Tentokrát jsem na Letné nevyhlížel střelce, pochvaloval si demonstrace Bartoška

Populární herec a prezident filmového festivalu v Karlových Varech Jiří Bartoška je v centru pozornosti po celou dobu konání festivalu. Před jeho vypuknutím okomentoval nejen český film, ale především jeho politické okolnosti a současnou politickou situaci.

„Kdyby festival financovala jenom vláda, tak by už nebyl,“ představil svůj názor na financování festivalu státem v Interview ČT Bartoška.

Dodnes ho nepřestává fascinovat, kdo všechno dělal na akci brigádníka. „Na festivalu byl i ministr dopravy, který pak přišel jako host a řekl nám, že kdysi tady dělal pokladníka,“ bohužel jméno ministra si už nevybavil.

„Pozvali jsme politiky napříč parlamentem, kromě komunistů. Jednou tu byl Randsdorf a hned začaly otázky, co to má znamenat? Odpověděl jsem, jestli má mor nebo co? Proč by nemohl přijet?“ uvedl k účasti předního komunistického politika a bývalého europoslance Miloslava Ransdorfa, přestože je Bartoška signatářem protikomunistické petice Několik vět.

Prezident karlovarského festivalu okomentoval i současnou společenskou situaci a politické dění. „Mrzí mě, že lidé jsou rozdělení na dva tábory. Ještě více mě mrzí, že v našem táboře jsou lidé rozděleni na minitábory,“ řekl k současným politickým sporům.

Svou účast na masové demonstraci na Letné popsal překvapivým srovnáním s listopadovými demonstracemi roku 1989. „Tam jsem byl tehdá na prvním balkónu, a když jsem měl promluvit, tak Václav Havel řekl: Spusť, máš tu víc lidí než Elvis Presley. Tak jsem spustil, očima jsem na tom horizontu pořád hledal nějakého snipera, tady na Letné ale ne, bylo to strašně příjemné,“ ocenil pokojnou atmosféru protestů Bartoška.

„Ukazujou, že lidem to není jedno, to je důležité, když jsem se podíval kolem sebe, byli tam moc pěkní lidé, paní nám tam dala vodu. Mám po všech nemocech špatné nohy, takže vydržet tam stát nebylo lehké. Ale na duši mi bylo dobře,“ sdělil na závěr prezident největšího filmového festivalu v tuzemsku.

Související

Více souvisejících

Jiří Bartoška Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary (MFF KV) demonstrace proti Babišovi (Praha, Letná 23. 6. 2019)

Aktuálně se děje

před 5 minutami

Hokej, ilustrační fotografie.

Kladenský útočník Strnad si tři zápasy nezahraje kvůli napadení čárového rozhodčího

Hokejové Kladno se bude muset ve třech zápasech extraligy obejít bez útočníka Jakuba Strnada. Ten v rámci zápasu 3. kola s Vítkovicemi srazil u mantinelu tvrdě na led čárového rozhodčího Vladimíra Rožánka, jenž se následně těžce sbíral z ledu a další minuty zápasu musela odřídit zbývající trojice sudích. Právě za tento incident, jak informovala v sobotu Asociace profesionálních klubů na webu, obdržel třízápasový distanc a k tomu navíc i pokutu ve výši 10 procent měsíčního platu.

před 40 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Policie na severu Kosova obklíčila nejméně 30 ozbrojenců

Během útoku "zelených mužíčků" zemřeli čtyři lidé. Útočníky podle Kosova podporuje Srbsko

Během ozbrojených střetů v obci Banjska na severu Kosova zemřeli čtyři lidé, včetně jednoho kosovského policisty a tří útočníků. Uvedla to kosovská policie. Úřady později uvedly, že mají pod kontrolou areál kláštera pravoslavné církve, který byl předtím obsazen přibližně 30 ozbrojenci. Kosovští představitelé tvrdí, že útočníci jsou profesionálové podporovaní Srbskem, což však Srbsko popírá.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Robert Fico

Fico má strach ze zhoršení vztahů s ČR, kritizoval Pavla za prohlášení v OSN

Předseda slovenské strany SMER-SD Robert Fico kritizoval českého prezidenta Petra Pavla za jeho prohlášení na Valném shromáždění Organizace spojených národů. Český lídr totiž řekl, že by návrat Fica do premiérského křesla mohl znamenat narušení česko-slovenských vztahů kvůli výrazně odlišným názorům na zahraniční politiku. Vztahy mezi oběma zeměmi jsou přitom dlouhodobě nadstandardní, stojí za tím i exkluzivní vztah mezi Pavlem a slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Rusko většinu své ropy vyváží bez cenového stropu

Analýza dat o námořní dopravě a pojištění ukazuje, že Rusko dokázalo obejít omezení G7 týkající se vývozu ropy. Tento krok bude mít výrazně kladný dopad na příjmy Kremlu, neboť se předpokládá, že ceny ropy vzrostou na 100 dolarů za barel. O této situaci informuje Financial Times s odkazem na zmíněnou analýzu.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Ukrajinští uprchlíci v Česku čelí agresi, setkala se s ní více než polovina, píše ukrajinský tisk

Více než polovina ukrajinských uprchlíků zažila v Česku agresi kvůli svému ukrajinskému původu. Uvedl to server Ukrajinska pravda s odkazem na průzkum, který vypracovala agentura PAQ Research.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy