Babišovo impérium plánuje další expanzi. Co se chystá?

Praha - Skupina Agrofert podnikatele a pravděpodobného nového šéfa státních financí Andreje Babiše má zájem o chorvatskou polostátní chemičku Petrokemija Kutina. Zúčastní se tendru o její získání. Rýsuje se i několik dalších projektů v potravinářství v Maďarsku. V rozhovoru pro server iDnes.cz to uvedl ředitel pro fúze, akvizice a korporátní financování Agrofertu Libor Němeček.

Podle Němečka by v letošním roce mělo ubýt nových akvizic, naopak podíl vnitřních investic by měl vzrůst. "Chystáme třeba řadu investic v našich chemičkách," uvedl s tím, že ve finále bude záležet na tom, jak se budou projekty vyvíjet. 

Koncern Agrofert je dle svého tvrzení jedničkou zemědělsko-potravinářského sektoru v Česku a dvojkou v chemickém průmyslu. Podniká také v lesnictví a v médiích. Ve více než dvou stovkách dceřiných firem dává podle údajů z loňského prosince práci zhruba 27.000 lidem a patří tak k největším zaměstnavatelům v zemi. Babiš je jeho stoprocentním vlastníkem.

Do skupiny mimo jiné patří chemičky Precolor, Precheza, Deza, Fatra, Synthesia, Lovochemie, slovenská chemička Duslo nebo německá SKW Piesteritz, společnosti obchodující s hnojivy, osivy či zemědělskou technikou, potravinářské firmy, mlékárny Olma a Hlinsko, masozávody Kostelecké uzeniny, Maso Planá, Masna Kroměříž, Krahulík-Masozávod Krahulčí, pekárny Penam či dvě maďarské pekárenské společnosti. Letos Agrofert převzal vydavatelství Mafra, které vydává mimo jiné deníky Mladá fronta DNES, Lidové noviny, provozuj portál iDnes.cz nebo hudební televizi Óčko.

Andrej Babiš začínal své podnikání v obchodu s hnojivy. V této oblasti působil již před rokem 1989. V roce 1994 získal od Citibank úvěr ve výši čtyř milionů dolarů a začal ke své obchodní síti připojovat sklady, zemědělské podniky a posléze i výrobu hnojiv a dalších chemikálií, uvádí server nasipolitici.cz.

Andrej Babiš popsal v roce 2009 pro týdeník Respekt převzetí Agrofertu takto: „Na Slovensku probíhala privatizace slovenské chemie a Mečiarovci chtěli ovládnout Petrimex. Prostřednictvím českých akcionářů jsem držel rovnováhu, ale po převzetí Spolany Neratovice Harvardskými fondy jsme tuto rovnováhu ztratili. Když mi 27. dubna 1995 v půl deváté ráno volali z vrátnice, že je tady zástupce Spolany z Harvardských fondů p. Boris Vostrý (je na něj mezinárodní zatykač, toho času vydaný za útěk v Belize), věděl jsem, že je to ztracené. Odpoledne nás všechny vyhodili, odvolali a já už jsem se do Petrimexu nikdy nevrátil."

"Jelikož jsme to čekali, začátkem r. 1995 došlo k navýšení kapitálu v Agrofertu švýcarským investorem tak, aby Mečiarovci nemohli tuto firmu ovládnout. Hned po tom, kdy nás vyhodili, svolávali valnou hromadu Agrofertu, avšak když jsme jim sdělili, že nemají 100% podíl, dělali všechno možné, aby Agrofert zlikvidovali. Následný soud potvrdil, že vstup švýcarského investora byl v pořádku a do roka za mnou odešly z Petrimexu desítky lidí, skoro celá moje bývalá obchodní skupina. Slovenské chemičky akcionáři Petrimexu nepodrželi a Petrimex de facto do dvou let od našeho vyhazovu zbankrotoval," dodal.

Andrej Babiš pro časopis Forbes Česko jmenoval konkrétní kroky, které by měly vést k omezení korupčního prostředí v ČR:* Schválit zákon o státní službě, který bude jasně definovat práva a povinnosti státních zaměstnanců a povede k jejich větší odpovědnosti; jsme poslední stát v EU, který ho nezavedl.* Posílit pravomoci Nejvyššího kontrolního úřadu a rozšířit jeho působnost i na samosprávu, tak aby mohl udělovat tresty a sankce za nehospodárnost a aby kontroloři měli v případě podezření z korupce povinnost podávat trestní oznámení.* Zřídit speciální protikorupční soud a státní zastupitelství, které by se zabývaly případy korupce ve státní správě a závažnou hospodářskou kriminalitou.* U veřejných zakázek zavést elektronické dražby.* Zavést pravidla, aby transakce se státem (nákup, prodej, čerpání fondů) mohly provádět jen firmy, které mají jasného průhledného vlastníka, a to i přes offshorové struktury (tzv. beneficiary owner, který je znám v každé bance, kde má účet).* Zveřejňovat veškeré obchodní smlouvy a faktury veřejných institucí na internetu jako na Slovensku.* V případě podezření z korupce sledovat výnosy a zamezit jejich legalizaci.* Zprůhlednit financování volebních kampaní. Politické strany nesmí být rukojmím svých často mafiánských sponzorů. Politické strany by vůbec neměly být financovány firmami.

"Peníze by měly přijímat pouze od jasně dohledatelných fyzických osob. Bude-li zřejmé, které konkrétní osoby dávají peníze kterým politickým stranám a které konkrétní osoby dostávají peníze od státu, přímé rozkrádání eráru bude obtížnější, neboť vše bude probíhat pod stálým dohledem občanů. Rozsvícená žárovka je vždy účinnější než všelijaké zákazy nebo stropy na kampaň," míní Babiš.

Související

Více souvisejících

Andrej Babiš Agrofert

Aktuálně se děje

před 19 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

včera

včera

včera

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

včera

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

Zdroj: Petr Nutil

Další zprávy