V české debatě se často přeceňuje význam ruského trhu, zatímco klíčová role evropských trhů bývá opomíjena. Ekonom Libor Žídek z brněnské Masarykovy univerzity pro EuroZprávy.cz vysvětlil, že sankce vůči Rusku motivovaly české firmy hledat stabilnější odbytiště, což paradoxně posílilo naši ekonomiku. S 80–85 % exportů směřujícími do EU je zřejmé, že budoucnost českého obchodu závisí především na evropské integraci.
V české debatě se přeceňuje význam ruského trhu pro Českou republiku. „Důvody mohou být různé – historicky – před 1989 byl pro nás sovětský trh pochopitelně klíčový. Za druhé tu byla před válkou obrácená závislost na importech, takže lidé si mohou myslet, že když toho relativně hodně dovážíme, musíme i vyvážet,“ nastínil Žídek.
Pro některé firmy jde o důležitý trh a tyto mohou být ve veřejném prostoru velmi slyšet. „A určitě bych nepodceňoval ruskou propagandu, která se může snažit budit zdání, že jakékoli sankce nebo omezení na naše exporty budou katastrofa pro české výrobce a tím i pro českou ekonomiku jako celek,“ shrnul ekonom.
Sankce zamezily některým, zejména technologickým exportům do Ruska. „A Rusko v odvetě zavedlo některá omezení na importy. Ale zase se podivně zvýšily české exporty do zemi jako je Arménie nebo Kazachstán, takže se zdá, že si exportéři našli jiné cesty, jak dodávat na ruský trh,“ poznamenal.
Žídek si však nemyslí, že by šlo o plnou kompenzaci. „Z mého pohledu se rozumné firmy snaží uplatnit na trzích, kde nehrozí geopolitické problémy, ale rozumím, že některé trhy skýtají až neodolatelně ziskové možnosti,“ dodal.
Sankce naopak paradoxně mohly přispět k posílení české ekonomiky tím, že motivovaly české firmy hledat stabilnější trhy. „S tím určitě souhlasím. Na druhou stranu jsou pro nás přirozeně stabilní trhy zejména trhy EU. Na ty už v tuto chvíli směřuje 80-85 % našich exportů, což znamená, že pokud se evropským trhům nedaří, tak se tato skutečnost projeví i v české ekonomice,“ připomněl ekonom.
Podle něj je samostatnou kapitolou Německo coby hlavní obchodní partner ČR. „Tedy je určité obecně rozumné exporty diverzifikovat. Našim dalším přirozeným obchodním partnerem by měly být USA, které se však v poslední době chovají velmi nevyzpytatelně a se staronovým prezidentem se situace pravděpodobně ještě zhorší,“ upozornil.
V Česku navíc existuje silné podhodnocení významu propojení s Evropskou unií. „Rozhodně si myslím, že tady podcenění je. Protože i pokud se ptám našich vysokoškolských studentů ekonomie, tak velká většina z nich podstřeluje význam evropských trhů pro českou ekonomiku,“ přiblížil Žídek.
Myslí si, že si běžný obyvatel vůbec neuvědomuje míru integrace české ekonomiky do evropských trhů. „Z mého pohledu nikdo s touto znalostí nemůže rozumně uvažovat o vystoupení z EU, protože pokud tady byly velké emoce kvůli 2 % našich odbytišť v důsledku omezení exportu do Ruska, tak tady se bavíme o ztrátě 85 % našich odbytišť anebo jejich drastickém omezení v důsledku zavedení cel a dalších opatření,“ upozornil Žídek.
Jako příklad uvedl Velkou Británii. „Všichni mohou vidět, jak velké dopady měl brexit pro britskou ekonomiku a jak velké problémy způsobil. Britové přitom před brexitem směřovali do EU jen asi 40 % svých exportů,“ vyčíslil.
Česká republika je podle Žídka připravená na případnou další eskalaci konfliktu s Ruskem, případně úplné uzavření všech obchodních styků. „Myslím, že obecně ano – v tuto chvíli je významnou položkou ropa, kterou bychom měli přestat odebírat po brzkém rozšíření italského ropovodu TAL,“ míní.
„Ukazuje se, jak české vlády v 90. letech prozíravě nechaly vybudovat napojení na západní ropovod do Ingolstadtu. Bohužel někteří naši východní sousedé o diverzifikaci zdrojů tolik neusilovali,“ uzavřel Žídek.
Související
Ruská ekonomika nezkolabuje. Relativní zaostávání není důvod pro pád režimu, upozorňuje ekonom
Rusko tají vážné problémy. Tamní ekonomika přestává válku zvládat
Ekonomika , Libor Žídek , Rusko , Německo , EU (Evropská unie) , CZK , ropa
Aktuálně se děje
před 22 minutami
Válka v Evropě do deseti let? Západ se jí obává, Rusko se na ni chystá
před 1 hodinou
Trump: Umožnit Ukrajině používat zbraně dlouhého doletu je hloupé. Německo chce hrát klíčovou roli v příměří
před 1 hodinou
Ukrajinci v Moskvě zabili ruského generála Kirillova
před 2 hodinami
Policie vyšetřuje výbuch ve Znojmě. Neštěstím se zabývají i hasiči
před 2 hodinami
Češi přeceňují význam ruského trhu. Devastující pro naši ekonomiku by bylo něco jiného
před 4 hodinami
Počasí se o víkendu citelně ochladí, ukazuje předpověď
včera
Nad USA se objevují záhadné objekty, podle úřadů drony. Komu patří nikdo neví, lidé je chtějí sestřelit
včera
Válku na Ukrajině příští rok vyhrajeme, do 10 let začne válka s NATO, řekl ruský ministr Putinovi
včera
Nestáhli jsme se, jen přeskupili. Zatím nikdo neprovokuje, říkají o situaci v Sýrii ruští důstojníci
včera
Asad vydal první prohlášení od svého útěků ze Sýrie
včera
S milicemi jsme se dokázali vypořádat, ale Izrael je velmoc. Chceme hlavně mír, říkají obyvatelé Sýrie
včera
Oko za oko? Rusko to Orešnikem přehnalo. Srovnání s ATACMS a Storm Shadow mluví za vše
včera
Lidé na Mayotte začali umírat hlady a žízní. Situace je kritická
včera
Doněck se stává klíčovým bojištěm na Ukrajině. Kyjev přiznává, že situace není dobrá
včera
Severokorejští vojáci na bojišti zabíjejí ruské jednotky. Nerozumí si ani slovo
včera
Ve válce Izraele proti Hamásu v palestinském Pásmu Gazy zemřelo přes 45 000 lidí
včera
Dětskou obrnu jsme za 36 let nevymýtili. Teď hrozí její návrat
včera
Souboj s extrémním počasím s Trumpem v čele USA nevyhrajeme, varuje šéfka klimatické politiky EU
včera
Asie je z Trumpa nervózní. Co bude následovat po jeho nástupu k moci nikdo ani netuší
včera
Syřané v Praze slavili svržení Asada. Doufají, že ho čeká stejný osud jako nacistu Eichamanna
Desítky Syřanů se v sobotu sešly v Praze, aby uvítaly odstranění diktátorského režimu Bašára Asada ve své zemi. Informoval o tom server RFE/RL. Na syrském velvyslanectví v Praze Syřané vyvěsili vlajku využívanou opozicí, která Bašára definitivně svrhla minulou neděli prostřednictvím rychlé ozbrojené operace.
Zdroj: Jakub Jurek