Bez cestovního pojištění se poklidná dovolená může změnit v adrenalinový zážitek. Jak se orientovat při jeho výběru?

Praha - Při plánování dovolené jsme rok od roku poučenější. „Většina českých turistů cestujících do zahraničí už bere sjednání cestovního pojištění jako samozřejmost a uvědomuje si, že by nečekané zdravotní komplikace mohly jejich dovolenou nepříjemně prodražit,“ uvádí Jan Vlček, obchodní ředitel Slavia pojišťovny. Navíc mnozí cestovatelé už byli nuceni v cizině vyhledat lékařské ošetření, takže si výhody cestovního pojištění měli možnost vyzkoušet na vlastní kůži.

Pozornost se však vyplatí věnovat i správnému nastavení smlouvy k cestovnímu pojištění. Na co si dát pozor a jaké parametry sledovat? Důležitou roli hraje zaměření vaší dovolené, destinace i fakt, zda se jedná o jednorázový výjezd, nebo plánujete během roku i další zahraniční cesty. Při správném vyladění pojištění můžete ušetřit nejen finance, ale také své nervy.

Veřejné zdravotní pojištění mnohdy nestačí

Většina cestovatelů už ví, že veřejné zdravotní pojištění platné v rámci EU, není při cestě na dovolenou dostačující. Přesto se každý rok najdou dobrodruzi, kteří situaci podcení, cestovní pojištění před odjezdem neuzavřou a v případě zdravotních komplikací jsou nemile překvapení. Jako občané ČR sice máme ve většině států Evropy nárok na zdravotnické služby, je však dobré si uvědomit, že toto pojištění nepokrývá spoluúčast, poplatky, nákup léků, repatriaci nebo stomatologická ošetření a další náklady. Při uzavírání pojistné smlouva je také důležité kontrolovat limity plnění.

Kam máte namířeno?

Při výběru ideálního cestovního pojištění je důležitým kritériem také místo zahraniční cesty. Většina pojišťoven dělí destinace na Evropu, Spojené státy americké, Kanadu, Austrálii a zbytek světa. Některé pojišťovny přizpůsobují jednotlivé oblasti požadavkům klientů, takže země jako Egypt, Maroko, Tunisko nebo Kanárské ostrovy zařazují k evropským státům, což je pro klienty výhodnější. Pozor si dejte také v případě putování více zeměmi. Pokud si nejste jisti, kam vás nohy zanesou, raději zvolte širší oblast.

Cestovní pojištění přizpůsobte svým plánům

Cestovní pojištění je třeba vždy přizpůsobit účelu vybrané dovolené. Plánujete, že budete provozovat rizikovější sporty, například potápění, horolezectví, vodní lyžování, surfování, sjezdy na horských kolech? Pak je dobré vybrat si pojištění, které má plánované aktivity v sobě zahrnuty, případně si je připojistit. Právě zranění způsobená při sportu nebo dalších adrenalinových zážitcích patří mezi nejvážnější a související náklady rostou do statisíců.

Čechy nejčastěji potrápí zdravotní komplikace a úrazy v Chorvatsku

„Nejvíce plnění v rámci cestovního pojištění během letních měsíců evidujeme v Chorvatsku, Turecku a Bulharsku," uvedl Jan Vlček, obchodní ředitel Slavia pojišťovny. Podle podkladů pojišťovny patří mezi nejčastější zdravotní komplikace, se kterými čeští turisté vyhledají lékařskou pomoc, zažívací problémy, úrazy a zdravotní komplikace, které musí řešit specialisté na ORL. „Mezi nejběžnějšími případy patří nevolnosti, pohmožděniny a zlomeniny, zejména u dětí pak záněty středního ucha, často se vyskytují i alergické reakce, popálení kůže nebo úpaly. V Egyptě se turisté pravidelně potýkají se zažívacími problémy, které mohou končit i několikadenní hospitalizací v nemocnici. Vážnější případy jsou často spojeny se sportem, a to hlavně s jízdou na kole. Další vážnější poranění vznikají při vodních radovánkách, např. při skocích do vody. Náklady se v podobných případech mohou vyšplhat až do stovek tisíc," uvedl Jan Vlček.

Po Evropě levněji

Evropské destinace v tomto roce jednoznačně vedou žebříčky předprodejů zájezdů. Pokud cestujete častěji, je možné zvolit výhodné celoroční pojištění. „Aktivní cestovatelé mohou v rámci Evropy využít např. EUROPOJIŠTĚNÍ, které se sjednává, jako připojištění k veřejnému zdravotnímu pojištění a ošetří tu část nákladů, které neuhradí zdravotní pojišťovna. Roční pojistné vyjde na pouhých 365 Kč (1 Kč na den), přitom platí celý rok a klient je pojištěn i v případě opakovaných cest do zahraničí," vysvětluje Jan Vlček ze Slavia pojišťovny.

Co si můžete připojistit?

Každý z nás má různé potřeby, proto je možné přizpůsobit podmínky cestovního pojištění konkrétním představám jednotlivých turistů. Slavia pojišťovna nabízí například:

Pojištění odpovědnosti, pro případ, že bychom během dovolené způsobili škodu (praktické pro cyklisty, děti, atd.)

Pojištění osobních věcí a zavazadel (případně zpoždění zavazadel)

Pojištění nevyužité dovolené

Pojištění storna zájezdu

Úrazové pojištění

Pojištění zpoždění letu

Pojištění únosu letu

Pojištění nákladů veterinární léčby psů a koček, kteří cestují s vámi

Související

Petr Fiala

Fialova vláda získala štempl od agentury Fitch. Ke zlepšení výhledu stačilo jen málo

Agentura Fitch Ratings včera večer zlepšila ratingový výhled České republiky; z „negativního“ na „stabilní“. Rating ponechala na úrovni „AA-“. Chválí Českou národní banku, resp. měnovou politiku Česka za podporu výrazného snížení inflace a rovněž Fialovu vládu za stabilizaci veřejného zadlužení, a to na stále podprůměrné úrovni v porovnání se střední hodnotou zadlužení zemí, jimž přisuzuje srovnatelný rating jako právě Česku. 
Ilustrační foto

Česko je ve zdražování na špici Evropy. Kdy enormní inflace skončí?

Veřejně dostupná čísla o inflaci říkají, že ta průměrná za rok 2023 dosáhla v České republice hodnoty 10,7 %. Oproti roku 2022 sice došlo ke snížení o více než čtyři procentní body, ale je tu stále hodně negativ. Nejen to, že celková roční míra inflace byla třetí nejvyšší od vzniku samostatné ČR, ale tuzemská ekonomika se vinou inflace řadí mezi členskými zeměmi Evropské unie stále bohužel mezi premianty. Přesto většina ekonomů soudí, že špatné inflační časy by měly letos odejít. 

Více souvisejících

Ekonomika cestování pojišťovny

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Robert Fico

Fico zkritizoval Evropskou unii: Není schopna předložit mírovou iniciativu pro Ukrajinu

Dnes slovenský premiér Robert Fico kritizoval Evropskou unii, že není schopna předložit mírovou iniciativu pro Ukrajinu a označil všechny schůzky státníků členských zemí EU za "válečné kabinety". Toto prohlášení učinil na konferenci k 20. výročí vstupu Slovenska do EU. Fico také kritizoval zahraniční politiku EU a odmítl nový migrační pakt.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

Ruské ministerstvo obrany vystavuje zbraně a vojenskou techniku ​​zemí NATO, včetně tanků Leopard a M1 Abrams, ukořistěných ruskou armádou během války proti Ukrajině, ve Victory Park v Moskvě v Rusku. Expozice skládající se z více než 30 vzorků zbraní a vojenské techniky z produkce zemí jako USA, Německo, Anglie, Francie a Ukrajina byla otevřena návštěvníkům (1. května 2024).

Moskva se chlubí ukořistěnou západní vojenskou technikou ve válce na Ukrajině + VIDEO

Rusko v impozantním moskevském památníku s názvem Park vítězství odhalilo novou venkovní expozici, která však nemá nic společného s vítězstvím ve druhé světové válce, které se zde obvykle slaví. Pro veřejnost jsou zde vystavena vojenská vozidla a technika západních armád, která byla ukořistěna ruskou armádou ve válce na Ukrajině, kterou Rusko způsobilo. Tyto válečné trofeje slouží jako demonstrace síly a Rusko se rozhodlo je zde prezentovat veřejnosti.

včera

včera

včera

včera

Nová bilance: V Pásmu Gazy zemřelo přes 34 500 lidí

Při izraelské vojenské ofenzivě v Pásmu Gazy od 7. října zahynulo 34.568 lidí. Ve středu to uvedlo ministerstvo zdravotnictví v Pásmu Gazy ovládaném Hamásemm informovala agentura AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy