Prodeje o druhém adventu znovu rostly, překonaly minulý týden

Až o desetinu se ve srovnání s předchozím víkendem zvýšily tržby obchodníků během druhého adventního víkendu. Oproti běžným dnům je pak růst prodejů vyšší místy až o polovinu. Největší zájem je o potraviny, dále také o hračky nebo elektroniku. Vyplývá to z informací ČTK od obchodníků. O desítky procent ve srovnání s běžnými dny rostly tržby už minulý týden.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Ilustrační foto
doporučujeme

Značný zájem je především o potraviny, některé obchody je navíc nyní nabízely se slevou jako součást akcí na Mikuláše. Například řetězce Tesco či Kaufland zaznamenaly největší prodeje u surovin pro vánoční pečení, jako jsou mouka, cukr, máslo a další. Zájem je také o potravinové dárky. Podle mluvčí Globusu Rity Gabrielové jsou žádané hlavně dárkové sady lihovin, piv nebo vín, u kterých se obrat zvýšil skoro o třetinu. Populární jsou i dárkové kazety s prémiovými sýry nebo uzeninami, sušenými šunkami nebo svátečními paštikami. Z dalšího zboží rostou řetězcům tržby z prodeje drogerie či vánočních dekorací a osvětlení.

Vánoční špička evidují rovněž internetové obchody. "Skokově vzrůstá obsazenost jednotlivých závozových časů, ale také velikost a cena jednotlivých nákupů, což se udrží až do Štědrého dne," řekl výkonný ředitel firmy Košík.cz Tomáš Jeřábek. Dodal, že letošní adventní prodeje budou pro online supermarkety rekordní. Potvrzuje tp Jiří Uhlíř ze společnosti Rohlík.cz, kde obrat oproti běžným dnům vzrostl až o 60 procent. Lidé v online supermarketech nakupují zejména suroviny na pečení, jako jsou hotová těsta nebo bezlepkové cukroví, zároveň už si vytvářejí také zásoby na svátky.

Přibližně o osm procent se oproti minulému víkendu zvýšil počet návštěvníků v obchodních domech IKEA. Zákazníci se zaměřovali zejména na drobnější zboží jako formy na pečení, skleničky, talíře a další předměty ke stolování a vánoční dekorace.

K nejprodávanějším znovu patřily také hračky. Několikanásobný růst prodejů oproti mimovánoční době zaznamenaly obchodní řetězce s hračkami Bambule a Sparkys. Podle Jany Krčkové je letošní vývoj oproti předchozím rokům odlišný. Podle ní lidé s nákupy dlouho otáleli a ve velkém začali až v minulém týdnu při akcích Black Friday a prvním adventním víkendu. V podobném duchu pak pokračují prodeje i o tomto víkendu.

O hračky je velký zájem také u Mall.cz, kde jsou hitem letošních Vánoc zejména interaktivní panenky, autodráhy nebo stavebnice Lego. Populární jsou i u Alzy, kde je zájem například také o drony. V obou obchodech roste i zájem o elektroniku, hlavně chytré telefony, televize, hodiny a další.

U Alzy, kde tento víkend prodeje narostly o 17 procent, patří mezi nejprodávanější kromě televizorů a mobilních telefonů i kávovary, bezdrátová sluchátka, set top boxy, chytré hodinky. Podobně nakupovali zákazníci u Mall.cz, kde byl velký zájem například o robotické vysavače.

Podle ředitelky Slevomatu Marie Havlíčkové však největší prodeje obchodníky teprve čekají, a to během příštího víkendu. "To totiž bude většina zákazníků po výplatním termínu a navíc začnou nakupovat i opozdilci, kteří doposud nic nepořídili," uvedla. Na slevovém portálu zákazníci nakupovali zejména výlety do zábavních parků nebo adrenalinové zážitky. Nepříznivé počasí rovněž pomohlo prodejům wellness pobytů.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Schillerová v Bruselu: Český zákon o digitální dani odvetu USA nevyvolá

21.01.2020 16:42 Země Evropské unie by měly více tlačit na celosvětovou dohodu o zdanění digitální ekonomiky v rámci…

Sdílená ekonomika: Zájem Čechů roste, ušetří nemalé peníze

21.01.2020 10:42 Podíl Čechů využívajících některé ze služeb sdílené ekonomiky stoupl loni meziročně zhruba na…

České firmy balí kufry. Daňové ráje už pro ně nejsou sexy, říká analytička

21.01.2020 10:38 V daňových rájích ke konci loňského roku sídlilo 12.102 českých firem, což je o 703 firem méně než…

Zadlužená Praha. Kde vezme peníze na splátky?

21.01.2020 10:07 Hlavní město Praha v letošním roce splatí ze svého dluhu 763 milionů korun. Na konci roku by tak…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama