Rubl za poslední týdny dostal zabrat, dostal se na nejnižší úroveň od začátku ruské invaze proti Ukrajině. Podle renomovaného ekonoma Libora Žídka z brněnské Masarykovy univerzity ale nehrozí, že by se ruská ekonomika zhroutila. Spíše ji čeká zpomalení růstu a relativní zaostávání. To ale není důvod k pádu režimu, jak řekl pro EuroZprávy.cz.
Rubl se za poslední týdny postupně propadá. Minulou středu se propadl na dosud nejnižší úroveň za poslední dva roky. EuroZprávy.cz informovaly o tom, že tento vývoj je důsledkem klesajících cen ropy, nových sankcí proti ruským podnikům a rostoucích vládních výdajů na válečné úsilí.
Kromě jiného situaci ještě zhoršilo nové kolo sankcí Spojených států, které se zaměřily na ruskou banku Gazprombank a jiné finanční instituce. Washington se pro zesílení sankcí rozhodl poté, co Moskva rozhodla o vypálení balistické rakety středního doletu Orešnik proti ukrajinskému městu Dnipro.
Gazprombank doposud měla výjimku napříč sankcionovanými subjekty a mohla tak zpracovávat platby za zbývající export ruského plynu do Evropy. Spolu s touto bankou sankce zasáhly více než 50 dalších ruských finančních institucí s mezinárodními vazbami, 40 registrátorů cenných papírů a 15 finančních úředníků.
Ruské centrální banka se v tomto ohledu snaží činit opatření, naráží ale na rostoucí kritiku vlivných průmyslníků, jako Oleg Děripaska nebo Sergej Čemezov. Předseda Severstalu Alexej Mordašov kroky centrální banky silně kritizoval s tím, že situace je „bezprecedentní v moderních dějinách“, neboť centrální banka udržuje úrokovou sazbu 2,5krýt vyšší než inflaci a ani přesto nedokáže zastavit oslabování měny.
Ruská ekonomika od invaze proti Ukrajině čelí tvrdým sankcím ze Západu, zároveň trpí obchodní vztahy Moskvy s Pekingem či Dillím. Podle ekonoma Libora Žídka z brněnské Masarykovy univerzity ale ruské ekonomice zhroucení nehrozí. „Myslím si, že ruská ekonomika prokázala v posledních letech značnou odolnost a nemyslím, že by došlo k jejímu zhroucení,“ nastínil pro EuroZprávy.cz.
Znehodnocení rublu má široké dopady, nikoliv však jen negativní. „Znehodnocení rublu zdražuje importy, což posílí již tak vysoké inflační tendence v ruské ekonomice. Centrální banka bude pravděpodobně nucena dále zvýšit úrokové sazby, což bude mít negativní vliv na ruský hospodářský růst. Na druhou stranu znehodnocení znamená i vyšší zisky pro exportéry,“ vysvětlil Žídek.
Rusko od invaze na Ukrajinu přešlo na válečnou ekonomiku, velkou část jejího rozpočtu tvoří výdaje na armádu. Podle ekonoma je udržitelná. „Z mého pohledu ano. Neočekával bych zhroucení ekonomiky. To se od sankcí a podobných opatření ani nedalo očekávat,“ podotkl.
Místo pádu celé ekonomiky lze očekávat spíše zpomalení ekonomického růstu. „V praxi se jedná primárně o faktory, které podvazují dlouhodobější hospodářský růst – tj. ruská ekonomika v delším časovém horizontu poroste méně a bude relativně zaostávat. Na druhou stranu relativní zaostávání není důvod pro kolaps režimu,“ pokračoval Žídek.
Doplnil, že Západ neměl mnoho možností, co mohl dělat. „Buď se mohl snažit být ‚hodný‘ a obchodovat a doufat v to, že Rusko se kvůli hospodářským vazbám bude chovat slušně. To byl případ Německa, které je za tuto cestu v současnosti masivně kritizováno,“ přiblížil.
Existovala ještě druhá varianta. „Mohl se snažit být ‚zlý‘ a uvalit sankce, které v propojeném světě nemají sílu udělat Rusku zásadní škody. Anebo mohl poslat armády, což pochopitelně nikdo udělat nechce. Nevidím žádné další možnosti,“ uzavřel Žídek.
Související

Na Trumpově seznamu cel chybí Rusko a Bělorusko. Bílý dům vysvětlil proč

Západ trpí duševní poruchou. Musíme ho vyléčit jadernými zbraněmi, navrhuje Medveděv
Aktuálně se děje
před 42 minutami

Rusové zabíjeli v Zelenského rodném městě. Mezi mrtvými jsou i děti
před 45 minutami

Extraliga play off 2025: Drama pokračuje, Hradec zchladil rozjeté Dynamo a je zpět ve hře
před 1 hodinou

Sparta má do pěti let začít stavbu nového stadionu. Už je podepsána smlouva
před 1 hodinou

Historie se opakuje. Trumpovi zřejmě černý scénář z 30. let nic neříká
před 2 hodinami

Čína dělá chybu, reaguje Trump na odvetná cla Pekingu
před 3 hodinami

Pavel naznačil, kdy vyhlásí termín voleb do Sněmovny
před 4 hodinami

Návrat mrazivého počasí potvrzen. O víkendu začne platit výstraha
před 4 hodinami

Apple, Nvidia i Disney. Které světoznámé značky nejvíce ohrozí Trumpova cla a co jim hrozí?
před 5 hodinami

Akciové trhy po recipročních clech Pekingu krvácí. Čína hraje špatně, to si nemůže dovolit, reaguje Trump
před 6 hodinami

Na Trumpova cla nejvíce doplatí Spojené státy, ukazují ekonomické modely
před 7 hodinami

Obchodní válka dosáhla nové úrovně: Čína zavádí odvetná cla a dodatečné restrikce vůči USA
před 7 hodinami

EU svou reakci musí dobře zvážit. Odveta v obchodní politice není nikdy bez rizika, říká ekonomka
před 8 hodinami

Extrémní počasí počká. EU odkládá boj s klimatickými změnami
před 9 hodinami

RECENZE: Špionážní konverzačka Operace Black Bag. Soderbergh je mistr nenápadnosti
před 9 hodinami

Tajná schůzka za zády EU: Británie a další státy řeší, jak se ubránit Putinovi
před 10 hodinami

Kanada poslala Evropě vzkaz: Smiřte se s tím, je konec
před 10 hodinami

Trump ztrácí kontakt s realitou? Slaví vítězství, zatímco vyvolal chaos, zmatek a pochybnosti o kompetenci
před 11 hodinami

Trump v tichosti přetváří USA v druhé Rusko
před 12 hodinami

Impeachment v Jižní Koreji: Prezident Jun Sok-jol byl oficiálně zbaven funkce
před 12 hodinami
Trump si může dovolit všechno, chová se jako král. Proč ho nikdo nezastaví, ptají se Američané
Rozhodnutí prezidenta Donalda Trumpa zavést plošná cla ve výši 10 procent na většinu dováženého zboží a ještě přísnější sazby na některé vybrané země vyvolalo silnou reakci jak v zahraničí, tak i mezi obyčejnými Američany. Zatímco administrativa prezentuje nové opatření jako cestu k „ekonomickému osvobození“, mnozí občané Spojených států mají z nových tarifních politik obavy. Redakce BBC oslovila Američany, aby zjistila, jak vnímají dopady Trumpových cel na jejich každodenní životy.
Zdroj: Libor Novák