Stát bude hradit celé komerční nájmy za říjen, listopad a prosinec

Podnikatelé budou moci za říjen, listopad a prosinec získat od státu plnou náhradu komerčního nájmu. Na tiskové konferenci po mimořádném jednání vlády to dnes řekl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Nyní mohli podnikatelé zasažení v souvislosti s koronavirem a vládními opatřeními žádat o příspěvek 50 procent na nájem. Zároveň by měl být program upraven tak, aby z něho už nebyly vyloučeny spřízněné osoby, uvedl Havlíček.

Karel Havlíček
doporučujeme

Podnikatelé mohou do 21. ledna podávat žádosti o dotaci na nájem za třetí čtvrtletí, kabinet minulé pondělí schválil tři miliardy korun na pokračování programu zahrnující poslední tři měsíce roku.

Podle Havlíčka bude nový program Evropské komisi předložen s drobnou úpravou týkající se spřízněných osob, které ho dosud nemohly využít. Podle prezidentky České komory fitness Jany Havrdové na program kvůli tomuto omezení nedosáhlo zhruba 20 procent zasažených podnikatelů.

MPO u druhé výzvy programu COVID nájemné, ve které poskytuje příspěvek za červenec, srpen a září, evidovalo k 21. prosinci zhruba 30.000 žádostí za 2,8 miliardy korun. Podnikatelé jich ke stejnému datu dokončili a podali asi 21.300 žádostí za dvě miliardy korun, resort jich zatím schválil přibližně 14.000 v objemu 1,4 miliardy korun.

Podnikatelé mohli o příspěvek 50 procent na nájemné žádat už za jarní vlnu pandemie. Tehdy byla dotace podmíněna slevou od majitele nemovitosti. U druhé výzvy programu třeba není třeba.

V České republice nesmějí od 18. prosince znovu fungovat bazény, fitness centra, posilovny nebo sauny. Hotely nemohou ubytovat hosty pro rekreační účely. Stravovací zařízení jsou veřejnosti uzavřena, občerstvení mohou prodávat jen přes výdejní okna. Další zpřísnění nastane od 27. prosince, kdy se budou muset opět uzavřít všechny prodejny mimo ty, které prodávají základní potřeby jako potraviny, lékárny, optiky nebo zverimexy. Fungovat nebudou smět ani služby jako kadeřnictví.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vydavatelství INCORP uspělo u soudu v případě problematického programátora

27.01.2021 21:05 Vedení mediální společnosti zahájilo v roce 2017 spolupráci se žalovanou stranou týkající se…

Kinaři: Zvažovaná opatření pro nás nemají ekonomický význam

26.01.2021 12:33 Protipandemická opatření, která nabízí ve čtvrtém stupni systém PES, nemají podle provozovatelů kin…

IKEA letos otevře v Praze první projekční studio v ČR

26.01.2021 11:14 Nábytkářský řetězec IKEA letos chce v Praze otevřít své první projekční studio v regionu České…

V roce 2020 zaniklo v Česku 16.111 firem, dosud nejvíce

26.01.2021 10:12 V roce 2020 zaniklo v ČR 16.111 firem, o 353 více než předloni a zároveň dosud nejvíce. Vzniklo 27…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama