RECENZE: Specifická komiksovka Eternals si pohrává s alternativní historií světa

Dočkali jsme se. Marvel fanouškům servíruje další snímek ze svého univerza, který tentokrát stojí na vlastních nohou. Netradiční podívaná s rozmáchlou stopáží ukazuje, že Marvel nejsou jen barvičky a atrakce. Režisérka a scénáristka Chloé Zhao se nebojí těžkých témat ani palčivých otázek, ale na jeden snímek je toho snad až příliš moc.

Rasa Eternals byla poslána na zemi, aby chránili lidstvo před Devianty. Tito tvorové byli kdysi posláni na zem, aby vyhubili alfa predátory, tedy způsobili něco, co bychom mohli označit jako velké vymírání velkých predátorů. Tím Devianti umožnili rozmach lidského rodu. Něco se však zvrtlo a Devianti začali lovit i lidi, což nebylo v zájmu Celestiálů, mocných vesmírných stvoření, jež udržují vesmír v chodu.

Eternals si hned na začátek ukousli pořádně velké sousto a musejí zachránit celou planetu a lidstvo před zkázou. Devianty se jim sice podařilo vyhubit před pěti sty lety, ale jak se ukázalo, v tajícím permafrostu jich několik zůstalo uchováno a s jeho táním se opět probudili k životu.

Chloé Zhao dostala od Kevina Feigeiho nebývalou volnost a přinesla do Marvel Univerza poněkud jiný styl a energii. Přestože se jedná o týmový komiks, hloubka postav si mnohdy nezadá se sólovými snímky. Ale rozsáhlejší expozice postav způsobuje, že snímek nabobtnal na téměř 160 minut.

Ano, Eternals Vás v kině zdrží přes dvě a půl hodiny. Ale ono to vlastně funguje docela dobře a čas utíká zatraceně rychle. Přestože se se všemi postavami potkáváme poprvé, jejich sociální dynamika funguje od první scény. Prostřední část sice trochu ztrácí dech a děj se hýbe kupředu spíše skrze dialogy a divák s postavami putuje trochu na zdařbůh po polovině světa, ale poslední hodina zase zařadí rychlost a pak se již nezastavíte.

Co však nesmí zůstat pod povrchem jsou otázky a témata s nimiž si snímek pohrává. Od matriarchálního institutu se plynule dostáváme k problémům homosexuálních párů, abychom skrze pomrknutí ekologům zabředli na závěr zabředli filozofických rovin. Bohužel se opět nevyhneme obvyklému problému snímků podobného ražení, kterým je bezbřehý antropocentrismus.

Eternals je sice možné sledovat pouze jako další snímek ze světa Marvel, ale tam, kde si jiné filmy z tohoto universa vystačí s jedním tématem, tam Chloé Zhao rovnou dvě. V tom je velká síla snímku, protože ve velkém vybízí diváka k zamyšlení a rovněž předpokládá, že se budete zamýšlet. S tím korespondují také poměrně chaotické a nejednotné recenze a zejména zmatení diváci. V žádném případě totiž nejde o klasický komiks, který je možné jen tak letmo zkonzumovat při nedělním večeru.

Samostatnou kategorií je humor. Ve snímku si utahují nejen z vlastního univerza, ale rýpnou si i do konkurenčního DC. Samostatnou meta úrovní je otevřený výsměch DC Universe. Co tak vzít Flashe a Supermana a naložit s jejich postavami pořádně. Marvelu se zase jednou podařilo vytrolit DC a ukázalo jim, jak lze kreativně a smysluplně naložit s atributy jejich nejznámějších postav.

Významnější výtku by bylo možné směřovat proti až obsedantní potřebě snímku všechno explicitně sdělit. Jednak tím snímek nabobtnal o dobrých třicet minut, a jednak máte pocit, že autoři počítají spíše s divákem „blbcem“. Je to škoda, protože bez těchto kratochvílí by snímek mohl sahat po ještě vyšším hodnocení.

Eternals mají klasické atributy univerza Marvel, k nimž navíc přidává poměrně nápaditou akci a dospělejší témata. Vizuální stránka je opět bezchybná, ale je nutno podotknout, že využívá mnohem temnější paletu barev, než na jakou jsme u této stáje zvyklí. To je však spíše benefitem než chybou. Zajímavým kontrastem je barevnost flashbacků do minulosti, jež kontrastuje se šedivou přítomností.

Jednotné shrnutí se píše velmi těžce. Snímek si vybírá určité atributy známého vesmíru, ale přidává k nim svěží nápady, a především se nebojí zabřednout hlouběji do současných kulturních problému. To Eternals sice ubírá na nadčasovost, ale divákům nabízí prostor k zamyšlení se nad současným stavem. Rozhodně lze říct, že Eternals nejsou prvoplánovým generickým filmem, který zkonzumujete jako večerní oddechovku. V takovém případě asi nebudete příliš spokojeni, ale pokud se nebojíte přemýšlet a se snímkem aktivně pracovat, tak si na Eternals určitě zajděte.

Celkové hodnocení: 80 %

Eternals (2021)

Hrají: Gemma Chan, Richard Madden, Kumail Nanjiani, Lia McHugh, Brian Tyree Henry, Lauren Ridloff, Barry Keoghan, Dong-seok Ma, Kit Harington, Salma Hayek, Angelina Jolie, Harry Styles, Harish Patel, Haaz Sleiman, Patton Oswalt, Mahershala Ali a další.

Režie: Chloé Zhao

Předloha: Jack Kirby (komiks)

Scénář: Chloé Zhao, Patrick Burleigh, Ryan Firpo, Kaz Firpo

Kamera: Ben Davis

Hudba: Ramin Djawadi

USA / 157 min / akční, fantasy, sci-fi, drama

Související

film Ant-Man a Wasp: Quantumania

Recenze: Ant-Man a Wasp: Quantumania je jen nepodařená barevná estráda

Nový snímek z dílny Marvell Studios ukazuje, jak ještě nedávno nedotknutelný zdroj podařených komiksových filmů postupně vysychá a utápí se ve vlastní produkční nerozhodnosti. Sestupnou tendenci nezvrátil ani nový snímek, který je směsicí šablonovitého příběhu a generické nudy v barevném digitálním hávu. 
Tom Hanks ve filmu Muž jménem Otto.

RECENZE: Muž jménem Otto je podařené melodrama s Tomem Hanksem v hlavní roli

Tom Hanks se po vážných rolích vrací v odlehčenějším žánru komediálního dramatu. Snímek vychází ze severské předlohy, takže se ve výsledku nejedná o žádnou lehkou komedii. Příběh tak má poměrně hutnou atmosférou, jež je protkána komickými situacemi. Velkým plusem jsou dobré herecké výkony a dobře napsané postavy ukotvené v realistickém světě. 

Více souvisejících

recenze filmy Kina Marvel Studios studio Marvel film Eternals Marvel Comics žánr: akční fantasy drama sci-fi Falcon (filmová distribuční společnost) Kit Harington Angelina Jolie komiksy

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 14 minutami

Benjamin Netanjahu

Netanjahu odkládá kontroverzní reformu o několik týdnů. Chce dialog

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil odložení kontroverzní justiční reformy o několik týdnů, do dalšího zasedání parlamentu. Chce o zákonu vést dialog a dosáhnout "širokého konsenzu". Netanjahu to uvedl ve svém dnešním večerním prohlášení k národu. Zároveň zdůraznil, že jeho vláda by nikdy nepřipustila občanskou válku. Země podle něj čelí krizi, která je skutečnou hrozbou pro národní jednotu Izraelců.

Aktualizováno před 16 minutami

Ilustrační fotografie.

Útok na škole v USA: Šest mrtvých, střílela mladá žena

Nejméně tři děti a tři dospělí přišli o život při střeleckém útoku na křesťanské škole v americkém městě Nashville, oznámila místní policie. Ze spáchání útoku podezírá mladou ženu, kterou na místě zastřelila, informují světové zpravodajské agentury. 

před 34 minutami

před 1 hodinou

Maďarský parlament

Maďarský parlament ratifikoval vstup Finska do NATO

Maďarský parlament dnes ratifikoval přistoupení Finska k Severoatlantické alianci. Proti bylo jen šest poslanců, pro jich hlasovalo 182 a nikdo se nezdržel. Poslanci mají dnes ještě jednat o ratifikaci vstupu Švédska do NATO, informovala maďarská tisková agentura MTI. Termín tohoto hlasování ale není jasný.

Aktualizováno před 1 hodinou

Hasiči zasahují u nehody nákladního vozu, který sjel do slapské přehrady. (27.3.2023)

Tragédie na Příbramsku: Do slapské přehrady sjelo nákladní auto, zaklíněný řidič zemřel

Řidič nákladního auta sjel dnes po nárazu do svodidel na mostě u obce Svatý Jan na Příbramsku do Slapské přehrady. Na místě zemřel, nikdo jiný podle policie v autě nebyl. Havarované vozidlo vyprostilo z vody auto soukromé odtahové firmy. Na místě byl připraven i vyprošťovací tank hasičského záchranného sboru, řekl ČTK po 18:00 mluvčí hasičů Jan Sýkora. Havárie se stala dnes kolem 9:15. Řidič uvízl v kabině potopeného auta a zahynul.

Aktualizováno před 1 hodinou

Jan Lipavský

Lipavský jednal se Stoltenbergem. Řešili i ruské jaderné zbraně v Bělorusku

Rusko by mělo dodržovat své mezinárodní závazky a nešířit jaderné zbraně do Běloruska. Po jednání s generálním tajemníkem Severoatlantické aliance Jensem Stoltenbergem to novinářům v Bruselu řekl český ministr zahraničí Jan Lipavský. Podotkl také, že kromě války na Ukrajině má na evropskou bezpečnost vliv aktivita Číny v indopacifické oblasti a její potenciální podpora Moskvy, od níž Západ Peking zrazuje.

před 2 hodinami

Leopard 2A4

Na Ukrajinu dorazilo 18 tanků Leopard z Německa

Na Ukrajinu z Německa dorazilo 18 tanků Leopard 2, které Berlín přislíbil Kyjevu zhruba před dvěma měsíci. Informoval o tom dnes německý časopis Der Spiegel, podle kterého už tanky překročily ukrajinskou hranici.

před 2 hodinami

Senát ČR

Senát loni obdržel jen čtyři petice, předloni jich byl dvojnásobek

Senát loni obdržel jen čtyři petice, což je poloviční počet v porovnání s předchozím rokem. Na rozdíl od roku 2021 také žádnou z nich neprojednal formou veřejného slyšení, neboť po započítání relevantních podpisů pod žádnou z loňských petic nefigurovalo 10.000 signatářů. Vyplývá to ze zprávy o loňských peticích, kterou má horní parlamentní komora podle doporučení petičního výboru tento čtvrtek vzít na vědomí.

před 2 hodinami

Ilustrační fotografie.

Česko udělilo přes 500 tisíc víz uprchlíkům z Ukrajiny

Více než půl milionu víz dočasné ochrany udělilo Česko lidem z Ukrajiny prchajícím před válkou. V poslední době se vydávalo týdně přes 2100 víz, v únoru a na začátku března to bylo více než 2400 víz týdně. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnilo na twitteru ministerstvo vnitra. 

Aktualizováno před 2 hodinami

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Při demolici budov v Milovicích došlo ke kontaminaci, říká státní zástupce

Při bourání zchátralých objektů po sovětské armádě v Milovicích na Nymbursku byly stovky tun materiálu s azbestem nadrceny a rozvezeny po celém areálu. Území bývalého vojenského prostoru tak bylo kontaminováno. Kriminalisté případ prověřují pro podezření ze spáchání trestných činů neoprávněného nakládání s odpady a podvodu. 

před 2 hodinami

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Policie obvinila muže, podle kriminalistů bodl na Plzeňsku dva kamarády

Z pokusu vraždy a z ublížení na zdraví obvinila plzeňská policejní komisařka devětatřicetiletého muže. Je podezřelý, že v pátek večer na náměstí jedné obce na Plzeňsku bodl jednoho svého kamaráda do zad a druhého do hrudníku. Z místa pak utekl a policie ho po intenzivním pátrání zadržela v sobotu ráno, řekla dnes ČTK policejní mluvčí Michaela Raindlová. Muže poslal soud do vazby.

Aktualizováno před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Zelenskyj u Záporoží navštívil frontové pozice

Zelenskyj se u Záporoží sešel s vojáky i s ředitelem MAAE

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes oznámil, že navštívil frontové pozice v Záporožské oblasti. Podle agentury AP se na jihu země rovněž setkal se šéfem Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Rafaelem Grossim, s nímž hovořil o situaci v Záporožské jaderné elektrárně okupované Rusy.

před 3 hodinami

Vladimír Balaš

Balaš se kvůli penězům pro VŠ sejde s Fialou, ve středu by o nich měla jednat vláda

Ministr školství Vladimír Balaš (STAN) bude o navýšení rozpočtu vysokých škol (VŠ) na odměňování pedagogů jednat v úterý s premiérem Petrem Fialou (ODS). Ve středu by pak na výjezdním zasedání v Jeseníku měla záležitost projednat vláda. Balaš to řekl novinářům po dnešním jednání se zástupci univerzit. Financování VŠ označil za dlouhodobě zanedbané, na řešení se podle něj musí vedle státu podílet i samotné školy.

před 4 hodinami

Alena Vitásková

Vitásková podala ústavní stížnost ve sporu o odškodnění za nemajetkovou újmu

Bývalá předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková podala ústavní stížnost ve sporu o odškodnění za nemajetkovou újmu způsobenou trestním stíháním v kauze licencí pro solární elektrárny. Od státu žádala 48,6 milionu korun, získala jen 600.000 korun. Nejvyšší soud loni odmítl její dovolání. Podání ústavní stížnosti je patrné z justiční databáze. Rozhodnutí zatím nepadlo.

Aktualizováno před 4 hodinami

před 4 hodinami

Evropská unie, ilustrační fotografie.

Bezemisní norma od roku 2035 dostává jasné obrysy. Podpořili ji i velvyslanci zemí EU

Velvyslanci zemí Evropské unie dnes podpořili normu zavádějící od roku 2035 bezemisní požadavky pro spalovací motory. Informovalo o tom švédské předsednictví bloku, podle něhož dostanou pravidla ke konečnému schválení v úterý na stůl unijní ministři pro energetiku. Německo, které spolu s dalšími zeměmi přijetí textu blokovalo, se v sobotu s Evropskou komisí dohodlo na kompromisním znění výjimky pro syntetická paliva.

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Hrozí světu stejná ekonomická krize, jako v roce 2008?

Současné problémy některých bank představují první krizi bankovního sektoru v éře twitteru, jsou ale jiné, než byly za globální finanční krize v roce 2008. V době, kdy sociální sítě umožňují bleskově šířit informace včetně spekulací a polopravd, je pro banky o to důležitější dbát na svou pověst a budovat si u klientů důvěru. Vyplývá to z názorů analytiků na serveru finanční televize CNBC.

Aktualizováno před 5 hodinami

Rusko rozmístí jaderné zbraně v Bělorusku i přes odmítavou reakci, vzkazuje Západu Peskov

Odmítavá reakce Západu nemůže změnit nic na plánech Moskvy rozmístit v sousedním Bělorusku jaderné zbraně. Podle agentury TASS to dnes řekl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

Zdroj: ČTK

Další zprávy