Národní divadlo připravuje přes dvacet premiér pro příští sezónu

Praha – Národní divadlo zveřejnilo svůj dramaturgický plán na příští sezónu. 135. divadelní sezóna bude mít celkem dvacet jedna premiér a na repertoáru zůstane padesát šest inscenací.

Ještě než odtajníme plány Národního divadla na další sezónu, pojďme se společně poohlédnout za uplynulým rokem. Naše první divadelní scéna v loňském roce 2016 skončila se ziskem 15 288 tisíc Kč a zároveň splnila ukazatele rozpočtu roku 2016 stanovené MKČR. Podle ředitele divadla, Jana Buriana, byl loňský rok ve znamení pokračujících změn v řízení Národního divadla. Burianův pracovní tým dosáhl výrazných zlepšení v oblasti organizačního řízení, ekonomiky a financování.

Pokud se podíváme na loňský rok v číslech, dozvíme se, že celkový počet nabízených míst ve všech divadelních budovách činil 771 584 míst. Z toho se prodalo přes 600 tisíc vstupenek. Průměrná návštěvnost tedy činí 77,80 %. Celkem divadlo pořádalo 1 154 zrealizovaných akcí všech souborů, mezi které se řadí premiéry, reprízy, koncerty.

V sezóně 2017/2018 připravuje Balet Národního divadla tři významné premiéry pod vedením nového uměleckého šéfa Filipa Barankiewicze a jednu obnovenou premiéru úspěšné choreografie Youriho Vámose Louskáček – Vánoční příběh. První, říjnová, premiéra nese název Timeless a tvoří ji tři choreografie, které vybral Barankiewicz – Serenada George Balanchina, Svěcení jara Glena Tetleyho a zbrusu nový opus Emanuela Gata.

Další premiérou bude celovečerní titul Marná opatrnost Sira Fredericka Ashtona. Národní divadlo ji uvede v české premiéře v dubnu. Sezónu pak uzavře komponovaný večer s názvem Slovanský temperament, na němž se bude podílet první sólista baletu ND Ondřej Vinklát, polská choreografka Katarzyna Kozielská a ruský umělec Andrej Kajdanovskij.

Činohra Národního divadla chystá sedm premiér ve třech divadlech. V historické bude ND (která si v květnu 2018 připomene 150. výročí položení základního kamene) uvede režisér Štěpán Pácl Maryšu bratří Mrštíků. Ve Stavovském divadle uvidíme českou premiérou britské hry Moiry Buffini Vítejte v Thébách v režii Daniela Špinara. Zde nás čeká také Goethův Faust v provedení režiséra Jana Friče a rodinná vztahová hra Noční sezóna Rebeky Lenkiewiczové.

Nová scéna naváže první spolupráci s režisérem Braňo Holičkem, který zde uvede komedii Jsme v pohodě amerického autora Paula Rudnicka. Přímo pro Novou scénu také vytvoří hru režisér Jiří Adámek, půjde o aktuální společensko-politické drama s názvem Nová Atlantida. Třetí premiérou zde bude autorská hra Jana Friče a Milana Šotka Zbyhoň!.

Operní soubor láká na pestrost a rozmanitost svého repertoáru v nadcházející sezóně a chystá dokonce devět premiér, dvě koncertní provedení slavných žánrových titulů a sedm klasických koncertů. Pro milovníky romantických příběhu jsou určeny premiéry Verdiho Maškarního plesu, Massenetova Werthera, ale také nové zpracování Figarovy svatby Wofganga Amadea Mozarta a Verdiho Nabucca. K příležitosti významného roku 2018 vznikne nová Libuše, která bude inspirována výhradně předními českými scénografickými tradicemi. Vzniknou také inscenace oper Billy Budd Benjamina Brittena a Výlety páně Broučkovy Leoše Janáčka.

Operní soubor dá také prostor soudobé komorní tvorbě. V tomto směru nás čekají premiéry současných českých autorů – Sternenhocha Ivana Achera a Dona Hrabala Miloše Orsona Štědroně. Koncertních provedení se dočkají opery War Requiem Benjamina Brittena a Donna Diana Emila von Reznicka.

Program obohatí také série mimořádných projektů, včetně scénického uvedení opery Don Giovanni pod taktovkou Plácida Dominga ve Stavovském divadle. Opera bude rovněž pokračovat ve zvaní nejlepších hudebních interpretů, kteří budou v Národním divadle vystupovat jako hosté. Přestaví se například sólisté Pavel Černoch, Štefan Kocán, Edita Gruberová nebo Adam Plachetka.

Národní divadle se také plánuje dále věnovat práci s publikem a pokračovat s velkým množstvím různých doprovodných akcí, které pořádá již čtverou sezónu pod názvem ND+. Jsou to například dramaturgické úvody, diskuze po představeních či generálních zkouškách, neformální setkání s tvůrci ND, workshopy a mnoho dalších.

Související

Více souvisejících

Národní divadlo Jan Burian Stavovské divadlo Braňo Holiček Plácido Domingo Národní divadlo - Nová scéna

Aktuálně se děje

před 5 minutami

před 26 minutami

před 59 minutami

Andrzej Duda

Duda čelí kritice za kondolenci k úmrtí íránského prezidenta

Polský prezident Andrzej Duda čelí kritice za to, že přirovnal smrt íránského prezidenta Ebráhima Raísího ke smrti polského prezidenta Lecha Kaczyńského při letecké nehodě před 14 lety. Íránský prezident zahynul v neděli při nehodě vrtulníku. O incidentu informovala agentura DPA.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

MS v hokeji

Fiala tentokrát Švýcarům proti Kanadě nepomohl, Rakušané nadále drží naději. Lotyši udolali Slováky v nájezdech

Čtyřmi zápasy pokračoval v neděli domácí hokejový světový šampionát. Odpoledne se představilo opět překvapení z Rakouska, které je po nečekaných výsledcích s Kanadou a Finskem stále ve hře o senzační postup do čtvrtfinále. A můžou na něj nadále myslet i po nedělním zápase s Norskem, se kterým si poradilo 4:1. Ve večerním pražském duelu dvou největších favoritů skupiny A mezi Švýcarskem a Kanadou se hrál vyrovnaný a ostrý hokej, který ovlivnil výrazně Kevin Fiala svým zbytečným vyloučením do konce zápasu. I díky tomu Kanaďané došli k výhře 3:2. Důležitý zápas se večer hrál v Ostravě mezi Slovenskem a Lotyšskem. Ten nakonec dospěl za stavu 2:2 až do samostatných nájezdů, kde se stal hrdinou gólman Gudlevskis, jenž vychytal výhru a lotyšskou naději a postup. To Slováci si na jistotu čtvrtfinále musí ještě počkat. USA pak rozstřílely Kazachstán. 

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu se poprvé vyjádřil k zatykači na svou osobu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí odsoudil rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykače proti jeho osobě. Podle Netanjahua jde o absurdní krok a útok na izraelskou armádu a celý Izrael. Uvedla to agentura AP.

včera

včera

včera

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

včera

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

Zdroj: Petr Hanisch

Další zprávy