Jak správně pracovat z domova. Rady, které pomohou udržet produktivitu

Společnosti po celém světě rozjely povinnou práci z domova. Ať už jste nováček nebo pracovní veterán - mohlo by se vám hodit několik rad, jak udržet vlastní produktivitu, napsal zpravodajský server BBC News.

Google, Microsoft, Twitter. Hitachi, Apple, Amazon. Chevron, Salesforce, Spotify. Od Velké Británie po Spojené státy, od Japonska po Jižní Koreu - to jsou jen některé globální společnosti, které v posledních dnech rozjely politiku povinné práce z domova kvůli šíření koronaviru.

A je realistické předpokládat, že přesun do domácích kanceláří - známých také pod anglickým označením "home office" - se na nějakou dobu stane realitou pro mnoho z nás.

Někteří zaměstnanci budou pracovat z domova poprvé, což znamená, že musí přijít na to, jak udržet pozornost u pracovních úkolů v prostředí, které nemusí produktivitě právě dvakrát svědčit, upozorňuje BBC.

Existují ale způsoby, jak podávat výsledky a nenechat se rozhodit - od vytvoření dobrého pracovního prostředí, až po způsob komunikace se svým týmem.

Koronavirus nebo ne, klíčem k práci z domova je jasná komunikace s nadřízeným a jasné sdělené, co přesně se od vás čeká. Za běžných podmínek tráví většina lidí čas v blízkosti šéfa, což znamená, že komunikace je snadná a bezproblémová. To ale při práci z domova neplatí a je pravděpodobnější, že může dojít ke komunikačnímu šumu, řekla Barbara Larsononová, profesorka managementu Severovýchodní univerzity v Bostonu, která studuje práci na dálku.

Ale i ti, kdo jsou na práci z domova zvyklí, se mohou cítit nedostatečně koordinovaní se svým týmem, a izolovaní. Studie, kterou v loňském roce uskutečnila online agentura Buffer, zjistila, že samota byla druhým nejčastěji hlášeným problémem, který zažívalo 19 procent respondentů.

Kvůli samotě mohou být lidé méně motivovaní a výkonní. Proto by komunikace s nadřízeným a kolegy z domova měla být co "nejbohatší" - například včetně videohovorů, doporučuje Larsonová.

Další tip pro práci z domova může znít banálně, ale je užitečný: Chovejte se opravdu jako v práci. Například to, že můžete doma chodit v pyžamu, neznamená, že byste měli. "Osprchujte se a oblékněte se," doporučuje Larsonová.

Pokud doma nemáte vlastní kancelář, udělejte maximum pro to, abyste měli prostor vyhrazený jen práci. Nemít doma dobře vybavenou domácí kancelář může dočasně snížit produktivitu - kterou naopak zvýší zdvojené monitory, klávesnice a myš.

Takže místo toho, abyste leželi v posteli s laptopem na břiše, zkuste něco promyšlenějšího. Stačí taková drobnost, jako posunout noční stolek do kouta, kde nebudete ničím rušeni, zapojit si na něm počítač a posadit se k němu na vhodné židli. Zvolte takovou, po které nebudete mít ztuhlý krk a bude vyhovovat zásadám ergonomie.

To také slouží jako důležitý signál ostatním, kdo s vámi žijí, že jste "v práci". "Vytvořte doma hranice, kterým budou členové rodiny rozumět. Například: 'Když jsou dveře zavřené, předstírejte, že tam nejsem'," radí Kristen Shockleyová, profesorka psychologie Georgijské univerzity.

Když máte vyčleněné pracoviště, kde se můžete soustředit, je snazší užívat si výhody práce na dálku. V průzkumu 7000 zaměstnanců, který minulý rok provedl server Flex Jobs, 65 procent uvedlo, že jsou při práci z domova produktivnější. Mezi výhody řadili méně vyrušování od kolegů, méně kancelářského pletichaření a méně stresu z dojíždění.

Související

Více souvisejících

Home Office (práce z domova) práce Ekonomika Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Macron varuje: Evropa může "zemřít". Je nutná robustní obrana čelící ruské agresi

Evropa by podle francouzského prezidenta mohla "zemřít", pokud si nevybuduje robustní obranu čelící ruské agresi na Ukrajině.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy