ANALÝZA | Británie nikdy nebude mít s USA takovou dohodu, jakou chce

Dlouho před tím, než voliči v Británii v roce 2016 rozhodli o odchodu své země z Evropské unie, si euroskeptici libovali v tvrzení, že Spojené království bude nezávislou zemí schopnou uzavírat vlastní dohody o volném obchodu. Šperkem mezi těmito dohodami měla být smlouva s USA. Britové ale takovou dohodu, jakou by s Washingtonem chtěli mít, nikdy nezískají, uvádí ve své analýze americká televizní stanice CNN.

I přes ujišťování z Washingtonu o ambiciózní obchodní dohodě Británie patrně narazí na "bojový šik nekompromisních amerických obchodních úředníků, kteří se pokusí otevřít britský trh pro více amerického zboží".

Jakoukoli dohodu navíc musí ratifikovat Sněmovna reprezentantů, což je komora, kterou momentálně kontrolují opoziční demokraté. A ti se obávají, že brexit by mohl ohrozit velkopáteční dohodu z roku 1998, která ukončila tři desítky let trvající konflikt v Severním Irsku.

Podle CNN se dá očekávat, že Spojené státy budou jako obvykle o obchodní dohodě vyjednávat z pozice síly, neboť ví, že pro Brity je velmi důležité získat přístup na americký trh, což naopak tolik neplatí. USA navíc drží všechny diplomatické karty.

Washington nebude ochoten s Londýnem uzavřít obchodní dohodu bez toho, aby požadoval mnoho na oplátku. "A tyto nároky nemusejí být přijatelné, zvlášť ty, které se týkají zemědělských produktů, včetně potravin, a zdravotní péče," píše CNN.

Potíže by tak mohly nastat kolem potravinářských standardů, které jsou v Evropě považovány za přísnější než ve Spojených státech. "Američtí vyjednavači se bezpochyby budou snažit tyto bariéry uvolnit, aby se americké zboží na britský trh dostalo," uvedla CNN. To je ale podle ní politicky ožehavé, protože Britové by jen neradi jedli kuřata omytá chlorovanou vodou nebo hovězí maso ošetřené hormony.

Spor ohledně potravinářských standardů by ale mohl být ničím v porovnání s politickou válkou kolem britské státní zdravotnické služby (NHS). Jedním z klíčových tvrzení labouristické kampaně před prosincovými volbami je, že konzervativní premiér Boris Johnson chce prodat britské zdravotnictví americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi. "To je silné sdělení, i když není úplně pravdivé," uvádí CNN.

USA podle ní nejde o britské nemocnice, ale spor by mohl vypuknout kolem léků pro NHS od soukromých farmaceutických společností. Americké firmy se již nyní mohou o zakázky na dodávky léků do Británie ucházet, Washington se ale obává, že budoucí vlády by mohly požadovat dodávky za netržní ceny. Stanovování cen za léky tak bude součástí všech obchodních jednání s Londýnem.

Podle CNN je rovněž nutné připomenout Trumpovo tvrzení, že Johnsonova brexitová dohoda dojednaná s Bruselem by mohla uzavření obchodní dohody Británie s USA znemožnit.

Související

Více souvisejících

Velká Británie USA (Spojené státy americké) Ekonomika

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

před 2 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Macron varuje: Evropa může "zemřít". Je nutná robustní obrana čelící ruské agresi

Evropa by podle francouzského prezidenta mohla "zemřít", pokud si nevybuduje robustní obranu čelící ruské agresi na Ukrajině.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy