Falco byl miláčkem Čechů. Smrt nejslavnějšího evropského zpěváka je dodnes záhadou

Johann Hölzel, známější pod uměleckým jménem Falco, byl ve své době považován za nejslavnějšího evropského zpěváka. Jako první německy zpívající hudebník dosáhl na vrchol americké hitparády a vyprodával koncerty pro stejný počet fanoušků, jako Madonna nebo Michael Jackson. 6. února 1998 ale za záhadných okolností zemřel.

Hans Hölzel se narodil 19. února 1957 ve Vídni a jako jediný z trojčat přežil komplikovaný porod. Už jako malý projevoval lásku k hudbě a jeho prvním nástrojem byl klavír, na který hrál od čtyř let.

Jeho idoly byli David Bowie, Cliff Richard, Elvis Presley a Beatles. K hudbě ho to táhlo stále více a když v 16 letech opustil školu a nastoupil do vojenské služby, naučil se hrát na baskytaru.

Poté se zapsal na Vídeňskou jazzovou konzervatoř a začal se angažovat v několika menších kapelách. Nápad na tvorbu umělecké přezdívky přišel poté, co viděl v televizi výkon německého skokana na lyžích Falka Weisspfloga. Falco byl na světě.

Jediné, co mu chybělo, byly písně. V roce 1979 Falco proto nahrál svůj první singl Chance To Dance, který ale skončil v šuplíku a na veřejnost se dostal až dlouho po jeho smrti. Upozornil na sebe až písní Ganz Wien, k níž si sám složil text i hudbu.

Ta zaujala tehdejšího ředitele vydavatelství GIG Records Markuse Spiegela, který s Falcem podepsal smlouvu. Následně zpěvák započal spolupráci se skladatel Robertem Pongerem a výsledkem jejich snažení byl hit Der Kommissar.

Ten doslova obletěl svět. Ač mu mimo německy hovořící země málokdo rozuměl, singl se prodával v nákladu 7 milionů kusů. A Falco se začal stávat slavným. Pomyslnou tečkou na cestě ke slávě bylo jeho první album Einzelhaft vydané v roce 1982.

Falco se ve svých 25 letech stal mezinárodní hvězdou a milionářem. Lidé ho milovali, poznávali ho na ulicích, dožadovali s jeho přízně. Na Falca ale měla sláva opačný efek, neužíval si ji, naopak ho dostala pod tlak. Věděl, že fanoušci budou chtít víc, lepší skladby, lepší text. A tak začal pít.

Jeho problémy s alkoholem se prohloubily, když další album vyplnilo jeho nejčernější myšlenky. Druhé album Junge Römer je sice dnes považováno za kultovní, v to době ale oproti první desce propadlo.

V roce 1985 ukončil Falco spolupráci s Pongerem a začal spolupracovat s bratry Bollandovými. To se mu záhy vyplatilo, vydali totiž píseň Rock Me Amadeus, která se stala naprostým vrcholem jeho tvorby.

Ze dne na ven vystřelila na vedoucí příčky hitparád v Rakousku a Německu a následně ovládla hitparády ve Velké Británii. V témže roce vydal i hity Vienna Calling a Jeanny, které jen potvrdily, že Falco je skutečným a nezpochybnitelným umělcem.

Zlom přišel v březnu roku 1986. Falco se stává první německy zpívající umělec, který ovládl žebříčky americké hitparády, a to s písní Rock Me Amadeus. Ve stejném měsíci se Falcovi narodila dcera. 13. března 1986 přišla na svět Katharina Bianca Vitkovic, jejíž matkou byla Isabella Vitkovic, fanynka, kterou Falco potkal o rok dříve v Grazu. 

Zpěvák prožíval nejšťastnější období v životě. Byl celosvětově slavný, měl rodinu a absolvoval jeden koncert za druhým. Následujícího roku ho ale veškeré štěstí opustilo. Jeho novým singlům a deskám se nedařilo, rodinná atmosféra houstla a Falco se uchyloval k alkoholu a drogám.

I přesto se v roce 1988 s Isabellou Vitkovic tajně oženil. Sňatek z Las Vegas ale dlouho nevydržet. Za necelý rok se rozvedli. Falcovi také bylo zrušeno koncertní turné a ani obnovená spolupráce s Robertem Pongerem nepřinesla ovoce. Další album bylo opět propadákem.

Přesto ho lidé milovali, i když spíše pro jeho starší hity. Na koncerty chodily tisíce lidí a jedním z vrcholů bylo vystoupení pro 75 tisíc fanoušků. To překonal pouze v roce 1993, kdy vystoupil před 150 tisícovým publikem. Naživo měl v německy mluvících zemích takovou popularitu, jako Michael Jackson nebo Madonna. Jeho nová alba se ale neprodávala.

To se mírně změnilo albem Nachtflug vydaném v roce 1992, v témže roce ale přišla další rána. Dozvěděl se, že není biologickým otcem své dcery Kathariny Biancy. 

Ke konci své kariéry se Falco nevzdával inovátorství. Poté, co se stal průkopníkem a jedním z prvních autorů hudebních videoklipů, vytvořil i projekt, kde měl vystupovat ne jako živá osoba, ale v kybernetické podobě. Změnil si také pseudonym a na špici hitparád se vrátil ještě jednou s písní Mutter, der Mann mit dem Koks ist da.

V roce 1996 se Falco přestěhoval do Dominikánské republiky do města Puerto Plata. Chtěl se vrátit na výslunní a ukázat, že Falco nezemřel, že ještě má co říct. Připravované album s pracovním názvem Egoisten ale nedokončil.

6. února 1998 v 16.40 Falco vyjíždí z parkoviště na hlavní silnici. Do jeho auta ale naráží výletní autobus a Falco ve svých 41 letech umírá. Ukázalo se, že řidič autobusu jel nepřiměřenou rychlostí, za což byl odsouzen na tři roky ve vězení. Dodnes ale nikdo neví, jestli šlo skutečně o nehodu.

Za smrtí Falca totiž mohla stát i sebevražda. Jeho manažer Hans Reinisch navíc před nedávnem prozradil, že Falco v té době opět podlehl alkoholu a drogám. Mohlo tak jít o nehodu, nešťastnou náhodu, nebo o úmyslný odchod z tohoto světa. To už nikdy nikdo nezjistí.

27. února 1998 vychází na jeho počet posmrtně album Out of the dark, obsahující stejnojmenný hit. Ten pojednává o myšlenkách na smrt a okamžitě se katapultoval do čela hitparád. Jelikož ale Falco album nestihl dokončit, není jasné, jestli by si přál, aby skutečně vyšlo v této podobě.

Johann Hölzel (Falco)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Mekka je město s cca 2 miliony obyvateli v západní části Saúdské Arábie. Je hlavním městem provincie Mekka v regionu Hidžáz. Je rodištěm Mohameda, proroka islámu, a je nejsvětějším městem islámu. Každým rokem putuje na pouť během hadždže (islámský měsíc dhú'l-hidždža) do Mekky tři milióny muslimů, přičemž nevěřícím je vstup do města tradičně zakázán.

Během letošní pouti do Mekky zemřelo 1301 poutníků

Saúdská Arábie v neděli oznámila, že během letošní pouti hadždž do Mekky zemřelo 1301 poutníků, z nichž 83 procent nebylo úředně registrovaných. Mnozí z těchto obětí byli starší lidé s chronickými nemocemi, uvedl server CNN.

před 3 hodinami

Policie Rusko, ilustrační foto

Střelba v Rusku: Útočníci zaútočili na synagogu a pravoslavný kostel

V neděli došlo k útokům neznámých pachatelů na synagogu, pravoslavný kostel a post dopravní policie v Dagestánské republice na ruském severním Kavkaze. Při útocích byli zabiti dva policisté a dalších šest lidí bylo zraněno. Policie zastřelila dva útočníky, kteří se pokoušeli uprchnout.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Rok po Wagnerově povstání je Putin mocnější než kdy jindy.

Povstání v Rusku. Od smrti Prigožina je Putin mocnější než kdy jindy

Když šéf ruských polovojenských jednotek Jevgenij Prigožin loni vyslal své žoldáky z Wagnerovy skupiny do útoku na Moskvu jako součást krátkodobé vzpoury, prezident Vladimir Putin působil slabě a zranitelně. O rok později, po nejvážnějším zpochybnění jeho autority za téměř čtvrt století u moci, však kremelský vůdce působí jistěji než kdy jindy.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Marian Jurečka

Jurečka požaduje zvýšení platů ve veřejném sektoru až o deset procent

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) plánuje na úterní schůzce tripartity navrhnout zvýšení platů ve veřejném sektoru od září pro tzv. první skupinu, do které patří úředníci, pracovníci v kultuře, technici, nepedagogičtí zaměstnanci ve školství a zaměstnanci ve státní službě. Navrhované zvýšení se pohybuje mezi sedmi a deseti procenty. Jurečka to uvedl v pořadu Otázky Václava Moravce na České televizi.

před 6 hodinami

Odpálení rakety ATACMS.

Rusko obvinilo USA z útoku na civilisty v Sevastopolu

Ruské ministerstvo obrany v neděli oznámilo, že Spojené státy nesou hlavní odpovědnost za raketový útok na civilisty ve městě Sevastopol na Krymském poloostrově, který je pod kontrolou Moskvy. Tento útok byl proveden střelami ATACMS dodanými Ukrajině. Informovala o tom agentura Reuters.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Petr Pavel

Pavel navštívil opomíjené Ležáky. Apeloval na připomínání si historie

Prezident republiky Petr Pavel dnes zdůraznil, že lidé v Česku by si měli připomínat svoji historii a znát například činy odbojářů během druhé světové války. Prezident se v Miřeticích na Chrudimsku zúčastnil pietního aktu k 82. výročí vypálení a vyvraždění osady Ležáky. Podle prezidenta bylo v posledních letech věnováno více pozornosti Památníku Lidice než Památníku Ležáky.

před 12 hodinami

před 13 hodinami

Donald Trump

Trump si už vybral kandidáta na viceprezidenta

Bývalý americký prezident a téměř jistý republikánský prezidentský kandidát Donald Trump si již vybral kandidáta na viceprezidenta pro listopadové volby, ale zatím to nikomu neřekl. Uvedl to server CNN.

před 14 hodinami

před 15 hodinami

před 15 hodinami

před 16 hodinami

včera

Viktor Orbán, maďarský premiér

Orbán otočil. Německo, které mu "nevoní", označil za součást technologické transformace

Ekonomická spolupráce tvoří pevný základ vztahů mezi Německem a Maďarskem, uvedl maďarský premiér Viktor Orbán po setkání s německým kancléřem Olafem Scholzem v Berlíně. Oba lídři se dohodli na dalším posilování ekonomických vazeb, uvedla agentura MTI. Při návštěvě Berlína přitom prohlásil, že Německo už "nevoní a nevypadá stejně" jako dříve, a že kvůli migraci se proměnilo v "pestrobarevný, multikulturní svět". 

včera

Českou řidičku zabil ve Švýcarsku kámen odražený z kamionu

Česká řidička přišla v pátek o život při dopravní nehodě na západě Švýcarska. Do její hlavy narazil kámen, který se odrazil od protijedoucího kamionu, informovala na svém webu místní policie.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy