Kniha nemusí být jen ke čtení. Vydavatelé nabízejí tvořivé publikace pro děti i seniory

Tvořivé zapojení dětí i seniorů umožňují podle autorů i vydavatelů publikace s vyškrabávacími obrázky, hrami nebo omalovánkami. Seniory, kteří mají kvůli pandemii koronaviru omezené možnosti kontaktů, mohou potěšit publikace, do kterých lze třeba zapisovat vzpomínky. ČTK to řekli oslovení autoři nebo vydavatelé takových knih.

V knize básníka a humoristy Petra Soukupa Básničky pro vaše obrázky se mohou čtenáři inspirovat některou z 60 básniček a na vedlejší volné stránce ji sami ilustrovat. Krátké básně jsou podle autora ideální pro společné chvíle, kdy rodiče či prarodiče dětem předčítají. Na příští rok je v plánu výstava Soukupových veršů s obrázky malých spoluautorů.

"Sleduji knihy pro děti a některé z nich jsou opravdu skvělé, avšak najednou jsem měl pocit, že mi mezi nimi něco chybí. Nějaká kniha, která dá dětem co nejvíce prostoru v jejich kreativitě," uvedl Soukup.

Tvořivé knihy pro děti vycházejí třeba v nakladatelství Pikola. Nabízí Vyškrabávací obrázky pro děti: Harry Potter nebo Velký vyškrabávací adventní kalendář, kde mohou malí čtenáři odstranit přiloženým škrabátkem černou vrstvu a objevit vánoční motivy.

Logické myšlení, strategii i rychlé rozhodování zábavnou formou rozvíjí Velká kniha her pro děti. Obsahuje osm herních polí a pevné žetony a hrací kartičky. Tužka a pastelky se budou hodit čtenářům kreativních knih Roztomilá mláďátka, Kouzelný svět jednorožců nebo Neobyčejné omalovánky: Vánoce a jejich kouzlo. Speciální propisku s neviditelným inkoustem, který je vidět po nasvícení UV žárovkou ukrytou ve víčku, nabízí Můj super tajný zápisník obsahující mimo jiné tajné abecedy a šifry.

Zakladatelka portálu s dárky pro seniory Monika Kopřivová chce knihami zaměřenými na seniory, kteří patří v době pandemie do neohroženější skupiny, pomoci rozptýlit jejich obavy. Knihy jako Babičko, vyprávěj, Dědečku, vyprávěj, Strom života naší rodiny, Naše výlety nebo Časosběrná kronika naší rodiny označuje za vpisovatelná alba.

Na e-shopu zaznamenala, že nakupující začali víc objednávat pro druhé. "Lidé chtějí nabídnout svým blízkým další možnosti trávení volného času, což právě naše vpisovatelné knížky umožňují," konstatovala.

Letos uvedla na trh knihu Jak rostu, která umožňuje zachytit život dítěte od narození až po práh dospělosti. Vedle Velkého rodinného kalendáře nabízí další dárkovou knihu 3 minuty pro štěstí. "Pomáhá podívat se na prožitý den pozitivní optikou. Každý den nám přináší okamžiky, ze kterých se můžeme radovat, za které můžeme být vděční. A často si stačí takové situace jen pojmenovat, abychom si připomenuli, že je život plný pěkných chvil," podotkla Kopřivová.

Rodiny i zařízení pro seniory objednávají i její retrohru Jak to tenkrát bylo? Hra obsahuje karty s fotografiemi a hravou formou vybízí k vyprávění příběhů z rodinné historie.

Související

Více souvisejících

knihy děti Literatura důchodci, senioři

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Petr Fiala

Fiala: Česko by mělo za 77 tanků Leopard zaplatit 52 miliard

Česko by mělo za 77 tanků Leopard 2A8 zaplatit 52 miliard korun, řekl dnes na tiskové konferenci premiér Petr Fiala (ODS). Vláda udělala další krok k jejich nákupu a rozhodla o přistoupení k dohodě o společném pořízení tanků s několika evropskými zeměmi, vedenými Německem.

před 5 hodinami

Indie, ilustrační foto

Rusko lže a podvádí Asiaty. Státy chtějí své občany zpět

Indie ve středu oznámila, že požádala Rusko o návrat svých občanů, kteří byli naverbováni do ruské armády. Toto rozhodnutí přišlo po nedávné smrti dvou Indů ve válce na Ukrajině, uvedla televize ABC News. Podobné kroky realizuje také Nepál nebo Srí Lanka.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Hasiči zasahují po srážce vlaku v Pardubicích, Česká republika, 5. června 2024. Prohlédněte si galerii

Strojvedoucí rychlíku si před srážkou uvědomil chybu a zastavil, vyplývá z šetření

Vyšetřování tragické srážky rychlíku a nákladního vlaku, která se na den přesně před týdnem stala v Pardubicích, pokračuje. Podle zjištění Drážní inspekce si strojvedoucí rychlíku uvědomil, že projel návěst, a zastavil. Personál protijedoucího vlaku ale nebyl nijak varován, takže nemohl včas zabrzdit. Podle posledních informací už není nikdo ze zraněných v nemocnici. 

před 7 hodinami

Petr Pavel a Zuzana Čaputová

Čaputová dorazila do Česka na svou poslední zahraniční cestu

Prezident Petr Pavel a jeho manželka Eva dnes odpoledne na Pražském hradě přivítali končící slovenskou prezidentku Zuzanu Čaputovou s partnerem Jurajem Rizmanem. Čaputová touto dvoudenní návštěvou krátce před ukončením svého pětiletého mandátu zakončuje své rozlučkové zahraniční cesty.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Ilustrační foto

Nebyla to ptačí chřipka. Lékaři popřeli tvrzení WHO o prvním úmrtí na světě

Muž z Mexika nakažený ptačí chřipkou zemřel v důsledku chronických chorob, ne na infekci tímto virem, uvedlo podle serveru The Economic Times tamní ministerstvo zdravotnictví. Světová zdravotnická organizace (WHO) přitom minulou středu oznámila, že v Mexiku zemřel člověk na ptačí chřipku, konkrétně na variantu H5N2. Mělo jít o první potvrzený případ úmrtí na nákazu touto nemocí u člověka. 

před 10 hodinami

Policisté zajistili místo tragické střelby na Filozofické fakultě UK. (21.12.2023)

Vyšetřování odhalilo motiv střelce z FF UK. Chtěl se pomstít

Muž, který loni v prosinci střílel na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze a také dříve v Klánovickém lese a obci Hostouň, jednal samostatně. Podle závěrů vyšetřování, které zveřejnil server Seznam Zprávy s odvoláním na policejní zdroje, se nechtěl pomstít konkrétní osobě, ale celé společnosti.

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

Policie přijala kvůli hrozbě preventivní bezpečnostní opatření.

Cizinec podezřelý z terorismu měl přiznat, že za útok na autobusy dostal peníze

Jihoameričan, který je v souvislosti se žhářským útokem na autobusy pražské MHD podezřelý z terorismu, řekl po zadržení policistům, že byl k provedení činu najat za peníze. Informoval o tom server Seznam Zprávy. Premiér Petr Fiala (ODS) už v pondělí po zasedání Bezpečnostní rady státu řekl, že muže pravděpodobně financovalo Rusko. 

před 13 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

V 80 letech zemřela nejlepší francouzská zpěvačka Francoise Hardyová

Ve věku 80 let zemřela francouzská zpěvačka Francoise Hardyová, kterou v 60. letech proslavil její křišťálově čistý hlas a melancholické balady. O úmrtí šansonierky, kterou Mick Jagger označil za svoji "ideální ženu" a Bob Dylan pro ni napsal báseň, informoval na sociálních sítích v úterý večer její syn.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy