Černá Dahlia. Nejznámější nevyřešená vražda na světě dodnes fascinuje Hollywood.

V roce 1947, 15. ledna, šla Betty Bersingerová se svou dcerou po ulici. Na protější straně ulice si všimla krejčovské figuríny a přešla s dcerou na druhou stranu. Krátce na to poznala, že je to ženské tělo, které bylo nahé a rozpůlené v pase. Betty utíkala domů a zavolala policii. Policie tělo identifikovala jako Elizabeth Shortovou, která do dějin vstoupila jako Černá Dahlia.

Černá Dahlia
doporučujeme

Tmavovlasá dívka se narodila v roce 1924 v Hyde Parku ve státě Massachusetts. Byla v pořadí třetí nejstarší dcera z celkem pěti dcer matky Phoebe Mae Shortyové, a otce Clea Shortyho.

Po krachu amerického akciového trhu, po kterém následovala celosvětová hospodářská krize, přišel její otec o veškeré mění a jeho prázdné auto se nalezlo na jednom z mostů přes řeku Mystic. Policie usoudila, že otec spáchal sebevraždu. V té době bylo Elizabeth 6 let.

Elizabeth se v 18 letech dozvěděla, že její otec stále žije v San Francisku a pracuje tam v místních loděnicích, ihned se za ním rozjela a začala u něj bydlet. Začátkem roku 1943 se společně přestěhovali do Los Angeles. Neustálé hádky je nakonec rozdělili, protože Elizabeth chtěla být filmová hvězda, ale otec ji raději viděl u plotny.

Mladá dívka byla naposledy viděna naživu 9. ledna, ale její mrtvé tělo bylo nalezeno až 15. ledna 1947. Tělo bylo rozpůleno ve dví, ale co bylo pozoruhodné, krev byla zcela odčerpána. Vrah, který dívku zohavil nebyl nikdy dopaden i když si vyšetřovatelé mohli doslova vybírat.

Tisk rozjel doslova mediální šílenství a přihlásilo se přes 50 mužů z celých Spojených států, že zrovna oni jsou vrahy Elizabeth Shortové neboli „Černé Dahlie“.

Přezdívku vymyslel tisk, protože v té době byl v kinech populární film „Modrá Dahlie“ a protože Elizabeth vypadala jako filmová hvězda, přezdívka byla na světě. Vražda nebyla nikdy objasněna.

Případ Černé Dahlie je podobný případu, který se stal v České republice. Vražda prostitutky Otýlie Vranské, která byla rozřezána a ostatky rozděleny do dvou kufrů, patří mezi nejznámější zločiny v dějinách české kriminalistiky. Vrah také nebyl nikdy dopaden.

Případ Černé Dálie motivoval především Hollywood, který natočil několik filmových adaptací, například v roce 1975 film Who Is The Black Dahlia? Knižní novela z roku 1977 od Johna Gregoryho Dunne byla předlohou pro film True Confessions.

V roce 2006 přišel film Černá Dahlia od hvězdného režiséra Brian De Palma (Scareface), kde hlavní roli ve filmu ztvárnili Josh Hartnett, Scarlett Johansson, Aaron Eckhart. Nejnovější verze adaptace případu Černé Dahlie z roku 2019 se jmenuje I am the Night v hlavní roli s Chrisem Pinem.

Šestidílná minisérie ukazuje dospívající dívku, která hledá svého otce a potká zkrachovalého novináře (Chris Pine) a společně sledují stopy, které je směřují v losangeleskému gynekologovi, který je zřejmě zapletený do nejznámější nevyřešené vraždy.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Co se vařilo a jedlo na středověkých hradech? Tehdejší menu vás zřejmě…

19.09.2020 17:29 Aktualizováno Divoké hony za zvuků lesních rohů a bohaté hostiny plné masa ve velkých síních. To je jistě to, co…

Pringles jsou pohromou recyklace. Známé lupínky dostanou ekologičtější obal

19.09.2020 13:15 Kdo by neznal křupavé lupínky, které při otevření udělají charakteristické „pop“. Pringles od…

Ovoce mělo místo již v jídelníčku našich předků. Co měli rádi?

19.09.2020 11:00 Ovoce se objevovalo již v jídelníčku pravěkých lidí. Jaké druhy ovoce naši přeci v minulosti znali…

Le Monde: Při práci z domova je třeba se více hýbat

19.09.2020 08:38 V době, kdy stále více lidí začíná pracovat z domova, se doporučuje pravidelně se při tom zvednout…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama