Národní divadlo povede Jan Burian. Dokáže první českou scénu transformovat?

Praha - Ministryně kultury Alena Hanáková (TOP 09) jmenovala do funkce ředitele Národního divadla v Praze Jana Buriana, dosavadního ředitele Divadla J.K.Tyla v Plzni. Burian povede divadlo od srpna, do té doby bude v čele instituce provozně technický ředitel Václav Pelouch, informoval ve středu rezort.

Burianovo jmenování ministryni doporučila expertní skupina, ve které seděl například děkan DAMU Jan Hančil, ředitel Jihočeského divadla České Budějovice a senátor Jiří Šesták (HOPB), ředitel Městského divadla Brno Stanislav Moša, analytik Institutu umění-Divadelního ústavu Bohumil Nekolný, Václav Riedlbauch z HAMU a dramatik a předseda Rady České televize Milan Uhde.

Skupina vypracovala zároveň i plán transformace Národního divadla, které se vloni sloučilo se Státní operou Praha. "Odborníci se v závěrečné zprávě vyslovili pro odstranění zastaralých principů řízení příspěvkové organizace i přímé závislosti Národního divadla na státní správě," uvedlo ministerské tiskové oddělení, podle kterého bude divadlo i nadále příspěvkovou organizací, protože jinou možnost tuzemská legislativa neumožňuje.

Stínový ministr kultury Vítězslav Jandák (ČSSD) výběr Buriana chválí. "Myslím si, že je to velice správný tip," řekl Mediafaxu Jandák, který podle svých slov o vedení divadla s Burianem již jednal, když byl v ministerské funkci (tedy v letech 2005-2006), dokonce se o vedení divadla bavil i s předchozím ministrem Pavlem Dostálem (ČSSD), který ale nakonec jmenoval do funkce Daniela Dvořáka. Podle Jandáka je Burian jediným možným kandidátem.

Burian po studiu na DAMU nastoupil jako režisér do olomouckého Divadla O. Stibora. V roce 1986 hostoval v Plzni, kde v dalším roce přijal angažmá. V roce 1989 se stal šéfem plzeňské činohry. V devadesátých letech si na pět let odskočil do pražského Divadla na Vinohradech, od roku 1995 je ředitelem Divadla J. K. Tyla v Plzni. Je také docentem na Divadelní fakultě AMU a ředitelem Mezinárodního festivalu Divadlo.

Hanáková odvolala bývalého ředitele divadla Ondřeje Černého v loňském září. Jeho nástupce tak do funkce přijde po necelém roku. Ministryně chtěla Černého nahradit svým ekonomickým náměstkem Martinem Sankotem, zvedla se ale vlna protestů z odborné i politické sféry. Byla dokonce vyhlášená stávková pohotovost činohry Národního divadla. "Každý, kdo tu situaci sleduje, tak ji nemůže přijmout, že je v pořádku," zkritizoval tehdy Hanákovou i její nadřízený premiér Petr Nečas (ODS). Mezitím byl pověřený řízením technicko-provozní ředitel divadla Václav Pelouch.

Související

Ministerstvo kultury

Ministerstva chtějí odklad projednání istanbulské úmluvy

Čtyři ministerstva žádají o další roční odklad projednání Úmluvy Rady Evropy o prevenci a potírání násilí vůči ženám a domácího násilí, známé jako Istanbulská úmluva. Ministerstva zemědělství, životního prostředí a práce vedená ministry za KDU-ČSL chtějí posun kvůli možnosti najít dostatečnou politickou shodu. 

Více souvisejících

Ministerstvo kultury Alena Hanáková Národní divadlo

Aktuálně se děje

před 29 minutami

před 40 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

Pohřeb Alexeje Navalného se koná pod dohledem policie. Ta je připravena zatýkat

Živě Rusové se dnes rozloučili s Navalným. Policie postavila bariéry, úřady vydaly tělo na poslední chvíli

Ruští policisté postavili bariéry na cestě z moskevského metra ke kostelu, kde dnes proběhlo poslední rozloučení s opozičním politikem Alexejem Navalným. K chrámu Ikony Matky Boží v moskevské čtvrti Marjino také přijely vozy pro přepravu zatčených. Ruské úřady příbuzným tělo zesnulého ruského opozičníka dlouho nevydaly, rodina jej obdržela až na poslední chvíli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Rakety Jars (dle NATO SS-29)

Rusko otestovalo mezikontinentální raketu Jars

Ruské ministerstvo obrany oznámilo zkoušku své mezikontinentální rakety Jars, která odstartovala z kosmodromu Pleseck u Archangelsku na severu evropské části Ruska a úspěšně zasáhla cíl ve vojenském prostoru Kura na Kamčatce na ruském Dálném východě.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Izraelská armáda: Yahalom Unit

Masakr se stovkou mrtvých a stovkami zraněných. Střelba do davu u humanitárního konvoje světu vyrazila dech

Pásmem Gazy otřásá incident, při němž přišlo o život více než sto lidí. Ti měli být zastřeleni vojáky izraelské armády při rozdávání humanitární pomoci. Útok odsoudila řada států světa a mezinárodní společenství žádá vyšetřování střelby. Izrael ale tvrdí, že většina obětí zemřela při tlačenici, kdy se lidé snažili dostat k humanitárnímu konvoji.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Marian Jurečka

Důchody se dočkají změn. Jurečka představil reformu penzí

Ministerstvo práce dokončilo návrh zákona týkající se reformy penzí, který představuje důležité změny v systému penzijního zabezpečení. Tento návrh upravuje několik klíčových aspektů, včetně růstu důchodového věku v závislosti na očekávané délce života, stanovení minimálního důchodu na úrovni 20 procent průměrné mzdy a možnosti dřívějšího odchodu do penze pro osoby vykonávající náročné profese.

před 7 hodinami

Alexej Navalnyj

Postrach Kremlu a plamen demokracie v Rusku. Kdo byl Alexej Navalnyj?

Alexej Navalnyj, prominentní ruský opoziční politik a aktivista, byl známý svou nekompromisní kritikou ruského prezidenta Vladimira Putina a jeho vlády. Jeho odvaha veřejně se postavit vůči autoritářskému režimu ho učinila klíčovou postavou v ruské politické scéně a zajistila mu obdiv, jak doma, tak i v zahraničí. Zároveň však byl vystaven nebezpečí a pronásledování ze strany ruských úřadů.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Rusko se konečně rozhodlo předat Ukrajině těla obětí pádu letadla. Měsíc po katastrofě

Rusko je připraveno vydat ukrajinské straně těla obětí havárie letadla Il-76 v Belgorodské oblasti. Podle Reuters to uvedla ruská ombudsmanka pro lidská práva Tatiana Moskalkovová. Ukrajinská strana toto prohlášení zatím nekomentovala.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy