Vzducholodě, atomová bomba a naklonovaná ovce. Národní divadlo uvede operu legendy minimalismu

Praha – Opera Národního divadla pravidelně uvádí díla minimalistické éry. Tentokrát se rozhodla pro legendárního amerického skladatele klasické hudby, Stevea Reicha. Jeho operu Three Tales (Tři příběhy) uvede na Nové scéně v hudebním nastudování Marka Ivanoviće.

Americký skladatel minimalismu Steve Reich a jeho životní i umělecká partnerka Beryl Korot se inspirovali třemi událostmi 20. století. Vytvořili kompozici s názvem Three Tales, která tematizuje milníky vývoje vědy a moderní technologii, která otevřela lidstvu perspektivy závratných výšek i propastných hloubek. Na Nové scéně Národního divadla Reichovu video operu nastudoval dirigent Marko Ivanović se sólisty Yukiko Kinjo, Hanou Jonášovou, Václavem Siberou, Jiřím Hruškou a Václavem Křížkem.

„Technologie ovlivňují 20. století více než jakékoli jiné výsledky lidské činnosti. To by však samo o sobě jako materiál pro hudebně-dramatické dílo nestačilo," říká skladatel Steve Reich. Ve své kompozici se inspiroval třemi konkrétními událostmi 20. století: „Výbuch a zhroucení vzducholodi Hindenburg v roce 1937 předznamenal konec jedné neúspěšné technologie. Byla to také první velká katastrofa, která byla nafilmována. Ohromná, vodíkem naplněná vzducholoď s obrovskými svastikami na ocasech, vznášející se nad Manhattanem, a její vznícení nad New Jersey, to byl těsně před vypuknutím druhé světové války nezapomenutelný výjev."

„Dále atomová bomba byla v mnoha ohledech emblematickou technologií století. Lidé poprvé vyvinuli zařízení, kterým mohli zničit planetu. A pro třetí příběh jsme se spontánně rozhodli v roce 1997, kdy byla naklonována ovce Dolly. Je to úplně jiná technologie, založená na medicíně a biologii, technologie naznačující, jak by mohl vypadat život v 21. století," pokračuje Reich.

„Steva Reicha považuji za jednu z nejvlivnějších hudebních osobností 20. století. Když jsem dostal od Národního divadla nabídku a příležitost skloubit svou momentální intenzivní operně-dirigentskou aktivitu se zaujetím pro minimalismus, ani chvilku jsem neváhal," říká dirigent a autor hudebního nastudování Marko Ivanović.

„Každý ze tří příběhů, které v rámci hodinového představení zazní, je velmi krátkou a zároveň velmi silnou historickou událostí, která je zde vyprávěna v rovině projekce, stylizovaných archivních zvukových nahrávek a živým pěveckým ansámblem," upřesňuje Ivanović a dodává: „Zajímavý je v tomto díle skladatelův přístup k archivním nahrávkám, kde se výrazně zaměřuje na melodii a rytmus mluveného slova a následně ho přenáší a rozpracovává v doprovodných hudebních nástrojích. V této souvislosti není příliš překvapující fakt, že se Steve Reich vždy velmi silně hlásil k odkazu Leoše Janáčka."

Premiéra opery Three Tales se koná v sobotu 3. prosince 2016. Poté ji Národní divadlo uvede pouze v dalších čtyřech reprízách 12. a 18. prosince 2016 a 4. a 10. ledna 2017.

Související

Více souvisejících

Národní divadlo Národní divadlo - Nová scéna Steve Reich

Aktuálně se děje

před 29 minutami

Petr Pavel

Prezident Pavel byl propuštěn z nemocnice. Policie nehodu nevyšetřuje

Prezident Petr Pavel byl dnes dopoledne propuštěn z pražské Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) do domácího léčení po nehodě na motorce, oznámila Kancelář prezidenta republiky (KPR) na sociální síti X. Prezidentův program na příští týden, včetně plánované zahraniční cesty, zůstává beze změny.

před 1 hodinou

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Orbán: Rusko západní svět nenapadne, když nedokáže ani porazit Ukrajinu

Mluvit o ruské hrozbě je spíše přípravou na vstup do války. To, co se děje nyní, je podobné jako při burcování před první a druhou světovou válkou, co lze vidět v médiích a ve vyjádřeních politiků, řekl v pátek ráno předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pravidelném rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

Na snímku zprava český brankář Ondřej Dostál, hráč USA Trevor Zegras a český hráč Lukáš Hájek ve čtvrtfinálovém utkání Česká republika - USA na 87. mistrovství světa v ledním hokeji v Praze ve čtvrtek 23. května 2024.

Čeští hokejisté jsou v semifinále! Dramatickou bitvu s Američany rozhodl Zacha

Čeští hokejisté slaví postup do semifinále po těsné výhře 1:0 nad Spojenými státy. O jediný gól zápasu se postaral Pavel Zacha, zatímco brankář Lukáš Dostál předvedl vynikající výkon s 36 úspěšnými zákroky. V semifinále se český tým utká se Švédskem, které v prodloužení porazilo Finsko 2:1 zásluhou Joela Erikssona.

včera

včera

Petr Pavel

Prezident Pavel se zranil na motorce. Je v nemocnici

Prezident Petr Pavel se zranil při jízdě na motorce. Zranění nejsou vážná, ale bude nutné krátké pozorování v Ústřední vojenské nemocnici v Praze. Tuto informaci dnes večer zveřejnila prezidentská kancelář na sociální síti X. 

včera

včera

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Orbán: Maďarské tajné služby mají informace o atentátu na Fica

Maďarské tajné služby jsou v neustálém kontaktu se slovenskými tajnými službami, jakož i se službami jiných zemí, například v rámci sítě evropských zemí či členských zemí NATO. Maďarsko tak má informace o tom, co se stalo při atentátu na předsedu slovenské vlády Roberta Fica.

včera

Jiřina Ekrt Jirušková

Jak se chovají Češi na dovolené? Rádi si připlatí za luxusnější služby, říká manažerka cestovky

V posledních letech je vidět rostoucí zájem o nákup dovolených mezi seniory. Meziročně se zdvojnásobil počet lidí ve věku nad 70 let, kteří si objednali letní zájezd. Obecně pak platí, že v České republice roste zájem o dovolené a zájem nesnížily ani vyšší životní náklady. Loňské predikce ekonomů, kteří vyhrožovaly propadem zájmu o dovolené se nenaplnil, zájezdy se kupují vesele dál. Češi si naopak rádi připlatí za luxusnější dovolenkové zážitky, ať už jde o dopravu letadlem či all inclusive služby, říká v rozhovoru PR managerka Invia.cz Jiřina Ekrt Jirušková.

včera

včera

včera

včera

Izrael, ilustrační foto

Uznání Palestiny bude mít "vážné důsledky", varuje Izrael

Rozhodnutí vlád Irska, Norska a Španělska uznat palestinský stát bude mít "vážné důsledky" pro jejich vztahy s Izraelem. Po předvolání jejich velvyslanců to ve čtvrtek oznámilo izraelské ministerstvo zahraničních věcí, informuje agentura AP.

včera

EU naplno pocítí ruskou odvetu za plán použít příjmy z našich aktiv pro Ukrajinu, hrozí Rusko

Evropská unie naplno pocítí ruskou odvetu za její plán použít příjmy ze zmrazených ruských aktiv na pomoc Ukrajině. Prohlásila to dnes mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová, uvedla agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy