostatně výdělečně činným …

Obce se dočkaly. Ministerstvo jim poslalo 13,4 miliardy za výpadek…

10.08.2020 16:03 Ministerstvo financí dnes pošle obcím 13,4 miliardy korun jako kompenzaci za nižší příjmy z daní,…

Euler Hermes: Ve 2. čtvrtletí klesl rekordní počet ratingů rizik

10.08.2020 14:45 Přední světová úvěrová pojišťovna Euler Hermes kvůli zhoršení hospodářského výhledu způsobeného…

OKD se připravuje na obnovení těžby, horníci budou opět testováni na covid…

10.08.2020 13:10 Aktualizováno Zaměstnanci těžební společnosti OKD dnes na pracovištích zahájili přípravné práce na obnovení těžby…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama