GLOSA | Události Petra Nutila: Důchody, koks a eurovolby

Milí moji, je tu další neděle a s ní i další vydání souhrnu toho nejpodstatnějšího, co by vám za uplynulý týden nemělo uniknout. 

Česká politika žila v minulých dnech třemi tématy – důchody, kokainem a kampaní k evropským volbám. Ale pojďme od začátku. 

Sněmovnou prošel prvním čtením návrh „důchodové reformy“. Mimořádná schůze k tomu svolaná začala v úterý ve 13 hodin a s nočními přestávkami trvala až do čtvrteční šesté hodiny večerní, kdy bylo pevné hlasování. 

K tomu asi jen tolik. Vláda se tak přece jen alespoň částečně pokouší vybrat sebevražednou trajektorii českých veřejných financí, jíž dramatizující se deficit spolu s nepříznivou demografií a zvyšující dobou dožití pomalu, ale jistě směřuje k tvrdému nárazu do zdi. Opozice jako obvykle předstírá, že žádné problémy neexistují a není potřeba je tedy řešit. A tak řeší úplně jiné věci. Třeba šňupání koksu na záchodcích. 

Tím je míněn případ z ledna 2023, kdy ochranka předsedkyně Pekarové našla na pánských toaletách papírek se zbytky kokainu a který zrovna náhodou vyplaval do médií tenhle týden. A přestože si ochranná služba tehdy celou věc nechala pro sebe, nebyl informován ani kancléř, ani vedení Poslanecké sněmovny, ani bezpečnostní odbor, skoro až s obsesivní náruživostí se tím celý týden ve Sněmovně šermovalo až hanba. 

Já tedy nechci a nemůžu ani naznačovat, jo, ale můžu spekulovat a dokonce i fabulovat! Takže schválně si zkuste s vygooglovat dvě věci – jednak ty lidi, kteří vydrží dlouhé hodiny stát ve sněmovně u řečnického pultíku a mlít úplné nesmysly. No a pak taky ty, v jejichž řeči se koks s téměř zalíbením nejčastěji objevuje, viďte, pane stínový wannabe premiére.. 

No a pak jsou tu ještě ty nešťastné volby do Evropského parlamentu. Ty sice zajímají politiky mnohem víc, než všechny lidi na ulicích, ale i tak už skoro nejde ani otevřít plechovka paštiky, aby na vás z ní nevyskočil nějaký kandidát s nejrůžovější z růžových budoucností. Nebo naopak s nejčernější z černých, když ho nezvolíte. 

Tak hele. Hlavně klid. Ať už se vám tu malují na zeď libovolní čerti a kdekdo sám sebe má za spasitele, pojďme si nalít čistého vína. V Evropském parlamentu bude v období 2024-29 celkem 720 poslanců a Česko jich v těchto volbách zvolí 21, což jak jistě uznáte, není úplně dramatický podíl. A nechat se přesvědčit libovolným tlučhubou o tom, že zrovna on zruší Green Deal a ubrání Evropu před migranty, může asi jen úplný prvok. 

Podle mě je podstatnější zvolit tam lidi, kteří se dokáží s ostatními dohodnout, spolupracovat a hledat a nacházet relevantní podporu pro relevantní a podstatné otázky. Toho fakt nedocílí šašci, klauni a hysterici, kteří ani tady u nás, v malé zemi, nedokázali nic jiného než pořvávat a blouznit. Ale to je asi na vás. 

Ale chci vás poprosit. Jděte k těm volbám. Psal jsem o tom třeba tady. Vím že je to opruz a musíte se kvůli tomu trmácet do volební místnosti a tak. Ale ona se ta demokracie a Evropa bez vás sama neudělá. Tak díky. 

Související

Petr Pavel Glosa

Události Petra Nutila: To by se za Zemana nestalo. Skorozlatí Češi a probouzení vlády z anti-dezinfo spánku

Milí moji, jsou tu další Události PN! Samozřejmě vím, že dnes lidi v téhle zemi nezajímá nic než hokej. A to proto, že dnes Češi v hokejovém mistrovství zabojují o zlato a utkají se ve finále se Švýcarskem A přesto, že se autor tohoto článku v jednom z předchozích dílů přiznal k nevelkému zájmu o tenhle sport, přece jen musí přiznat, že našim samozřejmě taky drží palce.  

Více souvisejících

glosa politika Poslanecká sněmovna důchody důchodová reforma Drogy Volby evropský parlament EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Petr Pavel

Pavel navštívil opomíjené Ležáky. Apeloval na připomínání si historie

Prezident republiky Petr Pavel dnes zdůraznil, že lidé v Česku by si měli připomínat svoji historii a znát například činy odbojářů během druhé světové války. Prezident se v Miřeticích na Chrudimsku zúčastnil pietního aktu k 82. výročí vypálení a vyvraždění osady Ležáky. Podle prezidenta bylo v posledních letech věnováno více pozornosti Památníku Lidice než Památníku Ležáky.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Donald Trump

Trump si už vybral kandidáta na viceprezidenta

Bývalý americký prezident a téměř jistý republikánský prezidentský kandidát Donald Trump si již vybral kandidáta na viceprezidenta pro listopadové volby, ale zatím to nikomu neřekl. Uvedl to server CNN.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

včera

Viktor Orbán, maďarský premiér

Orbán otočil. Německo, které mu "nevoní", označil za součást technologické transformace

Ekonomická spolupráce tvoří pevný základ vztahů mezi Německem a Maďarskem, uvedl maďarský premiér Viktor Orbán po setkání s německým kancléřem Olafem Scholzem v Berlíně. Oba lídři se dohodli na dalším posilování ekonomických vazeb, uvedla agentura MTI. Při návštěvě Berlína přitom prohlásil, že Německo už "nevoní a nevypadá stejně" jako dříve, a že kvůli migraci se proměnilo v "pestrobarevný, multikulturní svět". 

včera

včera

včera

Zásah záchranářů po ruských útocích na Ukrajině

Rusko poslalo na bytovku plnou civilistů řízenou bombu

Ruská armáda při sobotním útoku na východoukrajinské město Charkov použila řízenou bombu, která zasáhla vícepodlažní obytný dům. Tři lidé přišli o život a dalších téměř 40 bylo zraněno, uvedl server Ukrajinska pravda.

včera

Požár v přírodě, ilustrační fotografie.

Turisté z jachty zapálili celý řecký ostrov

Řečtí hasiči byli v pohotovosti i v sobotu kvůli řadě požárů po celé zemi. Pobouření vyvolalo chování pasažérů jedné jachty u pobřeží ostrova Hydra, kteří v noci na sobotu, navzdory varování před manipulací s ohněm, odpálili ohňostroj. Jiskry z něj zapálily jediný borový les na ostrově. Uvedl to server BBC.

včera

včera

včera

včera

Ostudný povaleč. Farage čelí za své výroky o Ukrajině ostré kritice

Britský populistický politik Nigel Farage čelí kritice za své výroky, že Západ vyprovokoval ruskou invazi na Ukrajinu. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy