Nejčastější mýty o praní v pračce. Perte šetrně a efektivně

Co je těžké na praní? To si řekne každý, kdo se hlouběji nezamýšlí nad tím, jaký je správný postup této nezbytné domácí aktivity. Většina lidí vybere špinavé věci z koše na prádlo, hodí je do pračky, přidá prací prášek a zapne přednastavený program. Je však tento postup správný? Odpověď zní ne.

Nejčastější mýty o praní v pračce. Perte šetrně a efektivně

Podívejte se na nejběžnější mýty o praní v pračce. Poradíme vám, jak správně prát tak, aby oblečení i samotná pračka vydržely co nejdéle a nezničily se nesprávným praním.

Dobrá pračka zabrání zabarvení

Ani ta nejlepší pračka nedokáže zabránit tomu, že se různobarevné věci navzájem nezabarví. Dříve, než nahážete věci do pračky, věnujte čas tomu, abyste jednotlivé kusy důkladně přetřídili. Samozřejmostí je rozdělení věcí podle barvy. Prát světlé tkaniny s tmavými nebo barevnými, nebo naopak může skončit menší nehodou. 

img-responsive

Nejčastější mýty o praní v pračce. Perte šetrně a efektivně | foto: Archiv

Sami asi víte, kolik barvy dokáže pustit taková červená ponožka. Růžová je sice pěkná, ale asi si nechcete zabarvit oblíbené bílé tričko, že? A malá rada. Vždy přidejte do praní speciální hadříky, které zachytávají barvy. Seženete je za pár eur v každé drogerii. 

Na pracím programu nezáleží

Hodně lidí si myslí, že třídění prádla skončilo u barev. Je to omyl. Na praní jemných věcí je třeba volit jemný prací program. Má nižší teplotu, většinou 30 °C a nižší otáčky. Ty zabrání tomu, aby se věci v pračce zničily a pokrčily. Naopak taková klasická bavlna se většinou pere na 40 °C a na její důkladné vyždímání jsou nutné vyšší otáčky. Speciální skupinou jsou ručníky. Ty se doporučuje prát při vysokých teplotách i otáčkách. Jen tak ručníky pračka důsledně zbaví nečistot a bakterií.  

Pračku můžete naplnit až do prasknutí

Nechce se vám prát na vícekrát, takže perete až tehdy, když je pračka plná až po vrch? Přehodnoťte to. Všechny pračky mají určitou výrobcem deklarovanou kapacitu. Ta se udává v kilogramech. Každá tkanina má jinou sací schopnost, takže například ručníky nebo svetry váží v mokrém stavu mnohem víc než obyčejné mikiny.

img-responsive

Nejčastější mýty o praní v pračce. Perte šetrně a efektivně | foto: Archiv

Odměřit přesnou váhu nemůžete, ale odhadem zkuste přizpůsobit množství praného prádla této nosnosti. V opačném případě si časem zničíte buben pračky. Kromě jiného prádlo potřebuje v pračce dostatek prostoru, jinak se pořádně nevypere.

Prací prášek může zanechat na prádle stopy

Stopy pracího prostředku na vypraném prádle nejsou mýtem. Problematické jsou zejména práškové prostředky na praní. Při praní se rozpouštějí déle, takže když nastavíte příliš krátký program, nízkou teplotu praní nebo pračku přeplníte, může se stát, že prádlo se dostatečně nevymáchá. Pokud opomeneme bílé skvrny od prášku, zaděláváte si i na nepříjemné alergické reakce pokožky.

Lehčeji rozpustné i vymáchatelné jsou tekuté prací prášky nebo prací kapsle. Jsou vhodné i na krátké prací programy při nízkých teplotách a otáčkách.

Vrchem plněné pračky se zepředu plněným nevyrovnají

Dnešní shora plněné pračky se prodávají už i s kapacitou 7 kg, čímž se vyrovnají klasickým pračkám. Z hlediska kvality praní jsou na tom oba typy úplně stejně. Často se stane, že v bytech není dostatek prostoru na zepředu plněnou pračku, takže když bojujete s malou koupelnou, kvalitní vrchem plněnou pračku seženete bez problémů. Přece jen však má shora plněná pračka jednu nevýhodu. Na tento typ pračky z pochopitelných důvodů nemůže jít sušička prádla.

img-responsive

Nejčastější mýty o praní v pračce. Perte šetrně a efektivně | foto: Archiv

Do pračky se během praní nedá přidávat zapomenuté prádlo

Moderní technologie dokážou divy. Věděli jste, že se dají koupit pračky, do kterých můžete kdykoliv během pracího cyklu přihodit zapomenuté prádlo? Donedávna byly touto funkcí vybavené jen shora plněné pračky. Díru na trhu se podařilo před pár roky zalepit spoločnosti Samsung. Ta přišla s funkcí AddWash pro zepředu plněné pračky. Pokud máte místo na velkou pračku a chystáte se kupovat novou, tuto funkci byste mohli ocenit.

Pračku není třeba čistit

Omyl. Pokud budete prádlo prát v nevyčištěné pračce, bude zatuchlé a nevyprané. Zápach a vodní kámen odstraníte jednoduchým babským trikem. Do bubnu nalijte litr octa nebo nasypte kyselinu citronovou a zapněte pračku na 90 °C. Pračku to krásně vyčistí. Také nezapomínejte čistit nádobku na prášek a aviváž, abyste z pračky odstranili bakterie. Jednou za 3 měsíce byste měli vyčistit i filtr pračky. Právě nedostatečná péče o filtr často způsobí poruchy pračky. 

Pračka a sušička 2v1 je lepší než sólo spotřebiče

Moderní pračky 2v1 jsou už poměrně dobré, přestože ještě stále nedosahují kvality sólo spotřebičů. Zejména co se týká sušení. Tradiční sušička má mnohem víc teplotních programů, takže můžete lépe přizpůsobit sušicí program v závislosti na materiálu prádla. Z toho logicky vyplývá, že toto sušení je šetrnější. Nevýhodou pračky se sušičkou je i to, že sušička má poloviční kapacitu než pračka. Plnou pračku tak musíte sušit nadvakrát, čímž spotřebujete víc elektrické energie.

Témata: Pračky | pr článek

Související:

Právě se děje

reklama