RECENZE: Specifická komiksovka Eternals si pohrává s alternativní historií světa

Dočkali jsme se. Marvel fanouškům servíruje další snímek ze svého univerza, který tentokrát stojí na vlastních nohou. Netradiční podívaná s rozmáchlou stopáží ukazuje, že Marvel nejsou jen barvičky a atrakce. Režisérka a scénáristka Chloé Zhao se nebojí těžkých témat ani palčivých otázek, ale na jeden snímek je toho snad až příliš moc.

Rasa Eternals byla poslána na zemi, aby chránili lidstvo před Devianty. Tito tvorové byli kdysi posláni na zem, aby vyhubili alfa predátory, tedy způsobili něco, co bychom mohli označit jako velké vymírání velkých predátorů. Tím Devianti umožnili rozmach lidského rodu. Něco se však zvrtlo a Devianti začali lovit i lidi, což nebylo v zájmu Celestiálů, mocných vesmírných stvoření, jež udržují vesmír v chodu.

Eternals si hned na začátek ukousli pořádně velké sousto a musejí zachránit celou planetu a lidstvo před zkázou. Devianty se jim sice podařilo vyhubit před pěti sty lety, ale jak se ukázalo, v tajícím permafrostu jich několik zůstalo uchováno a s jeho táním se opět probudili k životu.

Chloé Zhao dostala od Kevina Feigeiho nebývalou volnost a přinesla do Marvel Univerza poněkud jiný styl a energii. Přestože se jedná o týmový komiks, hloubka postav si mnohdy nezadá se sólovými snímky. Ale rozsáhlejší expozice postav způsobuje, že snímek nabobtnal na téměř 160 minut.

Ano, Eternals Vás v kině zdrží přes dvě a půl hodiny. Ale ono to vlastně funguje docela dobře a čas utíká zatraceně rychle. Přestože se se všemi postavami potkáváme poprvé, jejich sociální dynamika funguje od první scény. Prostřední část sice trochu ztrácí dech a děj se hýbe kupředu spíše skrze dialogy a divák s postavami putuje trochu na zdařbůh po polovině světa, ale poslední hodina zase zařadí rychlost a pak se již nezastavíte.

Co však nesmí zůstat pod povrchem jsou otázky a témata s nimiž si snímek pohrává. Od matriarchálního institutu se plynule dostáváme k problémům homosexuálních párů, abychom skrze pomrknutí ekologům zabředli na závěr zabředli filozofických rovin. Bohužel se opět nevyhneme obvyklému problému snímků podobného ražení, kterým je bezbřehý antropocentrismus.

Eternals je sice možné sledovat pouze jako další snímek ze světa Marvel, ale tam, kde si jiné filmy z tohoto universa vystačí s jedním tématem, tam Chloé Zhao rovnou dvě. V tom je velká síla snímku, protože ve velkém vybízí diváka k zamyšlení a rovněž předpokládá, že se budete zamýšlet. S tím korespondují také poměrně chaotické a nejednotné recenze a zejména zmatení diváci. V žádném případě totiž nejde o klasický komiks, který je možné jen tak letmo zkonzumovat při nedělním večeru.

Samostatnou kategorií je humor. Ve snímku si utahují nejen z vlastního univerza, ale rýpnou si i do konkurenčního DC. Samostatnou meta úrovní je otevřený výsměch DC Universe. Co tak vzít Flashe a Supermana a naložit s jejich postavami pořádně. Marvelu se zase jednou podařilo vytrolit DC a ukázalo jim, jak lze kreativně a smysluplně naložit s atributy jejich nejznámějších postav.

Významnější výtku by bylo možné směřovat proti až obsedantní potřebě snímku všechno explicitně sdělit. Jednak tím snímek nabobtnal o dobrých třicet minut, a jednak máte pocit, že autoři počítají spíše s divákem „blbcem“. Je to škoda, protože bez těchto kratochvílí by snímek mohl sahat po ještě vyšším hodnocení.

Eternals mají klasické atributy univerza Marvel, k nimž navíc přidává poměrně nápaditou akci a dospělejší témata. Vizuální stránka je opět bezchybná, ale je nutno podotknout, že využívá mnohem temnější paletu barev, než na jakou jsme u této stáje zvyklí. To je však spíše benefitem než chybou. Zajímavým kontrastem je barevnost flashbacků do minulosti, jež kontrastuje se šedivou přítomností.

Jednotné shrnutí se píše velmi těžce. Snímek si vybírá určité atributy známého vesmíru, ale přidává k nim svěží nápady, a především se nebojí zabřednout hlouběji do současných kulturních problému. To Eternals sice ubírá na nadčasovost, ale divákům nabízí prostor k zamyšlení se nad současným stavem. Rozhodně lze říct, že Eternals nejsou prvoplánovým generickým filmem, který zkonzumujete jako večerní oddechovku. V takovém případě asi nebudete příliš spokojeni, ale pokud se nebojíte přemýšlet a se snímkem aktivně pracovat, tak si na Eternals určitě zajděte.

Celkové hodnocení: 80 %

Eternals (2021)

Hrají: Gemma Chan, Richard Madden, Kumail Nanjiani, Lia McHugh, Brian Tyree Henry, Lauren Ridloff, Barry Keoghan, Dong-seok Ma, Kit Harington, Salma Hayek, Angelina Jolie, Harry Styles, Harish Patel, Haaz Sleiman, Patton Oswalt, Mahershala Ali a další.

Režie: Chloé Zhao

Předloha: Jack Kirby (komiks)

Scénář: Chloé Zhao, Patrick Burleigh, Ryan Firpo, Kaz Firpo

Kamera: Ben Davis

Hudba: Ramin Djawadi

USA / 157 min / akční, fantasy, sci-fi, drama

Související

Jiřina Bohdalová v televizním filmu Svatá.

RECENZE: Svatá s démonickou Bohdalovou se pod podnětnou premisou hroutí a učí nás překrucovat

V neděli v lineárním vysílání odpremiéroval očekávaný snímek České televize Svatá, nyní si jej můžete pustit na iVysílání. Produkce spoléhá na osvědčená tvůrčí i herecká jména a po záplavě seriálů a minisérií se navrací k formátu dlouhometrážního televizního filmu. Slibná zápletka prestižního projektu s možnostmi ambivalence však v závěru vyzní banálně a dialog nevede.
Natálie Grossová ve filmu Společně sami.

RECENZE: Nesoudný produkt Společně sami se neměl dostat do kin

Stává se už jen velmi málo, aby se do českých kin dostal film, jehož kvality jsou k samotnému promítání zkrátka nedostačující. Řemeslnou neschopností počínaje, zcela otupujícím dějem a neexistující pointou konče. Většina těchto projektů je navázaná na jména Evy Toulové a Tomáše Magnuska. Novinka Společně sami do této kategorie bohužel spadá.

Více souvisejících

recenze filmy Kina Marvel Studios studio Marvel film Eternals Marvel Comics žánr: akční fantasy drama sci-fi Falcon (filmová distribuční společnost) Kit Harington Angelina Jolie komiksy

Aktuálně se děje

před 57 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Kyjev: Rusko přišlo ve válce už o 500 tisíc vojáků

Ukrajinský generální štáb dnes ráno oznámil, že od začátku invaze na Ukrajinu v únoru 2022 přišla ruská armáda o 500 000 vojáků. Tento údaj však není možné nezávisle ověřit, protože Moskva o svých ztrátách neinformuje. Ukrajina navíc nerozlišuje mezi padlými, zraněnými nebo pohřešovanými vojáky.

před 4 hodinami

Ilustrační foto

Desatero kyberbezpečnosti: Zjistěte, jestli máte svá data v bezpečí

Kriminalita v kybernetickém prostoru nijak nepolevuje. V roce 2022 tvořily kybernetické útoky 10 % z celkové kriminality v České republice. Celkem šlo o více než 18 tisíc případů. Útočníci cílí jak na firmy, tak i jednotlivce. Výjimkou nejsou ani děti nebo senioři, kteří často patří k nejohroženějším skupinám. Povědomí o kybernetické bezpečnosti se sice pomalu zvyšuje, útočníci ale stále vymýšlí nové způsoby, jak z obětí vylákat osobní údaje nebo peníze. Přečtěte si, jakých deset základních pravidel ochrání vaše data.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

Princ William se svou rodinou

Princezna Kate se zotavuje z vážné nemoci. Potřebuje dvě věci

Britskou monarchií letos otřásají v základech zdravotní problémy jejích členů. Králi Karlovi III. i princezně Kate byla diagnostikována rakovina. Zatímco panovník se už opět objevuje na veřejnosti, jeho snacha se drží v ústraní. Lidem se ukáže, až dostane zelenou od lékařů. 

včera

včera

včera

včera

Antony John Blinken je americký demokratický politik a právník, od ledna 2021 ministr zahraničních věcí Spojených států amerických v Bidenově vládě.

Blinken dorazí příští týden do Prahy. Česko hostí jednání ministrů zemí NATO

Do Česka příští týden dorazí šéf americké diplomacie Antony Blinken, aby se zúčastnil jednání ministrů zahraničí členských zemí NATO. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na americké ministerstvo zahraničí. Blinken má také jednat s českým protějškem Janem Lipavským (Piráti) a dalšími činiteli o podpoře Ukrajiny či energetické spolupráci.

včera

včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Policie ztotožnila nejméně 50 lidí, kteří schvalovali atentát na Fica

Slovenská policie eviduje po atentátu na premiéra Roberta Fica (Smer-SD) přes 150 podnětů ohledně možného schvalování pokusu o vraždu. Ve více než 50 případech došlo ke ztotožnění autorů příspěvků, uvedl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) na páteční tiskové konferenci. 

včera

včera

včera

Ukrajina zastavila postup ruské pozemní ofenzívy v Charkovské oblasti, přešla do protiútoku

Ukrajinské ozbrojené síly zastavily postup ruské pozemní ofenzívy v Charkovské oblasti na severovýchodě Ukrajiny a nyní přešly do protiútoku, oznámila v pátek ukrajinská armáda podle agentury AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy