Bombaj - Ministr kultury České republiky Jiří Balvín se v pátek 8. 11. 2013 v Bombaji setkal se zástupci indického filmového průmyslu, se kterými jednal o možnostech spolupráce a využití dobrých vztahů k podpoře rozvoje filmu v obou zemích.
Navázání nových kontaktů je jedním z nejdůležitějších prostředků k přilákání indických filmařů do České republiky. „Pro zahraniční produkční společnosti je Česká republika již řadu let jednou z nejzajímavějších světových destinací. Jsme zemí s vysoce rozvinutou filmovou kulturou, filmovým průmyslem, který disponuje s velmi profesionální filmovou infrastrukturou i mezinárodně ceněnou historií", uvedl ministr Balvín ve svém projevu.
Využívání České republiky zahraničními filmaři se již v minulosti ukázalo jako ekonomicky velmi zajímavé, ruku v ruce s penězi filmařů totiž do země přicházejí také peníze turistů, kteří Českou republiku na základě zhlédnutých filmů navštíví. Nebývalý nárůst počtu turistů byl zaznamenán např. po odvysílání oblíbeného korejského seriálu „Milenci z Prahy", který se u nás natáčel v roce 2005. Ministr i další členové české delegace v Bombaji (např. ředitelka Státního fondu kinematografie Helena Bezděk Fraňková a předseda představenstva Asociace producentů v audiovizi Radomír Dočekal) věří, že právě Indie v tomto směru skrývá obrovský potenciál.
V Indii ročně vzniká neuvěřitelné množství filmů, průměrná čísla se pohybují okolo 1200 za rok. Indové filmy doslova milují, filmový průmysl je hlavním pilířem jejich populární kultury. Nejznámější jsou tzv. Bollywoodské filmy (vznikající v Bombaji), nezanedbatelná je však také produkce ostatních 28 indických států. V České republice se již natáčely například filmy „Rockstar" nebo „Prague", v současné době se připravuje film „Bang Bang". Zahraniční filmaře v ČR podporuje národní filmová kancelář „Czech Film Commission", která jim pomáhá zorientovat se na české audiovizuální scéně, představuje jim zajímavé lokace a poskytuje všechny potřebné informace a kontakty. Díky letošnímu schválení Statutu státního fondu kinematografie a s tím spojeným zahájením poskytování filmových pobídek budou podmínky pro zahraniční filmaře v ČR ještě příznivější.
Cílem této zahraniční cesty je mimo jiné příprava na uzavření dohody v oblasti audio-vizuální koprodukce, která by se měla stát základem pro spolupráci v oblasti filmové produkce. Podpis tohoto dokumentu by se v roce 2014 mohl stát dalším přínosem k plánovanému „Roku česko-indické kulturní spolupráce". Právě o budoucí spolupráci jednal Jiří Balvín například s předsedou Sdružení filmových a televizních producentů Indie Kulmeetem Makkarem.
V pátek se ministr kultury setkal také s ministrem kultury svazového státu Maharáštra Sanjayem Wmanrao Deotele a honorární konzulkou R. Jolly, v sobotu delegaci čeká návštěva indických filmových studií.
Související
Doporučení, připomínky i výtky. Klempíř se zákonem o ČT na řadě míst narazil
Tak jsem ho vyřešil. Klempíř odvolal předchůdce Baxu ze správní rady Pražského jara
Ministerstvo kultury , Jiří Balvín , Indie
Aktuálně se děje
včera
Princ William odložil dekorum. Záběry z fotbalu obletěly celý svět
včera
Politici zareagovali na tragédii v Pardubicích. Ozval se i premiér Babiš
včera
Recidivista míří k soudu. Policie navrhla jeho obžalobu za vraždu v Mírově
včera
Moravec představil pořady nového projektu. Otázky oprášil a přejmenoval
včera
OBRAZEM: Druhý den se sudetskými Němci v Brně. K jednomu stolu přišli i protestující
včera
Svědci mohou stále mluvit o bývalém princi Andrewovi, připomněla policie
včera
Policie vznesla obvinění z vraždy v případu čtvrtečního napadení v Pardubicích
včera
Půl roku od prvního zákazu sociálních sítí: Jak se žije mladým v Austrálii dnes?
včera
Turecko a Austrálie odhalily ústřední téma letošního klimatického summitu COP31
včera
Projekt mucholapka: Jak americká armáda trénuje obranu před drony z Běloruska?
včera
NATO by se nakonec mohlo podílet na znovuotevření Hormuzského průlivu, připustilo Švédsko
včera
Trump je zklamaný. NATO čeká jeden z nejdůležitějších summitů v historii, varoval Rubio
včera
Ne znamená ne. Grónsko jasně vzkázalo Trumpovi, že není na prodej
včera
Elektřina je vzácnost, o seniory se nikdo nestará. Jak se žije lidem na Kubě pod americkou blokádou?
včera
Chlapec předškolního věku z Ostravy zemřel na záškrt. Nebyl očkovaný
včera
Rutte představil plán, jak udržet USA v NATO
včera
Chybí i rukavice nebo roušky. Na současné epidemii eboly má velký podíl Trump, shodují se experti
včera
Kuba představuje pro Spojené státy hrozbu, prohlásil Rubio. Podle odborníků se schyluje k válce
včera
Žena, která přežila hantavirus, promluvila o nesnesitelných bolestech. Nezvládla ani sáhnutí na vlasy
včera
Počasí rozdělí Česko. Místy hrozí tropy, jinde bude výrazně chladněji
Je před námi poslední pracovní den před víkendem, jenž může přinést jednu letošní premiéru. Potvrzuje to i nejnovější předpověď Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) na nadcházející volné dny.
Zdroj: Jan Hrabě