Karlovarský festival odstartoval. Cenu převzal herec Willem Dafoe

Karlovy Vary - Předáním Křišťálového glóbu za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii herci Willemu Dafoeovi a světovou premiérou britsko-českého filmu Anthropoid dnes odstartoval Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech.

Ve stovkách projekcí uvede do 9. července na 180 snímků. Loni na něj zavítalo přes 135.000 diváků.

Zahajovací večer ve Velkém sále Thermalu už pojedenadvacáté moderoval Marek Eben. Přítomní, mezi nimi i ministr kultury Daniel Herman, vicepremiér Pavel Bělobrádek či předseda Sněmovny Jan Hamáček, zatleskali tradiční pódiové show bratří Cabanů i nové filmové znělce. Jejím hrdinou je herec, scenárista, spisovatel, dramatik a textař Zdeněk Svěrák, který koncem března oslavil osmdesátiny.

Když prezident festivalu Jiří Bartoška Dafoeovi předával cenu, tleskalo se vstoje. Držitel dvou oscarových nominací za herecké výkony ve snímcích Četa a Ve stínu upíra z přelomu 80. a 90. let, je kvůli drsné tváří a ostrému pohledu často obsazován do záporných rolí. Loni v létě oslavil šedesátiny.

V delegaci k filmu Anthropoid o atentátu na protektora Reinharda Heydricha byli režisér Sean Ellis a herci Jamie Dornan, Toby Jones, Aňa Geislerová, Alena Mihulová a Václav Neužil. Projekce se zúčastnil i ministr obrany Martin Stropnický.

Při příležitosti premiéry se organizace politických vězňů a organizace zabývající se vyrovnáním s totalitní minulostí obrátily na vládu a Parlament ČR, aby přijaly novelu zákona, jež umožní exhumaci a identifikaci tělesných ostatků příslušníků II. a III. odboje, kteří leží v masových hrobech, a jejich důstojný pohřeb. "Těla československých parašutistů, kteří vykonali jeden z nejstatečnějších a nejvýznamnějších odbojových činů 2. světové války - útok na Reinharda Heydricha, se stále zřejmě nacházejí v masovém hrobě v Praze-Ďáblicích, kam byla naházena před více než 70 lety," uvedly v prohlášení.

Anthropoid se promítal kromě Velkého sálu Thermalu i v dalších dvou sálech určených veřejnosti. Za českou stranu byli koproducenty David Ondříček a Kryštof Mucha ze společnosti Lucky Man Films. Vznikl za podpory ministerstva obrany České republiky, Státního fondu kinematografie, natáčení podpořil Magistrát hlavního města Prahy. Odborné konzultace poskytli pracovníci Vojenského historického ústavu.

Související

Adrien Brody ve filmu Francouzská depeše Liberty, Kansas Evening Sun.

RECENZE: Francouzská depeše hraje vícerozměrnou hru s divákem i prostorem

Režisér a scenárista Wes Anderson je známý svým dvourozměrným pojetí prostoru a častým používáním symetrie. V novém snímku zasazuje do svého charakteristického plánu trojici povídek, v nichž vynikají odlišné narativní postupy a různé přístupy k vlastním pravidlům prostoru, formy i času.
Aquaman ve svém tradičním zlatozeleném kostýmu.

RECENZE: Sympaťák Aquaman v poctivé popcornovce zachraňuje svět pod i nad hladinou

RECENZE – Jeho otec byl strážcem majáku. Jeho matka královnou podmořské Atlantidy… jeho revírem je oceán, jeho tempa jsou vražedná. Jeho protivníci jsou překupníci zkažených ryb, piráti a vlastní bratr. Potetovaný švihák z Ligy spravedlnosti se toulá oceánem ve dne v noci. Jeho úkolem je chránit bezpečnost obou světů a najít legendární trojzubec. (Před)poslední komiksová jízda roku velkolepostí překoná Avengers, humorem si nezadá s Ant-Manem a šmrncem se dotahuje na Deadpoola.

Více souvisejících

Willem Dafoe (herec) Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary (MFF KV)

Aktuálně se děje

včera

včera

Patrik Schick

Reprezentace se po vyřazení z MS sype jak domeček z karet. Končí Schick i Holeš

Neúspěch českého mužstva na letošním fotbalovém mistrovství světa, kdy po nevýrazných výkonech skončilo s jedním bodem na posledním místě své skupiny, si vybírá první oběti. Ovšem z řad, ze kterých bychom to příliš nečekali. Krátce po vyřazení z MS totiž konec své reprezentační kariéry poněkud nečekaně oznámila jedna z největší opor české reprezentace, útočník Patrik Schick. Den poté ho následoval další reprezentant, když konec v národním týmu potvrdil i obránce Tomáš Holeš.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Petr Macinka

Babiš povede českou delegaci na summitu NATO, tvrdí Macinka

Českou delegaci na červencovém summitu NATO, jejímž složením se musí zabývat i Ústavní soud, povede premiér Andrej Babiš (ANO). Tvrdí to ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé), který tak zjevně nesouhlasí s pohledem prezidenta Petra Pavla. 

včera

včera

Bouřka, ilustrační fotografie.

Tropické počasí ukončí bouřky. První udeří už dnes, varoval ČHMÚ

Česko zažívá nejteplejší den v historii, ale již dnes se může počasí na některých místech projevit i jinak než vedrem. Meteorologové v neděli územně upravili varování před velmi vysokými a extrémními teplotami a přidali varování před bouřkami, které hrozí v neděli i v pondělí. Nadále platná je i výstraha před požáry. 

včera

včera

včera

včera

27. června 2026 21:58

Dagmar Pecková

Operní pěvkyně Pecková přijala výzvu. Chce být senátorkou

Operní pěvkyně Dagmar Pecková dnes v zahradní restauraci Park Podviňák v Praze 9 slavnostně zahájila svou kampaň do Senátu Parlamentu České republiky. O senátorský mandát se bude ucházet ve volebním obvodu Praha 9 jako nestranická kandidátka s podporou SPOLU pro Prahu.

27. června 2026 20:21

Dálnice, ilustrační foto

Dálniční známky se prodávají na nové doméně, upozornilo ministerstvo

Oficiální e-shop pro nákup elektronických dálničních známek nově funguje na adrese edalnice.gov.cz, informovalo ministerstvo dopravy. Přechod pod jednotnou státní doménu gov.cz má řidičům usnadnit rozpoznání oficiálního webu a ochránit je před nákupem na stránkách, které napodobují státní e-shop a účtují si za zprostředkování zbytečné poplatky.

27. června 2026 19:04

Ilustrační fotografie

Zásilkovna od července zavádí novinku. Jde o podávání zásilek

Zásilkovna umožní všem e-shopům od 1. července podávat zásilky přímo do Z-BOXů, 24 hodin denně, sedm dní v týdnu. Doprava e-shopům zlevní, protože samotné podání zásilky do Z-BOXu je zdarma. Síť čítající přes 6 500 Z-BOXů s více než 600 tisíci schránek se tak otevírá i tomu nejmenšímu obchodníkovi za velmi příznivých podmínek. Úspěšně dopadl také pilot sobotního doručení v Praze, Brně a Ostravě, Zásilkovna proto v těchto městech přechází z testovacího režimu do ostrého provozu. Firma o tom informovala v tiskové zprávě. 

27. června 2026 17:38

Obchody během svátků v červenci. Další řetězec odhalil, zda bude fungovat

Po posledním červnovém víkendu, který právě probíhá, bude následovat první červencový. Bude delší o volný sváteční den v pondělí. Volno ale nebudou mít někteří zaměstnanci v obchodech. Další z tuzemských řetězců totiž oznámil, jak bude mít během červencových svátků otevřeno. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy