Brno – Janáčkovu operu Národního divadla Brno chystá perný měsíc. Po české premiéře italské opery La Gioconda odjede soubor do Hongkongu, kde na mezinárodním festivalu uvede asijskou premiéru opery Leoše Janáčka.
Hned zkraje měsíce února chystá Janáčkova opera Národního divadla Brno významnou premiéru. Historicky první uvedení opery La Gioconda na jevišti českého divadla se uskuteční právě v Brně. Nejhranější opera italského skladatele Amilcare Ponchielliho měla svou premiéru v roce 1876 v milánské La Scale a setkala se zde s velkým úspěchem. V roce 1883 si ji vybrala Metropolitní opera v New Yorku jako jednu z titulů první sezóny.
Nyní se dočkáme i české premiéry této opery plné slavných čísel, jako je Tanec hodin, árie Cielo e mar nebo árie Giocondy Suicidio!. Brněnské uvedení v hudebním nastudování Jaroslava Kyzlinka a v režii Tomáše Pilaře nabízí poutavé pěvecké obsazení. V titulní roli se představí maďarská sopranistka Csilla Boross, držitelka Green Room Award 2014, Ceny DIVA a Ceny Thálie 2009. Alternovat jí bude Iveta Jiříková, pro níž se jedná o debutní roli. V úloze Enza alternují jihokorejský tenorista Sung Kyu Park a italský tenorista Luciano Mastro.
Po české premiéře čeká soubor Janáčkovy opery zájezd do Hongkongu. V polovině února totiž soubor vystoupí s operou Leoše Janáčka Věc Makropulos na mezinárodním festivalu Hong Kong Arts Festival. Operu nastudoval v roce 2014 pro festival Janáček Brno režisér David Radok a v prosinci oslavila 90 let od své světové premiéry právě v Brně. V Hongkongu bude uvedena v asijské premiéře. Hlavní role ztvární Annalena Persson, Aleš Briscein nebo Petr Levíček.
Soubor Janáčkovy opery zde vystoupí ve společnosti těles ze San Francisco Opera, Bavorského státního baletu nebo Les Ballets Jazz de Montreal. Kromě dvou představení Věci Makropulos zde NdB odehraje ještě Dvořákovo Stabat Mater a Janáčkovu Sinfoniettu, Věčné evangelium a Glagolskou mši.
Brněnská opera také oslaví významné výročí. 12. února totiž uplyne 120 let od narození korepetitora a dirigenta Národního divadla v Brně Břetislava Bakaly. Ten zde působil v letech 1920-1925 a 1929-1931. V roce 1930 zde dirigoval světovou premiéru poslední Janáčkovy opery Z mrtvého domu.
11. února také uplyne 80 let od narození operního sólisty a brněnského rodáka Jiřího Olejníčka, který působil v Národním divadle Brno v letech 1963-1997.
Premiéra opery La Gioconda se koná v sobotu 4. února 2017 v Janáčkově divadle.
Související

RECENZE: Lhář. Nová inscenace v Národním divadle v Brně odhaluje naši nepoučitelnost

RECENZE: Salome je bezchybně realizovaná opera Národního divadla v Brně
Národní divadlo Brno , Janáčkovo divadlo v Brně
Aktuálně se děje
včera

Trump prezidentovi JAR vyrazil dech. Přehrál mu video s vymyšlenými obviněními z genocidy
včera

Prezident Pavel zastavil trestní stíhání čtyř vojáků v kauze útoku v Afghánistánu
včera

Vedle Švédska je ve čtvrtfinále MS i druhý domácí tým Dánové. Mezi osmičkou je i Rakousko, Kazachstán sestupuje
včera

Na čtvrtfinále se Švédy i s Kämpfem. Toronto českého útočníka pouští na MS
včera

Izraelci zřejmě zabili lídra Hamásu Sinvára. Obsadíme celé Pásmo Gazy, potvrdil Netanjahu
včera

Kanada se chce připojit k Trumpovu štítu Golden Dome
včera

Elon Musk nekončí. Prozradil, jak dlouho zůstane v čele Tesly
včera

Válka na Ukrajině: Jaké budou další kroky? Trumpa čekají tři zásadní rozhodnutí
včera

Nemoc, která v minulosti děsila svět, už nebude hrozbou? Británie spouští jako první na světě očkování
včera

Nejde jen o Ukrajinu. USA stojí před možností největšího vojenského konfliktu od druhé světové války
včera

Elton John kvůli AI označil britskou vládu za absolutní lůzry
včera

Češi věří vědě, Slováci konspiracím. Průzkum o placaté zemi ukazuje na tragický stav tamního vzdělávání
včera

Mír výměnou za území? Rusko a Ukrajina zvažují možnosti dohody
včera

Ve Španělsku byl zastřelen Andrij Portnov, ukrajinský politik a poradce Janukovyče
včera

Ukrajina má důkazy, že ruská armáda popravuje kapitulující ukrajinské vojáky
včera

Brexit pozpátku? Británie a EU se snaží aktualizovat vztahy, jinak nezvládnou čelit novým hrozbám, říká Meislová
včera

Trump neví co dál, Ukrajinu nechá padnout. V Kyjevě panuje zklamání, frustrace a rostoucí obavy
včera

Problém, který jde za každým z nás. Leností ničíme ekosystémy, přitom stačí vyměnit oblečení za jídlo
včera

Izraelské operace v Gaze jsou velmi blízko válečnému zločinu, varuje expremiér. Mezinárodní tlak roste
včera
Konec levných zásilek z Temu a Sheinu. EU zavede speciální poplatek za každý balíček
Evropská komise plánuje zavést jednotný poplatek ve výši dvou eur, tedy zhruba 50 korun, za každou malou zásilku doručenou spotřebitelům v EU. Nové opatření by se mohlo výrazně dotknout především levných online platforem, jako jsou Temu a Shein, jejichž podnikání stojí na levné a přímé přepravě zboží z Číny do Evropy.
Zdroj: Libor Novák