Zamčené dveře a žena čekající na milence. Janáčkova opera chystá dvojitou premiéru

Brno – Pátý ročník divadelního a hudebního festivalu Janáček Brno se blíží k vrcholu programu. David Radok se podruhé vrací do Janáčkovy opery Národního divadla Brno, aby uvedl premiéru ojedinělého dvouvečera – inscenace Bartókova Modrovousova hradu a Schönbergova Očekávání.

Režisér David Radok se podruhé vrací do NdB ke spolupráci s šéfdirigentem Marko Ivanovićem. Ojedinělý dvouvečer dvou spojených oper, Bartókova Modrovousova hradu a Schönbergova Očekávání, měl premiéru v dubnu 2015 v provedení Opery Göteborg. V brněnské inscenaci spojí síly orchestr Janáčovy opery NdB se třemi švédskými sólisty Katarinou Karnéus, Katarinou Giotas a Andersem Lorentzsonem.

Hlavní hrdinkou jediné opery maďarského hudebního skladatele Bély Bartóka je Judit, která opuští své rodiče a snoubence, aby následovala Modrovouse do ponurého hradu. Tam objeví zamčené dveře, které jsou stejně záhadné jako muž, za kterého se provdala. Judit chce všechny dveře otevřít, aby vpustila světlo do Modrovousova života a lépe ho poznala. Žádá tedy od dveří klíče, jeden po druhém.

Příběh o Modrovousovi se objevuje v lidových pověstech a pohádkách. Ve 20. století jej zpracoval například Maurice Maeterlinck ve své hře Ariane et Barbe-Bleue. Nejslavnějším zpracováním příběhu je ale dílo Bély Balázse a Bély Bartóka. Balász se při psaní libreta rozhodl soustředit jen na část příběhu, kdy Judita postupně otevírá sedm dveří. Zhudebnění se poté ujal Béla Bartók a v roce 1911 vznikla opera Modrovousův hrad. Uvedena byla až o sedm let později v Budapešti. U nás bylo toto mimořádé dílo uvedeno teprve v roce 1960 v Olomouci.

Arnold Schönberg ve svém prvním jevištním díle, expresivním Očekávání, vypráví o ženě, která čeká na milence, aby zjistila, že je mrtvý. Chvíle, která by se v reálném čase odehrála během několika vteřin, zde rakouský skladatel buduje s mistrně narůstajícím napětím na půlhodinové ploše.

Monodrama pro soprán a orchestr Schönberg zkomponoval během pouhých sedmnácti dnů. Očekávání je jeho prvním hudebně scénickým dílem, zároveň však stojí na počátku atonálního a atematického období v jeho tvorbě. Libreto k opeře napsala skladatelova přítelkyně, lékařka Marie Pappenheim, která se zabývala psychiatrií a psychoanalýzou. Opera se soutředí na nitro ženy, Schönberg v ní střídá a stupňuje atmosféru strachu, naděje a děsivého poznání. Premiéru měla v roce 1924 v Praze.

Modrovousův hrad i Očekávání vznikly nezávisle na sobě, avšak téměř ve stejnou dobu. Pojí je stejný ústřední motiv, kterým je lidská psychika a podvědomí. Obě opery vypráví o naději i strachu a o touze poznat tajemství, která mají zůstat skryta. Režisér David Radok využil stejného tématu dvou děl a propojil je v uzavřený strhující dramatický celek, kde jeden příběh přerůstá do druhého.

Premiéra inscenace Modrovousův hrad / Očekávání se uskuteční 15. října 2016 v Janáčkově divadle.

Související

Salome

RECENZE: Salome je bezchybně realizovaná opera Národního divadla v Brně

Triptych „ Tři povídky“ (Trois Contes) od Gustava Flauberta, poprvé vydané v roce 1877, je asi první moderní zpracování dávnověkého biblického příběhu, o Salome. Oscar Wilde pro napsání divadelní hry (1891) použil právě tento, dá se říct krvelačný biblický příběh o Salome, Herodiadě a stětí Jana Křtitele. Do Judeje přijíždí římský správce Sýrie a probíhá bohatě popisovaná opulentní hostina. Herodiada pomocí intriky přiměje svého manžela Heroda, aby se zamiloval do její dcery Salome. Jejím prostřednictvím pak dosáhne popravy proroka Joachanana, hlásajícího příchod Mesiáše.

Více souvisejících

Národní divadlo Brno Janáčkovo divadlo v Brně Divadla

Aktuálně se děje

včera

Donald Trump

Trump 2028. Prezident před novináři vtipkoval o další kandidatuře

Americký prezident Donald Trump se na večeři Bílého domu pro novináře rozhodl opět provokovat své odpůrce. Vtipkoval totiž o čtvrté kandidatuře v prezidentských volbách, která je mu podle zákonů zapovězena, protože momentálně vykonává již druhý mandát ve funkci hlavy státu. 

včera

včera

včera

Oto Klempíř

Knížák ovlivnil několik generací, konstatoval ministr Klempíř

Česko v neděli zasáhla smutná zpráva. Ve věku 86 let zemřel známý výtvarný umělec a hudebník Milan Knížák, někdejší ředitel Národní galerie či rektor Akademie výtvarných umění. Podle ministra kultury Oto Klempíře (Motoristé) odešel autor, který po desítky let utvářel dějiny moderního českého umění. 

včera

Robert Fico

Fico se naštval kvůli tématu slovenské podpory Ukrajiny

Slovensko opět dává ruce pryč od koalice zemí, které pomáhají Ukrajině ve válce se sousedním Ruskem. Premiér Robert Fico (Smer-SD) vzkázal, že Bratislava není součástí tzv. Koalice ochotných. Reagoval tak na nepravdivé informace, které se podle jeho slov objevily v éteru. 

včera

Ilustrační fotografie.

Mladí Češi mají zájem o řízení před 18. narozeninami, ukazují data

Již více než dva a půl roku mohou na silnice vyrazit řidiči už od sedmnácti let pod dohledem zkušeného mentora. Data potvrzují, že zájem o řízení ještě před osmnáctinami v režimu L17 nadále roste. Podíl nových řidičů vstupujících do programu L17 se průběžně zvyšuje a v posledních dvou měsících již přesáhl hranici 30 %. Navíc žádost o řidičák i zápis mentora lze vyřídit on-line na Portálu dopravy.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

AC Sparta Praha, stadion na Letné

Fotbalová Sparta hlásí vytouženou posilu. Přivedla bratrance Erlinga Haalanda

Vedení fotbalové Sparty v čele se sportovním ředitelem Tomášem Rosickým bylo sparťanskými fanoušky během letní přípravy kritizováno za nedostatečné posilování kádru. Až těsně před začátkem nového ročníku Chance ligy 2026/27 přišla z pražské Letné tolik očekávané zpráva o opravdu zvučné a silné posile. Spekulovalo se o ní několik posledních dní, až v sobotu během dopoledne přišlo potvrzení. Na Letnou míří norský útočník Jonatan Braut Brunes z polského Krakówa. Mělo by jít o rekordní přestup v historii Sparty.

včera

včera

včera

včera

včera

25. července 2026 21:06

Hasiči zasahují u požáru u Velhartic na Klatovsku. (25.7.2026)

Na Klatovsku hoří les. Platí třetí stupeň poplachu

Hasiči od sobotního odpoledne zasahují u rozsáhlého požáru lesa u Velhartic na Klatovsku. Vyhlášen byl třetí stupeň poplachu, profesionálům pomáhají i dobrovolní hasiči. Událost se prozatím obešla bez zranění. 

25. července 2026 20:19

Hradec si odváží z Norska senzační výhru, Jablonec duel plný zvratů v Chorvatsku nezvládl

Ještě před tím, než se o posledním červencovém víkendu definitivně rozjela česká fotbalová klubová scéna na domácí scéně, už ve čtvrtek nastoupily první dva české týmy v rámci evropských předkol ke svým prvním zápasům v nové sezóně 2026/27. 

Zdroj: David Holub

Další zprávy