V Česku byl zadržen Slovák, který se ve vlasti postaví před soud

V Česku byl zadržen slovenský podnikatel Jozef Majský, jenž se má postavit před odvolací soud ve vleklém procesu, ve kterém byl ještě v roce 2015 nepravomocně odsouzen za podvod k devíti letům vězení.

Soud, ilustrační foto
doporučujeme

O zadržení Majského, kterého média v 90. letech označovala za jednoho z nejbohatších Slováků s kontakty na vlivné politiky, dnes informovala slovenská televize Markíza. Zajištění následně potvrdila slovenská policie.

Podle Markízy policisté zadrželi Majského v nemocnici v Šumperku, kde byl podnikatel hospitalizován. "Mohu pouze potvrdit, že nás dnes kontaktovala policie kvůli jednomu z našich hospitalizovaných pacientů. Pacient i nadále zůstává v péči lékařů šumperské nemocnice," řekla dnes ČTK bez dalších podrobností mluvčí Nemocnice Šumperk Hana Hanke.

Slovenská policie informovala, že se tak stalo po spolupráci s českými kolegy na základě evropského zatykače, který vydal slovenský nejvyšší soud. Ten na začátek července nařídil líčení v Majského kauze. "Osoba momentálně čeká na operační zákrok a je střežená příslušníky české policie. O jejím vydání na Slovensko budou rozhodovat místní orgány," uvedla slovenská policie.

Zdroj obeznámený s vyšetřováním, který si nepřál být jmenován, ČTK řekl, že Majský by měl být do domácího ošetřování propuštěn za zhruba dva týdny po akutním operačním zákroku. Operace podle informací ČTK souvisí s jeho vážným onemocněním.

Majskému soud první instance v novém procesu vyměřil před pěti lety trest devět let za podvod v případu, ve kterém s dalšími dvěma osobami čelil obžalobě z tunelování zkrachovalých nebankovních firem BMG Invest a Horizont Slovakia. Firmám měly prostřednictvím falešných pohledávek způsobit škodu za více než 400 milionů někdejších slovenských korun. BMG Invest a Horizont Slovakia, jež byly obdobou českých kampeliček, v minulosti nabízely klientům nereálně vysoké úroky z vkladů. V roce 2002 zkrachovaly a desetitisíce klientů připravily o několik miliard tehdejších slovenských korun.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Policie obvinila řidičku za nehodu, při níž zemřel policista

10.07.2020 16:48 Řidičku, která v neděli v Praze narazila do policejního vozu a smrtelně zranila policistu, dnes…

Policie řeší vraždu ženy v ostravském lese, má podezřelého

10.07.2020 15:59 Aktualizováno Kriminalisté obvinili z vraždy třiašedesátiletého muže z Ostravy. Podle nich ve čtvrtek odpoledne v…

Muž šířil lži o teroristech a podílel se na zastrašování Babiše. Hrozí mu…

10.07.2020 11:51 Muž čelí obžalobě z šíření poplašné zprávy spočívající v tom, že v Česku zaútočí teroristé.…

Policie: Tři útočníci kopali na Zlínsku muže do hlavy, hrozí jim 10 let…

10.07.2020 08:54 Policisté navrhli státnímu zástupci obžalovat tři útočníky, které viní, že v Otrokovicích na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy