Rubl za poslední týdny dostal zabrat, dostal se na nejnižší úroveň od začátku ruské invaze proti Ukrajině. Podle renomovaného ekonoma Libora Žídka z brněnské Masarykovy univerzity ale nehrozí, že by se ruská ekonomika zhroutila. Spíše ji čeká zpomalení růstu a relativní zaostávání. To ale není důvod k pádu režimu, jak řekl pro EuroZprávy.cz.
Rubl se za poslední týdny postupně propadá. Minulou středu se propadl na dosud nejnižší úroveň za poslední dva roky. EuroZprávy.cz informovaly o tom, že tento vývoj je důsledkem klesajících cen ropy, nových sankcí proti ruským podnikům a rostoucích vládních výdajů na válečné úsilí.
Kromě jiného situaci ještě zhoršilo nové kolo sankcí Spojených států, které se zaměřily na ruskou banku Gazprombank a jiné finanční instituce. Washington se pro zesílení sankcí rozhodl poté, co Moskva rozhodla o vypálení balistické rakety středního doletu Orešnik proti ukrajinskému městu Dnipro.
Gazprombank doposud měla výjimku napříč sankcionovanými subjekty a mohla tak zpracovávat platby za zbývající export ruského plynu do Evropy. Spolu s touto bankou sankce zasáhly více než 50 dalších ruských finančních institucí s mezinárodními vazbami, 40 registrátorů cenných papírů a 15 finančních úředníků.
Ruské centrální banka se v tomto ohledu snaží činit opatření, naráží ale na rostoucí kritiku vlivných průmyslníků, jako Oleg Děripaska nebo Sergej Čemezov. Předseda Severstalu Alexej Mordašov kroky centrální banky silně kritizoval s tím, že situace je „bezprecedentní v moderních dějinách“, neboť centrální banka udržuje úrokovou sazbu 2,5krýt vyšší než inflaci a ani přesto nedokáže zastavit oslabování měny.
Ruská ekonomika od invaze proti Ukrajině čelí tvrdým sankcím ze Západu, zároveň trpí obchodní vztahy Moskvy s Pekingem či Dillím. Podle ekonoma Libora Žídka z brněnské Masarykovy univerzity ale ruské ekonomice zhroucení nehrozí. „Myslím si, že ruská ekonomika prokázala v posledních letech značnou odolnost a nemyslím, že by došlo k jejímu zhroucení,“ nastínil pro EuroZprávy.cz.
Znehodnocení rublu má široké dopady, nikoliv však jen negativní. „Znehodnocení rublu zdražuje importy, což posílí již tak vysoké inflační tendence v ruské ekonomice. Centrální banka bude pravděpodobně nucena dále zvýšit úrokové sazby, což bude mít negativní vliv na ruský hospodářský růst. Na druhou stranu znehodnocení znamená i vyšší zisky pro exportéry,“ vysvětlil Žídek.
Rusko od invaze na Ukrajinu přešlo na válečnou ekonomiku, velkou část jejího rozpočtu tvoří výdaje na armádu. Podle ekonoma je udržitelná. „Z mého pohledu ano. Neočekával bych zhroucení ekonomiky. To se od sankcí a podobných opatření ani nedalo očekávat,“ podotkl.
Místo pádu celé ekonomiky lze očekávat spíše zpomalení ekonomického růstu. „V praxi se jedná primárně o faktory, které podvazují dlouhodobější hospodářský růst – tj. ruská ekonomika v delším časovém horizontu poroste méně a bude relativně zaostávat. Na druhou stranu relativní zaostávání není důvod pro kolaps režimu,“ pokračoval Žídek.
Doplnil, že Západ neměl mnoho možností, co mohl dělat. „Buď se mohl snažit být ‚hodný‘ a obchodovat a doufat v to, že Rusko se kvůli hospodářským vazbám bude chovat slušně. To byl případ Německa, které je za tuto cestu v současnosti masivně kritizováno,“ přiblížil.
Existovala ještě druhá varianta. „Mohl se snažit být ‚zlý‘ a uvalit sankce, které v propojeném světě nemají sílu udělat Rusku zásadní škody. Anebo mohl poslat armády, což pochopitelně nikdo udělat nechce. Nevidím žádné další možnosti,“ uzavřel Žídek.
Související

Příměří si strčte do zadku, vzkázal Západu Medveděv. Peskov jeho vyjádření krotí

Mimořádná zpráva Příměří bude na Ukrajině od pondělí, shodl se Kyjev s Trumpem a koalicí ochotných. Pokud ne, Rusko za to zaplatí
Aktuálně se děje
před 38 minutami

Děsivý obraz utajovaných praktik britských SAS: Soutěžili v popravování nevinných, zabíjeli neozbrojené i děti
před 2 hodinami

Počasí příští víkend: Teploty dvacítku nepřekonají, může se objevit déšť
Aktualizováno včera

MS v hokeji 2025: Česko porazilo Norsko 2:1
včera

Tusk: Obrovský požár nákupního centra rozpoutalo Rusko
včera

Trump vyráží na první zahraniční cestu, míří do tří nejbohatších zemí světa. Co od něj chtějí?
včera

Kanaďané jako první inkasovali, nakonec ale Lotyše deklasovali. Němce vlastní gól nesrazil
včera

Mimořádná zpráva Zelenskyj poletí za Putinem. Chce s ním jednat o míru osobně
včera

Chcete jednat? Prvně mír, za 30 dní uvidíme, vzkázal Západ Putinovi
včera

Mírové rozhovory bez míru. Putinova odpověď na ultimátum Západu může rozdělit Evropu
včera

Nováčci světového šampionátu polední zápasy prohráli. Slovinci se oproti Maďarům zmohli na gól
včera

Je konflikt zažehnán? Naopak, pokud příměří mezi Indií a Pákistánem vydrží, čeká svět nový boj
včera

Na stole jsou nové podmínky: Putinův návrh jednat přijmeme, ale pod jednou podmínkou, vzkázal Zelenskyj
včera

Obchodní válka zažehnána. Trump oznámil "úplný reset"
včera

Babišovo ANO oslabuje. Spolu by volila pětina voličů, ukazuje průzkum
včera

Švýcaři si spravili chuť na domácích Dánech, Lotyši rozhodli o výhře nad Francouzi ve třetí třetině
včera

Nečas v sobotu poprvé trénoval a obnoví se útočná formace z „dvacítek“. Nastoupí i Lauko
včera

Očkování proti mrtvici? Ve skutečnosti už existuje, jen o něm vědci dodnes nevěděli
včera

Zelenskyj návrh Putina na přímá jednání uvítal, Evropa je opatrná a varuje
včera

Reakce na návrh Kremlu? Evropa Putina nechápe, Trump hovoří o skvělém dni pro Rusko
včera
Papež Leo XIV. varuje před umělou inteligenci: Zásadní výzva pro důstojnost člověka
V sobotu se nově zvolený papež Leo XIV. oficiálně poprvé setkal s kardinály a v projevu jasně naznačil, že hodlá pokračovat ve stopách svého předchůdce Františka. Zdůraznil nutnost zachovat jeho „cenné dědictví“ a zároveň označil umělou inteligenci za zásadní výzvu pro pracovníky a pro důstojnost člověka v 21. století.
Zdroj: Libor Novák