Marek Eben nemá v televizi co dělat? Po drsném útoku na moderátora to schytal Šíp a Kraus

Oceňovaný filmový kritik Kamil Fila se zaměřil na problematiku slavných českých moderátorů. ten zřejmě vůbec nejznámější a nejlépe placený, Marek Eben, podle něj patří do stejného železa. V jeho vtipech se totiž prý projevuje "hloupý sexismus". A nejen to.

Přidejte svůj názor 62 komentářů

Marek Eben - Udílení Českého lva - Dvořákova síň.
doporučujeme

"Nejoceňovanější moderátor Marek Eben začíná pomalu patřit do starého železa. Děje se to už několik let a vrcholí to v jubilejní, desáté řadě televizní soutěže StarDance. Marka Ebena široké publikum pokládá za vzor kultivovanosti a noblesy, neboť jeho vtipy nikdy nejsou úplně prvoplánové, podpásové či vulgární. To ale bohužel neznamená, že jsou nápadité, objevné, trefné, či dokonce – lze-li to o vtipech říct – „správné“. Existuje bezpočet případů, kdy za laskavě znějícím tónem jeho otázek a komentářů probleskuje hloupý sexismus, projevující se třeba v okázalém hodnocení vzhledu žen," píše v úvodu svého komentáře kritik.

Tvrdí, že Eben je klišovitý macho, který "nedělá humor z ničeho jiného než z toho, že bere něčí jména nebo názvy filmů při vystoupení na festivalu v Karlových Varech a z nich odvozuje, jaký by měl dotyčný člověk nebo film být a jak by se měl případně jmenovat jinak."

Jako příklad na svém webu jestevetsikritik.cz zmínil například nejpopulárnějšího youtubera na světě, který je PewDiePie. Jeho jméno Eben přeložil následovně: "Pew znamená kostelní lavice, die je umřít a pie je dort. Takže je to prostě chcíplý dort v kostelní lavici." Jak ale upozorňuje kritik, ve skutečnosti je Eben daleko od pravdy. Už jen proto, že die není umřít a pie není dort. Jeho jméno tak ve skutečnosti vyjadřuje něco úplně jiného.

"Skutečná potíž je, že Ebenův zdánlivě inteligentní humor, který nás má povznášet nad absurditu světa, je nyní hlavně humor pro lidi, kteří se nechtějí orientovat v moderní době. Podobnou strategii u nás volí i další moderátoři – Karel Šíp a Jan Kraus, kteří si neustále hrají na hloupé, ale fakticky se svým naznačováním vlastní naivity a velkým odstupem od hostů chtějí vysmát nejen „zmatenému mládí“, ale i jakékoli životní originalitě a alternativě," tvrdí filmový expert.

Tvrdí, že všichni tři moderátoři používají laciný humor, který si publikum nezaslouží. "Ebenova noblesa, Šípova lehká popletenost i Krausova otrávenost jsou výrazem téhož přístupu k životu: já jsem starý muž, nepotřebuju nic vědět, ale o svou ignoranci se rád podělím a vy mi za to tleskejte," dodává s tím, že jediný, kdo se blíží západnímu stylu moderování, je Leoš Mareš.

"Zůstává samozřejmě otázka, jakou poučenost a brilanci očekáváme od superkonvenční show typu StarDance, která přebrala štafetu nejmaloměšťáčtějšího televizního pořadu po vyhlašování Miss. Jenomže, když pořad neumožňuje moderátorům dělat nic jiného, než laskavě vtipkovat na téma něčího vzhledu a jména, případně dělat topornou stafáž jako Tereza Kostková Marku Ebenovi, je načase říct – už to ukončete. Klidně nechte lidi tančit, ale nekomentujte to, neptejte se a vyřešte to produkčně jinak," dodal kritik.

Loading...
Vstupte do diskuze (62)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Běhání ve znečistěném městě: Hazard se zdravím? Odpověď vás překvapí

06.12.2019 08:18 Sport je zdraví prospěšný, na tom se shodují všichni. Všichni také vědí, že znečištění vzduchu má…

Zázrak. Lékaři zachránili ženu, srdce jí nebilo přes šest hodin

06.12.2019 07:21 Lékaři v Barceloně zachránili Britku, jíž se v horách zastavilo srdce. Nebilo jí více než šest…

V Indii vyvinuli antikoncepci pro muže, účinek injekce trvá roky

05.12.2019 09:08 Na indický trh by se už za půl roku měla dostat antikoncepce pro muže v podobě jediné injekce,…

Chodíte pomalu? Varovný signál ohledně vašeho zdraví. Nová studie

04.12.2019 08:51 Studie zveřejněná nedávno na stránkách vědeckého časopisu Journal of American Medical Association …

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama