Brno – Ještě tomu nejsou ani dva týdny, co v Brně skončil velký hudební festival Janáček Brno. Opera Národního divadla Brno se ale nezastavuje a pokračuje v pořádání dalších velkých akcí.
Stejně jako v předchozím měsíci, kdy v Brně proběhl velký hudební festival Janáček Brno, bude i listopad plný hudby. Janáčkova opera nepolevuje a pořádá další významné akce. Opera Národního divadla Brno hraje od této sezóny blokově. Některé operní tituly budou tedy diváci mít možnost vidět právě a jedině v měsíci listopadu.
První operní produkcí, jejíž představení budou moci diváci zhlédnout pouze v listopadu, je poetická Smetanova Hubička s Danielou Strakovou-Šedrlovou, Petrem Levíčkem a Janem Šťávou v hlavních rolích. V jediném bloku sezóny také zazní inscenace Epos o Gilgamešovi / Dido a Aeneas, která byla před nedávnem oceněna Divadelními novinami jako nejlepší hudební inscenace loňské sezóny v České republice. Naposledy také jeviště Janáčkova divadla zaplní voda v inscenaci Káťa Kabanová.
S inscenací Epos o Gilgamešovi / Dido a Aeneas je spojena jedinečná tapisérie Uměleckoprůmyslového muzea v Praze, Aeneas a Dido, kterou budou mít možnost vidět všichni návštěvníci některé z listopadových produkcí Janáčkova divadla mezi 2. a 29. listopadem.
Do Brna se vrací sopranistka s tuniskými kořeny Maida Hundeling, která zazpívá titulní roli Tosky. Jejím partnerem v roli Maria Cavarodossiho se nově stane charismatický dánský tenorista Magnus Vigilius, která nadchl brněnské publikum ve své roli Borise v Káti Kabanové. V závěru měsíce se diváci můžou těšit na dvě verdiovské produkce, Nabucco a Aida.
Diváky čeká také sezóna nebývalých koncertů. Na začátku měsíce Janáčkova opera podpoří děti z vyloučených brněnských lokalit a v unikátním projektu vytvoří scénické provedení Mozartova Requiem, v němž budou hrát děti po boku sólistů Janáčkovy opery. Koncertní program doplní recitál mezzosopranistky Jany Hrochové, kterou diváci mohou znát jako představitelku Carmen. Hrochová při této příležitosti pokřtí své nové CD z díla Bohuslava Martinů.
Janáčkova opera se stejně jako velké množství divadel z celé republiky zapojí do Noci divadel. Návštěvníkům bude umožněn vstup do pekelné expozice zámku v Mokré Lhotě. Už teď divadlo pořádá soutěž pro děti o nejoriginálněji vymalovaný kostým Káči do chystané prosincové premiéry opery Čert a Káča.
Hubička – 2., 3. a 19. listopaduEpos o Gilgamešovi / Dido a Aeneas – 15., 16. a 18. listopaduKáťa Kabanová – 21. a 22. listopaduTosca – 6., 8. a 13. listopaduRequiem – 4. listopaduRecitál Jany Hrochové – 5. listopadu
Související
RECENZE: Lhář. Nová inscenace v Národním divadle v Brně odhaluje naši nepoučitelnost
RECENZE: Salome je bezchybně realizovaná opera Národního divadla v Brně
Národní divadlo Brno , Janáčkovo divadlo v Brně , Divadla
Aktuálně se děje
včera
Trump 2028. Prezident před novináři vtipkoval o další kandidatuře
včera
Za tři dny přibylo 300 mrtvých. Nynější epidemie eboly se šíří nejrychleji v historii
včera
Policejní komando zastřelilo podezřelého z teroristického útoku v Berlíně
včera
Knížák ovlivnil několik generací, konstatoval ministr Klempíř
včera
Fico se naštval kvůli tématu slovenské podpory Ukrajiny
včera
Mladí Češi mají zájem o řízení před 18. narozeninami, ukazují data
včera
Burnham se poprvé spojil s Trumpem. Budu mu i oponovat, slíbil Britům
včera
Kouř z požárů na západě Evropy doputoval do Česka. Lidé se nemusí obávat
včera
Babiš hodlá přehlasovat veto z Hradu. Pavla vyzval, aby sám šetřil
včera
Pachatel útoku v Berlíně by se neměl skrývat v Česku, uvedla policie
včera
Francii a Španělsko dusí požáry, které se nedaří zastavit. Pomáhají i vojáci
včera
Zemřel Milan Knížák, někdejší ředitel Národní galerie
včera
Fotbalová Sparta hlásí vytouženou posilu. Přivedla bratrance Erlinga Haalanda
včera
Policie obvinila ženu ze čtvrteční vraždy v Jablonci nad Nisou
včera
Zelenskyj nepochybuje o další ruské mobilizaci. Nasazeni budou i Severokorejci
včera
Kriminalisté objasnili vraždu po téměř 20 letech. Pachatel ale k soudu nezamíří
včera
Tragédie v Berlíně. Islamista najel do lidí na Pride, nejméně jeden mrtvý
včera
První výhled počasí na příští víkend. Tropy budou úřadovat
25. července 2026 21:06
Na Klatovsku hoří les. Platí třetí stupeň poplachu
25. července 2026 20:19
Hradec si odváží z Norska senzační výhru, Jablonec duel plný zvratů v Chorvatsku nezvládl
Ještě před tím, než se o posledním červencovém víkendu definitivně rozjela česká fotbalová klubová scéna na domácí scéně, už ve čtvrtek nastoupily první dva české týmy v rámci evropských předkol ke svým prvním zápasům v nové sezóně 2026/27.
Zdroj: David Holub