Kyberútoky letos stály Rusko v přepočtu bilion korun, množí se telefonické podvody

Kybernetické útoky v letošním roce stály ruské podniky a občany až 3,6 bilionu rublů (zhruba bilion Kč). Informovala o tom největší ruská bankovní společnost Sberbank. Hlavními terči útoků podle ní byli soukromé podniky a jednotlivci, protože státní organizace jsou lépe chráněné, napsala agentura Reuters.

Sberbank
doporučujeme

"Soukromý sektor je nejzranitelnější. Cílem je vše od účtů klientů po finanční údaje a dokumenty o tendrech," uvedl místopředseda správní rady společnosti Sberbank Stanislav Kuzněcov. Na běžně nedostupné části internetu, takzvaném darknetu, podle něj v Rusku existuje 2,3 milionu účtů, které ukradená data nabízejí.

Rusko nyní povzbuzuje obyvatele k přechodu k platebním kartám a k menšímu využívání hotovosti, aby tak omezilo stínovou ekonomiku. Počet zločinů souvisejících s platebními kartami však letos podle odhadů ministerstva vnitra vzrostl o 500 procent, upozornila agentura Reuters.

Podle Kuzněcova se nyní stávají běžnějšími telefonické podvody, při kterých osoba vydávající se za pracovníka banky žádá klienta o sdělení údajů o platební kartě. Kuzněcov odhaduje, že v důsledku těchto telefonických podvodů Rusové letos přišli až o deset miliard rublů (téměř tři miliardy Kč), píše Reuters.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Škoda Auto si upevnila pozici jedničky na slovenském trhu

15.01.2021 16:15 Automobilka Škoda Auto si loni upevnila pozici jedničky na slovenském trhu s novými osobními vozy s…

Německý úřad schválil okamžité pokračování výstavby Nord Stream 2

15.01.2021 15:16 Aktualizováno Spolkový úřad pro lodní dopravu a hydrografii (BSH) schválil okamžité pokračování výstavby…

Dieselgate: Soud zastavil řízení s bývalým šéfem VW obviněným z manipulace

15.01.2021 13:40 Soud v německém Braunschweigu zastavil trestní řízení s bývalým šéfem německého automobilového…

Německo má poprvé od roku 2011 schodek rozpočtu, propad HDP není tak…

14.01.2021 14:14 Aktualizováno Německo má kvůli dopadům koronavirové krize poprvé od roku 2011 schodek rozpočtu. Za loňský rok…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama